troglodite

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 19/10/05, 17:37

salut a tu

unii dintre voi trăiesc sau cunosc locuințe rupestre?

dacă da, își pot împărtăși experiențele cu mine, vă rog?

cei care au (sau au încercat) un troglodit au avut probleme cu municipalitățile
care sunt site-urile lor (marea mea teamă în caz de încercări)
care sunt pașii de urmat pentru a dezvolta un troglodit, care sunt posibilele interdicții.

Știe cineva terenuri cu o peșteră sau o carieră de vânzare în departamentul Aisne (02)
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri

semnat: un viitor pietros!
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 20/10/05, 08:44

hi,
Deși trăiesc în „țara plată”, am fost mereu fascinat de troglo, mi se pare atât de cool !!
Și Google dă ca rezultate:
http://www.google.fr/search?hl=fr&q=troglo...ta=lr%3Dlang_fr
@ + și săpat bine acolo!
B)
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
claude07
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 12/07/04, 22:21
Locul de amplasare: adâncurile Ardeche - Aubenas




de claude07 » 20/10/05, 22:22

Am un sfat grozav !! du-te la pula !!!

yahoo insolite miercuri 12 octombrie 2005, 12:23 PM

Idaho la un preț bun, 5 dolari pe noapte ... într-o peșteră
SALMON, Idaho (Reuters) - Un pensionar din Idaho oferă sejururi ieftine, 5 USD pe noapte și 25 USD pe lună pentru o închiriere peșteră.

Nu există niciun serviciu de podea, nici o piscină, nici un cuptor cu microunde, nici un aparat de cafea, nici un televizor, nici măcar electricitate, dar unitatea de cazare include o saltea și bușteni pentru încălzire, Richard Zimmerman, în vârstă de 89 de ani, precizează în reclame.

Acest fost muncitor în construcții, poreclit „Dugout Dick” („Puiul tranșeelor”), el însuși locuiește într-una dintre aceste reședințe pe care le-a petrecut câteva decenii săpând pe deal, pe înălțimi. rapidele râului Salmon.

Cele zece cavități închiriate de Zimmerman au o adâncime de aproximativ treizeci de metri, consolidate cu pietre, noroi și paie și susținute de trunchiuri de brad.

Pensionarul, care a considerat că este timpul să treacă de la serviciu la afaceri, a întâmpinat deja câțiva turiști străini, inclusiv un englez și un spaniol. Dar nu s-au obișnuit cu viața subterană, recunoaște Zimmerman.

"Acest lucru nu este pentru toată lumea (...), dar mă aștept ca cazul să decoleze în curând."
0 x
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 27/10/05, 12:14

Vă mulțumim pentru răspunsuri,

Făcusem deja cercetarea, nimic foarte cumplit, mai ales „istoric”
troglo- și nimic legal.
când în Idaho este un mic ocol! În plus, caut în principal sfaturi
legile care guvernează locuința, este adevărat că aș putea so fac eu, am încercat deja,
dar îmi este greu să-mi găsesc drumul în jurul tuturor acestor texte, modificări derogatorii etc. etc.

vă mulțumesc din nou, ne vedem
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Avatar de l'Utilisateur
DavidHervé
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 15/09/05, 17:31
Locul de amplasare: PAU




de DavidHervé » 27/10/05, 17:33

Am făcut câteva cercetări pe o bază de date juridică (Lexis-nexis)
și, evident, casa troglodită este într-adevăr un caz ultra marginal în temeiul legii. (nimic în codul de construcție)

Singurul lucru menționat este că, dacă instalați o ușă sau o fereastră în peștera dvs., aveți nevoie de autorizație de construire.

Citez „Controlul aspectului exterior al clădirilor a condus Curtea de Apel Administrativă din Bordeaux (2e ch., 5 mai 1994, Ganaye: Gaz. Pal. 1995, 2, pan. Dr. Adm. P. 102 ; Rec. CE, tabele p. 1249; Juris-Data nr. 1994-046723) pentru a solicita o autorizație de construire pentru crearea de uși și ferestre și construirea unui perete de fațadă în afara peșterilor troglodite. (A se vedea mai jos nr. 60). "

Mai mult, în Franța singurul caz pentru care nu aveți nevoie de autorizație de construire este pentru o cameră de maximum 20 m² fără fundație ... <_
Este suficient să spunem că înființarea unei peșteri nu este ușoară, dar norocul zâmbește îndrăzneților

Mult noroc cu cercetările tale.
0 x
GTHA
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 06/09/05, 08:49

vino să faci o plimbare în Saumur




de GTHA » 28/11/05, 17:54

pe Coasta de Saumur (49) sunt destule
unele locuite, altele în restaurante, ....
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105