Prietenii noștri de viermi de pământ

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
canalie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 07/11/05, 21:25

Prietenii noștri de viermi de pământ




de canalie » 29/05/06, 17:37

Viermii pot lucra pentru tine

Viermii pot transforma deșeurile alimentare sau agricole în compost bogat și în termen de două săptămâni. Vermicultura este o modalitate ușoară de a obține îngrășăminte gratuite și de a scăpa de gunoi în acest proces. Este utilizat în ferme și, de asemenea, în zonele urbane, unde îndepărtarea gunoiului este o mare problemă.

ticălos.

http://www.farmradio.org/francais/radio ... ipt_fr.asp
0 x
canalie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 07/11/05, 21:25




de canalie » 29/05/06, 22:41

Și puțin pentru drum!

http://www.verslaterre.fr/vers/vers3.php


Ticălos.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/05/06, 23:17

Vermicompostarea este magie!

Ar trebui să fie obligatoriu (deși nici o microunitate de biogaz nu este rea) ...
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 30/05/06, 08:51

hi,
Fiind un iubitor de bonsai, trebuie să elimin cantități considerabile de deșeuri de tăiere, au trecut ani (din 1989) că „vermicompun” aceste deșeuri : Mrgreen: în plus, mă face să modific gratuit pentru copacii mei!
Trebuie știut că există mai multe tipuri de râme, cele care sunt cele mai eficiente atunci când materia organică este puțin descompusă, acestea sunt „Eisenia foetida” (corecția numelui latin în data de 31), cele care găsite în gunoiul de grajd, de exemplu, sunt mici și foarte roșii și foarte neliniștite, acestea sunt cele pe care le folosesc și pescarii : Mrgreen:
Ceilalți, mai mari, mai lungi și mai ușori, cu un inel foarte marcat, mor de materie deja mai descompusă. Acestea sunt cele care se găsesc de obicei sub rădăcinile peluzelor.
Și știu de un al treilea fel, chiar mai mare și chiar mai ușor, care sapă mai adânc în pământ, la aproximativ 40 până la 100 cm sub suprafață. se urcă noaptea să caute resturi la suprafață și le târăsc adânc pentru a le mânca.
Toate acestea sunt necesare pentru o grădină sănătoasă, biologic vorbind.
Pentru compostul accelerat de viermi, este mai practic să aveți o „ieșire” în partea de jos pentru compostul gata de utilizare, acest lucru evită să deranjeze prea mult grămada și să pună viermii la îndemâna merlelor care le au. sunt foarte prăjiți.
Cea mai tare parte a suprafeței, încălzirea datorată fermentării, care poate ajunge la 60 °, nu este enervantă pentru viermii care sunt mulțumiți să intre mai adânc în grămadă pentru a evita „grătarul”. ".
Mică anecdotă, uneori folosim expresia „râme pofticioase”, este într-adevăr cazul, aceste bug-uri nu se opresc !! în fiecare seară, dacă temperatura nu este prea scăzută, este o orgie totală! : Mrgreen: , încercați să mergeți să vedeți la începutul nopții cu o lanternă nu prea puternică deoarece se ascund când sunt aprinse. Deci se înmulțesc repede dacă au suficientă hrană. Singurele lucruri care sunt cu adevărat periculoase pentru ei sunt seceta și substanțele chimice.
@+ : Mrgreen: (Bibifoque, vierme!)
Dernière édition alin Bibiphoque 31 / 05 / 06, 12: 59, editate 1 ori.
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 30/05/06, 09:18

Bibiphoque a scris: în fiecare seară, dacă temperatura nu este prea scăzută, este o orgie totală! : Mrgreen: , încercați să mergeți să vedeți la începutul nopții cu o lanternă nu prea puternică deoarece se ascund când sunt aprinse.


VOYEUR!!! : Mrgreen:

GEO : Idee: .
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 30/05/06, 09:39

geotrouvetout a scris:
Bibiphoque a scris: în fiecare seară, dacă temperatura nu este prea scăzută, este o orgie totală! : Mrgreen: , încercați să mergeți să vedeți la începutul nopții cu o lanternă nu prea puternică deoarece se ascund când sunt aprinse.


VOYEUR!!! : Mrgreen:

GEO : Idee: .


: Mrgreen:
Nu!, Este curiozitate șTIINȚIFICĂ pură! : Mrgreen: LOL
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 30/05/06, 09:54

la fel ca ceea ce o frază poate fi deturnată din context, jurnaliștii sunt campioni în materie : Mrgreen: .

GEO : Idee: .
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 30/05/06, 15:36

geotrouvetout a scris:la fel ca ceea ce o frază poate fi deturnată din context, jurnaliștii sunt campioni în materie : Mrgreen: .

GEO : Idee: .

hi,
: Mrgreen: Nu sunt doar jurnaliști, politicieni, profesori, statistici și ......... eu! : Mrgreen:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
canalie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 07/11/05, 21:25




de canalie » 30/05/06, 20:13

Bună!

Ce, orgii printre viermi! Am crezut că aceste „locuri de muncă” murdare se găsesc doar la porci !!

Viermii sunt secreti ........

http://www.verslaterre.fr/actualites/dossier/

Ticălos.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: prietenii noștri viermii




de lejustemilieu » 29/10/07, 10:51

fripouille a scris:Viermii pot lucra pentru tine

Viermii pot transforma deșeurile alimentare sau agricole în compost bogat și în termen de două săptămâni. Vermicultura este o modalitate ușoară de a obține îngrășăminte gratuite și de a scăpa de gunoi în acest proces. Este utilizat în ferme și, de asemenea, în zonele urbane, unde îndepărtarea gunoiului este o mare problemă.

ticălos.

http://www.farmradio.org/francais/radio ... ipt_fr.asp

bonjour,
Duminică, am postat prea târziu informațiile despre emisiunea Tf1, la 13:30, care vorbea despre ecologie.
Totul a fost interesant, toalete uscate, sat ecologic în Franța, casă de paie, acumulator de căldură făcut cu sticle umplute cu apă și ciment ȘI un compostor într-un apartament.
Mi se pare foarte interesant acest compost, deoarece sunt întotdeauna de datorie să golesc deșeurile de bucătărie în grădină, vara și iarna. Este interesant și pentru persoanele care locuiesc în apartamente!
Din ceea ce am văzut, acest composter este format din mai multe etaje, există râme și nici un miros! Ce ai putea cere mai mult?
Am găsit un model pe net, care seamănă cu cel pe care l-am văzut la televizor, un composter în bucătărie, nu mai mare decât un coș de gunoi ... : Idee:
http://users.swing.be/compost/Lombricompost.htm
Hopa, am uitat să dau adresa de internet.
Știe cineva unde să găsească acest tip de composter în Belgia?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 75