Casă autonomă din punct de vedere ecologic și energetic

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
VERNENE
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 15/09/05, 19:18

Casă autonomă din punct de vedere ecologic și energetic




de VERNENE » 18/09/06, 22:50

Bună ziua, aș vrea să construiesc o casă autonomă (apă, electricitate și încălzire) ecologică :?:
Pentru apă mă gândesc să folosesc sistemul de recuperare a apei de ploaie, precum și o fântână. Lucrez într-o companie de reparații a pompelor, deci nu există nicio problemă pe această parte. 8)
Pentru încălzire cred că este nevoie de ea, deoarece vila mea va fi în Portugalia, așa că temperatura va fi mai mică de 10 grade, voi pune în continuare un șemineu și pentru apă caldă m-am gândit să instalez un sistem solar.
Marea mea problemă vine de la energia electrică. Am nevoie de sfatul tău. Mi-ar plăcea un sistem capabil să-mi ofere suficientă energie electrică pentru utilizarea normală, prin urmare, stereo computer computer mașină de spălat TV, pe de altă parte, pentru becuri, cred că folosesc becuri cu consum redus.
spune-mi dacă am uitat ceva și îți mulțumesc pentru răspunsuri
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/09/06, 08:47

Oula! Cu o problemă completă ajungeți! Bine ati venit !

Va trebui să mergem post cu poștă:

pentru sistemul HiFI, este simplu, îl înlocuiți cu un MP3 player cu căști și reîncărcați bateria cu un încărcător solar. : Cheesy:

pentru computer, ați putea face același lucru cu un laptop: nu stați prea mult pe computer forums ! : Lol:

Pentru mașina de spălat, poate fi mai scumpă :strigăt:
va fi cu siguranță necesar să găsim una care să poată fi alimentată cu apă fierbinte (deci solară), precedată de un mixer termostatic
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 19/09/06, 09:57

Așa cum a spus Elephant, problema ta este complexă.

După părerea mea, la nivel electric, autonomia totală este dificil de obținut sau dacă este necesar
  • fie au un generator (pantonizat și funcționează pe HVB, este de la sine înțeles : Wink:)
  • sau aveți o cameră întreagă plină cu baterii.

Soluția intermediară ar fi să existe un circuit dublu în casă:
  • un circuit de 24V furnizat de baterii încărcate de o turbină eoliană și senzori fotovoltaici. Pe acest circuit, puneți iluminatul principal (spoturi de 24V pentru care eliberați transformatorul 220V ~ -> 24V-) și numărul maxim de dispozitive. Pentru asta, așa cum ți-a subliniat elefantul atât de bine, fie iei dispozitive portabile, cât și le modifici sursa de alimentare: din ceea ce cred că știu, cu excepția tuburilor cu raze catodice, majoritatea dispozitivelor electronice nu folosesc niciodată 220V ~: au un transformator încorporat (sau un transformator extern pentru laptopuri, unele ecrane TFT) trebuie doar să adaptați tensiunea la dispozitiv și ați terminat.
  • În ceea ce privește circuitul de 220V ~, acesta va alimenta dispozitivele care utilizează efectiv acest tip de curent (mașină de spălat, frigider, scule electrice cu sârmă, pe scurt, pentru a rezuma: tot ce se conectează și are un motor). După aceea, nimic nu vă împiedică, pentru a fi 100% autonom, să conectați acest circuit la un generator autonom. (dacă aveți mijloacele, puteți lua în considerare chiar și o micro-centrală în cogenerarea electricității / apei calde. Pe de altă parte, nu știu dacă există pentru persoane fizice)
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 19/09/06, 11:13

hi
Nu știu care sunt reglementările în Portugalia, dar producția autonomă de energie electrică în Franța nu este complet gratuită.
În Portugalia există multe informații despre el.
În Franța, dacă aveți un heoliènne în grădină, cablurile electrice care îl conectează la casa dvs. trebuie să fie instalate de EDF, iar surplusul de energie electrică va fi răscumpărat de la dvs. de 3 ori prețul kilowatului normal (cred că da). Va compensa.
La fel dacă instalați o turbină de apă cu torentul care curge în grădina dvs. ...
Eu, există ceva care mă conectează (hihihi : Cheesy: ) este cazanul cu motor stirling integrat. Produce apă caldă pentru încălzire și electricitate (caut link-ul). Plănuiesc să cumpăr un pavilion, sistemul de încălzire existent trebuie înlocuit. Ezit între asta și un CAP reversibil.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 19/09/06, 11:19

PITMIX a scris:În Franța, dacă aveți un heoliènne în grădină, cablurile electrice care îl conectează la casa dvs. trebuie instalate de EDF


Chiar dacă casa ta este complet izolată de rețeaua EDF?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 19/09/06, 12:04

hi
Îți spun ce am învățat la școală.
În practică nu știu cum funcționează.
Dar trebuie să știți că în Moret sur Loing din Seine și Marne, centrul de cercetare nucleară EDF produce electricitate numai în scopuri de cercetare și surplusul este vândut către Eu. Dé. èF.
Balèse nah?
Imposibil de stocat energie electrică și dacă nu există nicio rețea în apropiere, nu știu cum o fac.
Poate va cumpăra diferența de la tine fără să profite de ea ...
Rămân perplex ...
0 x
VERNENE
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 15/09/05, 19:18




de VERNENE » 19/09/06, 12:40

Deci pentru electricitate ma gandesc sa fac doua circuite, unul in 220 si unul in 12 v, nicio problema. Dar pentru un generator, chiar daca merge pe HVB si fantoma, va polua, nu??? :?:
Pentru că dacă nu poluează, atunci nu iau capul, instalez un grup care îmi va produce electricitate și încălzire prin gazele de eșapament. Vă mulțumim pentru răspunsuri
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 19/09/06, 13:06

GREGNENE a scris:Dar pentru un grup electric chiar dacă rulează pe hvb și pantom poluează nu ??? :?:


Deci, a priori (dar pantoni kador pe forum adecvat vă va informa mai bine decât mine), pantonul, în funcție de procentul de apă injectată poate îmbunătăți arderea și, prin urmare, reduce poluarea și / sau consumul.
În ceea ce privește VHB, poluarea nu poate fi zero în măsura în care treceți printr-o combustie care, de fapt, va produce unele emanații mai mult sau mai puțin negative.
Ceea ce este sigur, pe de altă parte, este că bilanțul de CO2 al HBV (dacă exceptăm CO2 emis de mașinile agricole care ar funcționa cu motorină în timpul cultivării sale) este neutru: de fapt, CO2 emis de motor este una care a fost pompată de plantă în timp ce era în creștere. Și asta, în ceea ce privește efectul de seră, este departe de a fi neutru.

GREGNENE a scris:Pentru că dacă nu poluează, atunci nu iau capul, instalez un grup care îmi va produce electricitate și încălzire prin gazele de eșapament.

Atenție, principiul pantonei este deja recuperarea energiei gazelor de eșapament, nu sunt sigur că poți cupla cele 2 ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 19/09/06, 13:58

Consider că cea mai economică este energia solară pentru încălzire.

Și apoi ai spus că nu este nevoie de el, șemineul va fi bine. Nu ???
Dar sunt sigur că există soluții la care nu ne gândim în această țară.
Portugalia este o țară tânără cu idei tinere.
0 x
VERNENE
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 15/09/05, 19:18




de VERNENE » 10/10/06, 13:03

Am idei noi și am făcut noi alegeri pentru a fi independent.
Pentru încălzire voi lua un aragaz de masă TULIKIVI care va fi folosit pentru a-mi găti mâncarea (aragaz și cuptor), pentru a mă încălzi iarna și pentru a avea apa fierbinte :D
Oprirea încălzirii solare (pe acoperiș) mi se pare suficientă :?:
Pentru apă, un rezervor de recuperare a apei de ploaie pentru rufe, udați grădina, spălați mașina și în cele din urmă tot pentru care este posibilă utilizarea apei de ploaie.
Pentru a bea apă o fântână cu pompă solară : Cheesy:
Dar pentru electricitate blochez puțin din lipsă de informații și forum explicit pentru a-ți face o idee : Evil:
Dacă aveți site-uri bine documentate cu fotografii, vă rugăm să ne anunțați
Blochez și mașina de spălat, care consumă multă energie electrică
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120