Casă în scânduri sandwich

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
choupi_ced
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/11/06, 15:29

Casă în scânduri sandwich




de choupi_ced » 29/11/06, 16:12

bonjour,

întrebarea mea este simplă:
ce părere aveți despre scândurile sandwich (40 mm de lemn - 80 mm de izolație din polistiren expandat - 40 mm de lemn)?
eficienţă? ecologic sau nu? poate nu prea mult?

Merci.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Casă în scânduri sandwich




de bham » 29/11/06, 16:36

choupi_ced a scris:bonjour,

întrebarea mea este simplă:
ce părere aveți despre scândurile sandwich (40 mm de lemn - 80 mm de izolație din polistiren expandat - 40 mm de lemn)?
eficienţă? ecologic sau nu? poate nu prea mult?

Ei bine, polistirenul nu este un model al unui produs ecologic, prin fabricarea sa și prin gazul care scapă din el dacă îmi amintesc bine. Alegeți în schimb celuloză sau vată în fulgi sau plută în granule (20 cm va fi suficient) sau vată de oaie crudă (nu scumpă).
În caz contrar, dacă nu puteți decide, schimbați structura și optați pentru o construcție de bușteni. Am un prieten care o face cu soția lui.
50 m2 pentru 50 € totul terminat! El vi-l livrează peste tot și nu mai aveți nevoie de izolație (este totuși un butuc de 000 până la 30 cm în diametru !!! :şoc: : Cheesy: ) Dacă doriți poze, vă voi trimite câteva.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/11/06, 16:39

Uh, nu prea înțeleg sensul real al întrebării, deoarece pe această temă a fost luată decizia ta de a construi o astfel de casă, nu?

https://www.econologie.com/forums/quel-type- ... t2682.html
0 x
choupi_ced
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/11/06, 15:29




de choupi_ced » 29/11/06, 18:24

exact Christophe.

Mi-am formulat incorect propoziția pe celălalt subiect.

este o dorință pentru că ezităm și cu scânduri din lemn masiv cu grosimea de 135 dar ne este frică pentru latura izolatoare !!

scuzele mele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
momotopo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/06, 19:33
Locul de amplasare: Nord
x 1




de momotopo » 29/11/06, 21:35

Producătorii finlandezi de case din lemn masiv vând scânduri neizolate susținând că în Finlanda aceleași case nu sunt izolate cu -40 °, deci de ce să izolăm cu -10 ° în Franța. Franța-Finlanda izolează doar podeaua și mansarda.

În același timp, reglementările franceze impun un izolator pentru fiecare construcție (RT2000), astfel încât constructorii francezi să izoleze.

Personal, nu știu ce să cred pentru că izolația este întotdeauna o problemă în timp, vata de lemn sau in poate fi predispusă la mucegai, vata de sticlă sau vata de stâncă nu este foarte bună pentru sănătatea ta, spume nu mai. Aș prefera soluția scândurilor mari fără izolație, dar îmi pun aceeași întrebare ??
0 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1




de bolton069 » 30/11/06, 15:38

Producătorii finlandezi de case din lemn masiv vând scânduri neizolate susținând că în Finlanda aceleași case nu sunt izolate cu -40 °, deci de ce să izolăm cu -10 ° în Franța.


hi,
personal nu sunt convins de acest argument, am un prieten care a construit așa în Bretania, îi voi vedea casa la sfârșitul anului, îți voi spune mai multe din ianuarie.

Dar terenul de vânzări al vânzătorului său mi s-a părut șchiop. „16cm de bușteni, izolează și 2m de beton”.

Ceea ce este adevărat, dar betonul nu este un izolator, făcusem calculul cu datele găsite în cărți și pe rețeaua de lambda a lemnului special finlandez folosit (al cărui nume l-am uitat) și s-a dovedit că: 16cm lemn = 2m beton = 4 cm vată de sticlă :şoc: ceea ce este imediat mult mai puțin măgulitor, ceea ce înseamnă că o astfel de casă este mult mai puțin bine izolată decât o construcție tradițională modernă și, din păcate, la standarde. : Evil:

Așadar, fii atent la ceea ce cauți, în general oamenii care optează pentru acest tip de casă o fac din motive ecologice. O astfel de casă din lemn este fabricată din materiale sănătos(rămâne de văzut ce tip de adeziv conțin scândurile de glulam), dar cu siguranță nu este eficient din punct de vedere energetic. (bioclimatic)

Argumentul pe care l-am mai auzit până acum: „Da, dar măcar cu o astfel de casă poluez o dată aducând lemnul din Finlanda cu camionul, apoi terminat pentru toată viața” poate fi, de asemenea, legitim pus la îndoială dacă nevoile suplimentare de încălzire cerute de o astfel de casă sunt luate în considerare în comparație cu o casă tradițională, sau mai bine bioclimatică sau pasivă pe parcursul mai multor ani.

:?: Dacă cineva are vreun feedback cu privire la casele făcute din aceste păduri „exotice”, sau specii native care nu necesită tratament dăunător, asta mă interesează și pe mine, pentru că am un timp greu. să accept că aceste păduri nu necesită niciodată tratament pentru lemn și sunt perfect rezistente la paraziți, sper să mă înșel pe de altă parte, ceea ce ar fi bine
:?:

PS: Nu sunt deosebit de împotrivă acestui tip de construcție, îmi place foarte mult căldura lemnului, dar trebuie să alegeți cu bună știință.

Ne pare rău dacă este prea subiect. [/ B]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 03/01/07, 09:57

bolton069 a scris:
Producătorii finlandezi de case din lemn masiv vând scânduri neizolate susținând că în Finlanda aceleași case nu sunt izolate cu -40 °, deci de ce să izolăm cu -10 ° în Franța.

Dar terenul de vânzări al vânzătorului său mi s-a părut șchiop. „16cm de bușteni, izolează și 2m de beton”.
16cm lemn = 2m beton = 4 cm vată de sticlă :şoc: ceea ce este imediat mult mai puțin măgulitor, ceea ce înseamnă că o astfel de casă este mult mai puțin bine izolată decât o construcție tradițională modernă și, din păcate, la standarde. : Evil:

Voi reveni la subiect indicând un site ideesmaison.com/15-facons-de-construire-au-banc.html pe care veți găsi un calculator care vă permite să vă compuneți peretele și să vedeți rezistența termică, timpul de transfer ( căldură de vară), ... etc. E foarte interesant. Regulamentul termic 2000 (RT2000) spune că aveți nevoie de un perete minim R de 2.40, adică de aproximativ 100 mm lână de sticlă / stâncă, ... Începând de acolo, m-am distrat calculând ce grosime de lemn aveți nevoie pentru a ajunge la această valoare. Așa că mi-am compus peretele cu 30cm de lemn, 1cm de lână de cânepă și 1cm de fermacell și acolo am descoperit că 30 cm de lemn au o rezistență termică R de 2,5 și deci echivalentă cu 11/12 cm de lână sticlă / stâncă și că timpul de transfer (21:47) permite o schimbare de fază interesantă vara.
Deci, dacă construiți cu bușteni groși (diametru mini 30cm), nu este necesar să izolați și aveți lemn interior și exterior..
Dacă aveți o grosime de lemn de 16 cm, R scade la 1,33, prin urmare trebuie să asigurați izolație, furnizați 5/7 cm de lână de cânepă pentru a ajunge la R = 2,4 / 2,8, dar dacă doriți lemn interior, va trebui să repuneți cel puțin lambriurile. Pe de altă parte, în ceea ce privește timpul de transfer, nu este cel mai bun, ar fi mai bine să folosiți vată de lemn, care este mai scumpă.
Pe scurt, distrează-te cu acest calculator pentru a-ți construi zidul pentru cele mai bune rezultate.

bolton069 a scris: Dacă cineva are vreun feedback cu privire la casele făcute din aceste păduri „exotice”, sau specii native care nu necesită tratament dăunător, asta mă interesează și pe mine, pentru că am un timp greu. să accept că aceste păduri nu necesită niciodată tratament pentru lemn și sunt perfect rezistente la paraziți, sper să mă înșel pe de altă parte, ceea ce ar fi bine
:?:

Cabane masive din lemn au fost aduse din Rusia în Franța și putrezite, în timp ce în Rusia lemnul nu a cedat de zeci de ani. De ce ? din cauza climatului. În Rusia, este „cald” timp de 2/3 luni și frig și uscat restul timpului, dar în Franța, în funcție de regiune, vremea este adesea umedă și temperată, ceea ce permite proliferarea ciupercilor, mucegaiurilor ... ... de aici și obligația de a folosi lemn care nu putrezește, cum ar fi bradul Douglas, pinul roșu, cedrul roșu, care nu îi împiedică să aplice o pată naturală pe bază de ulei de in, de exemplu.

Du-te și apoi LA MULTI ANI TUTUROR.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 03/01/07, 10:13

salut BHAM, vreau poze.
Merci.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 04/01/07, 08:51

antoinet111 a scris:salut BHAM, vreau poze.
Merci.

Nici o problema ! îmi trimiteți adresa de e-mail de către deputat vă rog, va fi mai ușor. Mulțumesc.
0 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1

Mulțumesc și bham




de bolton069 » 04/01/07, 17:24

Iti multumesc pentru clarificare,

dacă ai poze care mă interesează și pe mine.

Am auzit că și castanul este rezistent la putregai, trebuie să presupun că este o specie mai frecventă în regiunile noastre decât "Brad Douglas, pin silvestru, cedru roșu" poate confirma cineva? Bham?

În ceea ce privește grosimile buștenilor și echivalentul acestora în vată de sticlă / cânepă sau orice altceva, cred că diferențele dintre calculele noastre provin din originea coeficienților lambda utilizați pentru calcule. Făcând micul meu calcul, am avut în vedere bușteni de 16 cm. Voi verifica conform mai multor surse.

În plus, vă referiți la RT2000, dar mi se pare că acum este cel mai restrictiv RT2005 care este în vigoare în Franța. Cine ne poate ajuta în acest sens? :şoc: :?:

Raționamentul meu este și acesta, în general oamenii care construiesc cu lemn. (ei puțini pe care îi cunosc personal cel puțin.)

Faceți acest lucru dintr-o perspectivă ecologică și naturală, respectând natura. Prin urmare, mi se pare regretabil să mă opresc la singura alegere a materialului de bază „mai sănătos” în loc să împingem raționamentul la limită și să facem o casă din lemn, cu siguranță, dar și foarte bine izolată. Pentru a polua cât mai puțin posibil pe durata vieții casei și nu numai în timpul construcției acesteia.

Dar asta este o altă întrebare pe care ți-o voi acorda.

Pentru a reveni la subiect, PS sau PU, ar trebui să se limiteze la utilizarea acestuia la cazurile în care spațiul este esențial și în care eliberarea de gaze nocive nu este deranjantă. Deci nu pentru construcții noi, plus că nici nu este un izolator foarte ieftin.

Peretele propus: lemn de 40 mm - PS extins de 80 mm - lemn de 40 mm

°Conform datelor găsite pe Wikipedia:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Conductivi ... _thermique

R = 0.04 / 0.15 + 0.08 / 0.03 + 0.04 / 0.15 = 3.2

°Conform ideilor de calcule, casa:

R = 0.04 / 0.12 + 0.08 / 0.039 + 0.04 / 0.12 = 2.72

Prin urmare, rezultatele variază foarte mult în funcție de sursele de informații, dar, în cel mai rău caz, putem spera la un R de 2.72 pentru peretele tău, care corespunde bine cu peretele R> 2.4 citat de bham mai sus pentru RT2000.

Bien à vous. 8) La mulți ani 2007 și următori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 84