Casa ecologică de mâine

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Willy FURTER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 47
Înregistrare: 06/01/10, 08:34
Locul de amplasare: 12300 FIRMI

Casa ecologică de mâine




de Willy FURTER » 22/07/11, 20:46

bonjour,

Confruntat cu creșterea costului energiei, am decis să-mi mobilizez propria energie pentru a găsi soluții care să permită un habitat independent.

Casa de mâine trebuie să fie autonomă în energie, electricitate și încălzire, tehnologia permite acest lucru.

Noile tehnologii permit o mai bună utilizare a energiei electrice, pentru confortul caselor.

Suprafața unui acoperiș trebuie să permită în mare măsură colectarea razelor solare pentru a produce electricitatea utilă pentru nevoile zilnice, precum și reîncărcarea bateriilor mașinii electrice.

Excedentul trebuie să poată fi utilizat pentru încălzirea unei rezerve suficiente de apă pentru încălzirea apei sanitare și a spațiilor.

Dacă a mai rămas, comunitatea să beneficieze prin vânzarea către EDF

Apa de ploaie, gratuită, trebuie să poată fi colectată și stocată, pentru a satisface nevoile actuale care nu necesită apă potabilă.

O parte va fi îndreptată către un rezervor izolat, apoi încălzit cu energie solară, recuperat de pereți și acoperișul casei. Va permite astfel preîncălzirea apei calde menajere și va asigura încălzirea habitatului, fără a uita furnizarea mașinilor de spălat și a mașinilor de spălat vase din care, în prezent, 80% din energie electrică este utilizată pentru încălzirea apei.

Cealaltă parte va fi depozitată într-un rezervor, dimensionat în funcție de necesitățile interioare și exterioare, precum și de protecție în caz de incendiu.

Pentru aceasta, pe lângă soliditatea sa, protejându-l de riscurile seismice și de alte mișcări ale terenului, cum ar fi seceta, printr-o separare de solul pe care se sprijină, casa va putea colecta beneficiile pe care ni le oferă natura. ofera cu grație.

Va avea un cadru metalic, pentru ușurința, rezistența și capacitatea sa de a rezista cataclismelor și protejat de riscul de incendiu printr-o rețea încorporată, stingere automată.

Acesta va fi izolat cu aer liniștit, cel mai bun izolator termic, disponibil peste tot și, mai presus de toate, gratuit.

Placarea sa exterioară, în pietre, cărămizi, lemn sau pur și simplu tencuială, în funcție de gust, va putea colecta calorii solare.

DAR Deasupra tuturor, va fi o piață bună.

În zilele noastre, este anormal ca o casă cu un cost unitar de 8000 de ori mai mic decât cea a unei mașini să fie vândută de 10 ori mai mult.

Automobilul, ale cărui prime modele, cu cadru din lemn, au fost încântarea societății înalte, este un model de evoluție tehnologică. Producția sa industrială și-a redus prețul de cost datorită utilizării tehnicilor și materialelor adaptate nevoilor, făcându-l accesibil tuturor bugetelor.
Mașinile cu cadru din lemn sunt în muzee.

Casa de mâine va fi construită în această imagine, unitățile de producție, de aproximativ treizeci de persoane, situate acolo unde apare nevoia, pot părăsi o casă la timp, apoi asamblate într-o singură zi, de echipe de 6 persoane.

Tehnica o permite.

Când mă retrag, caut posibilitatea construirii unei case prototip.

Pentru aceasta, aș avea nevoie de un credit ipotecar de aproximativ 100.000 €, care să permită:

- să mă găzduiască, cu soția mea;

- să demonstreze eficiența conceptului, protejat de un brevet în curs;

- validați noile caracteristici;

- încurajați un tânăr să înceapă producția industrială;

Planurile pentru o demonstrație T4 și cele pentru diferitele etape de producție cu mașinile automate adecvate sunt întocmite, permițând industrializarea rapidă progresivă.

Într-un moment în care industria auto intră într-o fază de saturație, putem profita de exemplul pe care l-ar fi oferit, pentru a lansa o industrie, care poate fi stabilită peste tot, permițând construcția industrială a locuințelor solide, de calitate, accesibile. la toate bugetele.

O primă experiență a fost făcută, cu compania Bourdoncle din 12300 Firmi, prin construirea unei case prototip în Goutrens, dar producătorul s-a abătut de la conceptul pe care am vrut să-l dezvolt, ducându-l la piața de case la prețul pieței, fără multă inovație decât cadrul metalic și o parte a izolației, demonstrând totuși eficacitatea acestora.

Am descris acest pas pe: www.maison-econome.forumpro.fr

Aș vrea să merg mai departe.

Am nevoie de ajutorul tău și mizez pe sprijinul tău.

Fluxuri mici care fac râuri mari, sunt convins că, dacă fiecare casă ar putea satisface nevoile sale de energie, nevoile de centrale nucleare sau termice ar deveni mai puțin presante.

Mai mult, tehnica care permite punerea prețului habitatului la nivelul celui al mașinii, problema locuințelor ar fi rezolvată printr-o vastă mobilizare națională, aducând o gură de aer proaspăt economiei noastre.

În așteptarea unui răspuns, vă trimit salutările mele cordiale.

Willy FURTER

23 Aleile din Pécelongue

12300 FIRMI FRANȚA

tel: 0033565635766 sau 0033699291193
0 x
Ajută-te și cerul te va ajuta
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 23/07/11, 11:10

Bună ziua Willy,
Asta e bine, ca idee.
Dar, în termeni concreți, cum faceți case bune și ieftine?
Îmi văd tinerii colegi de muncă care construiesc cu împrumuturi în vârstă de 25 de ani, pentru case înfometate de energie ...
Ai mai mult? a explica? videoclipuri, cazuri concrete?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Willy FURTER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 47
Înregistrare: 06/01/10, 08:34
Locul de amplasare: 12300 FIRMI




de Willy FURTER » 23/07/11, 11:39

Dezvolt un concept care să permită gospodăriilor tinere să găsească locuințe la prețuri accesibile, datorită auto-construcției asistată de mine.
Îmi trimit planuri sau schițe cu orice vor și le trimit o estimare.
Totul va depinde apoi de gradul lor de implicare în realizare.
De exemplu, am făcut casa prototip cu un asistent, în atelier, în 3 luni.
Este un T4 de 90m2, care a ajuns la 50.000 €
0 x
Ajută-te și cerul te va ajuta
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 23/07/11, 12:38

Autonom în energie? in apa ???

[PS 1: este bine - sau nu - să faceți publicitate; nu este problema mea ; dar vei înțelege cel puțin că suntem precauți !! De îndată ce începeți o afacere, aceasta nu mai este dezinteresată ...

PS 2: Sunt total de acord cu discuția, dar încă nu a reușit să-mi convertesc casa / tipul din 1995 la un preț rezonabil!]
0 x
Willy FURTER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 47
Înregistrare: 06/01/10, 08:34
Locul de amplasare: 12300 FIRMI




de Willy FURTER » 23/07/11, 13:40

La 67 de ani, scopul meu nu este să fac afaceri, ci să dau o mână de ajutor tinerilor care vor să aibă casa la un preț corect, fără a-și ipoteca viitorul.
În Mulhouse, aveți un instrument formidabil care face posibilă transformarea mașinilor extrem de sofisticate accesibile tuturor bugetelor.
Poate fi la fel și pentru casă, trebuie doar să o vrei.
Ploaia este liberă, și soarele, de ce să nu profitați de ea, în loc să ventilați casa pentru a alunga caloriile soarelui și pentru a face un foc, de îndată ce se întinde.
Cordialement
0 x
Ajută-te și cerul te va ajuta

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123