Proiectul agricol de reproducere a câinilor + locuire HELP !!!

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Alyson
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 12/04/18, 18:39

Proiectul agricol de reproducere a câinilor + locuire HELP !!!




de Alyson » 12/04/18, 18:57

Bonsoir,
Îmi pare rău deja dacă nu sunt subiectul potrivit: - /
Aici explic rapid proiectul nostru: am găsit un teren agricol în Aude și dorim să instalăm acolo creșterea câinilor (canisa din trusa x 10) și casa (cabana de lemn 70m2).
Primăria este ok și următorul pas a fost certificatul de urbanism operațional care urmează să fie trimis în zona construită.
Ce am facut. În ideea mea, am vrut să fiu autosuficientă în ceea ce privește apa și energia electrică, dar din moment ce există o afacere suplimentară și suntem în sectorul agricol, există neapărat standarde.
Deci, indiferent de sistemele pe care le voi folosi în realitate, ei vor citate și de îndată ce le arăt cum voi obține apă și electricitate.
Sunt în proces de a face o estimare pentru foraj, dar pentru electricitate rămân blocat.
Cum aș putea să le demonstrez, cu planuri precise, că, cu ajutorul panourilor solare, generatorul de turbine eoliene etc. aș putea să ne sprijinim?
Habar n-am ce fel de planuri ar trebui să ofer și dintr-o dată dacă cineva ar fi prezentat deja acest tip de proiect administrațiilor, mi-ar plăcea întoarcerea lor.
iti multumesc ca ai facut timp sa ma citesti
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Proiect agricol creșterea câinilor + locuința AJUTOR !!!




de Forhorse » 16/04/18, 06:47

Legea spune că o clădire trebuie să poată fi conectată la diferitele rețele: apă, electricitate, telefon, salubrizare, dacă există. Nu veți avea de ales, este obligatoriu (nu pentru a ne conecta, ci pentru a arăta că o putem face)
Deci, trebuie să contactați diferiții operatori și să le cereți o ofertă.
Odată ce CU și autorizația de construire în buzunar puteți face cum doriți, dar între timp nu mai este de ales.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Proiect agricol creșterea câinilor + locuința AJUTOR !!!




de Grelinette » 16/04/18, 09:31

bonjour,

În timp ce scrii „vor citate și le arăt cum voi obține apă și electricitate"... prin urmare, aduceți companii specializate pentru sfaturi și cotații. Cu 3 cotații de la diferite companii veți avea deja o idee despre o posibilă instalare. Începeți deja calculând nevoia dvs. de consum de energie electrică, făcând inventarul dispozitivelor electrice necesare activității dvs. (acasă + profesionist).

De asemenea, puteți contacta ADEME, care vă poate sfătui cu privire la posibilitățile de echipare, sau chiar Camera de Agricultură, care oferă servicii de asistență și consiliere pentru instalare, deoarece proiectul dvs. este agricol pe pamant agricol. În cele din urmă, un consilier vă poate oferi detaliile de contact ale unei ferme care a luat deja măsuri similare celor pe care trebuie să le luați.

Pentru a reveni la lege, desigur, există obligații, așa cum spune Forhorse, dar există și „excepții”. De exemplu, în cazul locuinței mele, există obligația de a vă conecta la rețeaua de drenaj, dar întrucât cea mai apropiată rețea este la mai mult de 200 m distanță, o scutire permite tratarea apei folosit local.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 76