Peleți sau gaze naturale în loc de păcură?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
sutra
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/05/06, 23:50
Locul de amplasare: Belgique

Peleți sau gaze naturale în loc de păcură?




de sutra » 30/05/06, 23:59

Locuiesc într-o casă veche mare, foarte slab izolată (punerea unui geam termopan ar costa o avere) dotată în prezent cu un cazan de ulei vechi complet supradimensionat (65 kw în loc de necesarul de 35 kw.) Am de ales între un cazan pe peleți. (dar există problema întreținerii și aprovizionării pe termen lung cu pelete)
sau alegerea unui cazan pe gaz natural de înaltă eficiență (pe care îl am). are cineva vreun sfat care să mă ajute?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 31/05/06, 09:53

hi,

Fără a răspunde direct la întrebarea dvs., vă ofer un link care explică cum să faceți o geamuri suplimentare pentru mult mai puțin decât înlocuirea tuturor ferestrelor. Veți găsi această explicație la mijlocul paginii următoare: http://www.onpeutlefaire.com/fichestech ... tisans.php

Vă sfătuiesc pe toți să aruncați o privire la acest site plin de idei (chiar vorbesc despre pantone !!!).

Pentru a răspunde la întrebarea dvs. mai direct, aș spune că ambii fiind combustibili fosili, interesul este mai mult sau mai puțin același. :|

Cu toate acestea, veți avea, fără îndoială, o eficiență mai mare, o alimentare mai ușoară (cel puțin pe termen scurt) și o manipulare mai mică cu cazanul pe gaz decât cu cărbunele. Pe de altă parte, rezervele de gaze sunt estimate la 40 de ani, iar prețul său este indexat la cel al petrolului, care riscă să-l mărească foarte repede.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 31/05/06, 12:07

din punct de vedere ecologic, aș spune de departe pelete. În plus, unele cazane (puțin mai scumpe) pot arde pelete, așchii și chiar cereale. Ceea ce devine mult mai ușor în ceea ce privește aprovizionarea și adaptarea decât gazele naturale.
Când vom epuiza zăcămintele de gaze naturale, vom mai avea energii de origine vegetală. În plus, unii spun că tăierea regulată și organizată a anumitor copaci permite întreținerea pădurilor, cu condiția replantării, desigur ...
Și prețul gazului va continua să crească, deoarece este din ce în ce mai rar (// petrol), în timp ce pentru alte energii (regenerabile), acestea vor continua să scadă.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 31/05/06, 12:43

abyssin3 a scris:din punct de vedere ecologic, aș spune de departe pelete.


Și chiar economic ... pentru aceeași energie, peletele sunt de aproximativ 2 ori mai ieftine ... dar pentru cât timp mai mult când vedem că prețul lemnului de foc crește?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 31/05/06, 12:49

Încă mai găsesc că există un viitor pentru pelete.
Există încă păduri întregi, cu copaci doborâți de furtună la sfârșitul anului 99, care putrezesc pe loc ... Îndepărtarea pensulei devine obligatorie în zonele cu risc de incendiu ... Rumeguș ... Există suficient pentru a menține o industrie bună în funcțiune, cu multă muncă!
Și acest lucru se va face, din cauza unui produs care la bază nu costă mult, odată evaluat, prețul va fi depășit de beneficiile sectoarelor rechinilor. Deci, sunt șanse să reușească ... : Mrgreen:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 31/05/06, 14:25

Hopa ....
Tocmai am observat în timp ce citeam postările care mi-au urmat că am confundat „pelete” și „bile” (de antracit). Mă va învăța să citesc mai bine firele ...: Hopa:

În aceste condiții, este clar că sunt și pentru pelete.

Îmi pare rău că am instalat acum 5 ani un cazan pe gaz din oraș. Facturile mele cresc în fiecare an și, din punct de vedere ecologic, este mult mai puțin bine să ard combustibili fosili care traversează 2 continente pentru a ajunge la mine acasă, mai degrabă decât să arde lemne locale ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 31/05/06, 14:46

Da,

dar suntem cu toții în același punct ca tine ......
Dacă am fi știut .......
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 31/05/06, 14:50

Ca să spun adevărul, supărarea mea se datorează, desigur, facturilor în creștere, dar mai ales faptului că acum 5 ani nu știam despre sistemele de încălzire alternative.
Acum, am un cazan care, potrivit profesionistului care îl întreține, va dura 25 de ani fără probleme .... Încă va fi gaz pentru a-l furniza în 25 de ani ????
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
sutra
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/05/06, 23:50
Locul de amplasare: Belgique

Ce viitor pentru pelete?




de sutra » 31/05/06, 19:08

Vă mulțumim pentru toate recenziile! Marea mea îndoială, după ce am citit multe, se referă la securitatea și prețul aprovizionării cu peleți ... Vânzarea cazanelor este bună, dar cum va evolua peleții? Cu privire la acest subiect, citiți o notă de dezlipire, care m-a zguduit destul de mult, mergând la:




http://www.itebe.org/portail/forum/disp ... Position=1
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 31/05/06, 20:38

Targol a scris:Acum, am un cazan care, potrivit profesionistului care îl întreține, va dura 25 de ani fără probleme .... Încă va fi gaz pentru a-l furniza în 25 de ani ????


dacă există mai mult gaz din petrolul cazanului dvs. îl puteți alimenta cu metan (de la descompunerea plantelor) la hidrogen (de la descompunerea apei printr-o mini centrală solară sau eoliană) sau prin un panton, deoarece scopul principal al pantonei este de a gazifica combustibilii lichizi din rapiță sau alcool de sfeclă, de exemplu, nu lipsesc soluțiile ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121