Casă nouă din piatră în pur stil provensal

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Frederic_L
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/06/07, 00:20
Locul de amplasare: Aix en Provence

Casă nouă din piatră în pur stil provensal




de Frederic_L » 17/03/08, 19:59

bonjour,

Îmi permit să creez un mesaj nou. Am văzut mesaje despre construcții din lemn, chirpici, paie ... dar nu și piatră.

Cu toate acestea, am un exemplu pentru a susține ceea ce se poate face în această zonă aplicată regiunii provensale: Clădire provensală .

În pagină realizări, putem vedea ce s-a realizat .... (: brânză :), cu, aș vrea să subliniez, piatra colectată / extrasă pe site în stil provensal pur.

Am pus aici câteva fotografii:

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Nu puteți îmbunătăți ceea ce nu puteți măsura - Lord Kelvin
povrich
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 02/03/08, 12:45
Locul de amplasare: toulon

Casă de piatră




de povrich » 17/03/08, 21:14

Bună și bine,
Este foarte frumos, și ce muncă, mai ales pentru seif, dar izolația? Pentru că iarna aceasta a fost mai frig (la 20 km nord de toulon) decât la nord de Lyon, fosta mea reședință. Vremea pe net.
Și vara trebuie să fie destul de cald
Pentru ochi grosimea pereților este de 30 cm, este notoriu insuficientă pentru a izola. Și acoperișul, este izolat?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 17/03/08, 21:40

Într-adevăr, vechile case de piatră au pereți groși de 1 m: bine vara (rămâne răcoros), mult mai rău iarna ... coșurile monstruoase ale castelelor de altădată nu erau acolo pentru a decora ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frederic_L
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/06/07, 00:20
Locul de amplasare: Aix en Provence




de Frederic_L » 17/03/08, 21:55

Bună și bine,
Este foarte frumos, și ce muncă, mai ales pentru seif, dar izolația? Pentru că iarna aceasta a fost mai frig (la 20 km nord de toulon) decât la nord de Lyon, fosta mea reședință. Vremea pe net.
Și vara trebuie să fie destul de cald
Pentru ochi grosimea pereților este de 30 cm, este notoriu insuficientă pentru a izola. Și acoperișul, este izolat?


În ceea ce privește izolația, mi se pare, în general, că doar 30% din căldură scapă prin pereți, restul scăpând prin ferestre și acoperiș. Dar nu sunt 100% sigur, așa că sun la experți pentru confirmare : Wink: .

Pentru grosimea pereților, este variabilă: în a doua fotografie, cea a bolții, grosimea din partea stângă este de 1 metru (de pietre legate de tencuiala de var), pentru a rezista presiunii bolții. . Apoi, în rest, grosimea este de ordinul a 60 cm (ar trebui să-l întreb pe tatăl meu care cunoaște perfect măsurătorile), știind că pereții au un „fruct”, adică sunt mai groase la bază decât la vârf, văzute din exterior, dă impresia că pereții „se înclină” spre interior.

În cele din urmă în ceea ce privește izolația, desigur, rămâne o construcție modernă, așa că geamurile termopan și izolația acoperișului sunt în program, mi se pare că există câțiva centimetri de vată de sticlă sau stâncă tatălui meu) pentru a izola acoperișul.

Avantajul pietrei ca material este tocmai latența sa termică.Practic, în timpul zilei, pereții absorb căldura soarelui și o eliberează noaptea. Deci, desigur, iarna când soarele nu dă mase de căldură, este necesar să se încălzească. Vara, însă, acționează ca aer condiționat natural, puteți să mă credeți, chiar și în timpul faimoasei canicule, eram răcoare sub bolta mare în timp ce era evitatorul de pe terasă!
0 x
Nu puteți îmbunătăți ceea ce nu puteți măsura - Lord Kelvin
Louhac
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 05/09/07, 10:39




de Louhac » 18/03/08, 07:33

Este foarte frumos, asta e sigur. Pe de altă parte, problema este întotdeauna aceeași cu piatra: cu excepția cazului în care o faceți sau chiar salut costul construcției cu forța de muncă necesară ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 107