Purificator de aer solar

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Lebonpolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 16/04/18, 19:43

Purificator de aer solar




de Lebonpolo » 26/04/18, 19:46

Bonjour à tous,
Aș avea nevoie de ajutorul tău. Având un iepure în apartament și, prin a-și vedea părul zburând în soare, mi-am spus că ar fi bine să fac un mic purificator de aer pentru a încerca să-i prindă. Ideea este să folosești un ventilator în stilul computerului care se află, pentru a-l alimenta cu un mini fotovoltaic, pentru a-l face o cutie mică sau la intrare voi pune un filtru sau o micro-fibră. Ventilatorul la ieșire, altfel va fi plin de păr. Ventilatorul meu este lateral de 12cm funcționează în 12v - 160mA. Scopul nu este să dureze 24 de ore, ci doar când este suficientă lumină. Panoul va fi în policristalin (amorf), deoarece funcționează mai bine decât monocristalina în lumină difuză (va fi expus doar una sau două ore la soare complet în zilele când există una). Preocuparea mea este că există numeroase panouri fotovoltaice 12v 2w 160mA, dar asta ar însemna că va începe doar atunci când producția va fi la maxim (?). Deci, alegerea mea a căzut pe un 12v 5w 270mA, dar dacă funcționează la putere maximă poate arde ventilatorul meu? Mă gândesc să pun o siguranță care să-mi spună că ventilatorul va prelua doar puterea de care are nevoie, dar reflectând-o va arde și din moment ce este generator care dă putere circuitului (bine cred că).
Deci văd doar două soluții:
Panoul de 160mA și o baterie (sau un condensator)?
Panoul de 270mA și un regulator (riscul de a fi scump și complicat)?

Panoul de 5w 270mA mi-a spus bine, deoarece în visul meu, mi-aș fi reîncărcat telefonul deasupra doar pentru kiff, dar lucrul important și să conduc fanul pentru moment.
Ce crezi? Care sunt ideile și sfaturile tale.
Va multumesc anticipat tuturor.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114