Acoperișul cu pantă joasă

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
TATAMI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 30/05/08, 19:18
Locul de amplasare: gol

Acoperișul cu pantă joasă




de TATAMI » 25/01/10, 15:07

Bună ziua tuturor, aș dori să am informații pentru a face un acoperiș cu pantă mică (<10 °) pentru o construcție viitoare, pentru a ști că acoperișul ar fi cel al unei camere, mi s-a spus despre jgheabul de oțel, eu foarte teama de poluarea fonică și ce zici de izolație, mi s-a spus și despre panourile sandwich din oțel + poliuretan, ce părere ai despre toate astea ??? Ai alte soluții pentru mine, mulțumesc ...
0 x
chihlimbar 66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/01/10, 16:46
Locul de amplasare: 23

acoperiș cu pantă mică de TATAMI




de chihlimbar 66 » 25/01/10, 17:19

Salut. Sunt nou la asta forum și ca tine, sunt în Creuse. Am o soluție pentru acoperișul tău, asta intenționez să instalez în curând pe casa mea. Provine din Suedia, este un fel de rezervor de oțel, dar tratat diferit și mai presus de toate estetice, imitând plăcile în mai multe culori. Toate casele frumoase din țările nordice sunt acoperite cu acest sistem. Pentru izolare, există mai multe posibilități în funcție de tipul cadrului. Nu este necesar să aveți șipci strânse, cum ar fi plăcile. Dacă sunteți interesat, vă pot arăta câteva exemple de fotografii pe care le-am făcut în Polonia. Prețul M2 este comparabil cu tigaia urâtă de oțel vândută pentru hangare. Încerc să devin importatorul acestor acoperișuri, nedistribuite în Franța. Salut .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 25/01/10, 17:58

Dar zăpada?
Sau este necesar să mergeți să curățați acoperișul atunci când există mai mult de 20 cm.
Este o prostie de spus, dar ni se poate întâmpla
să fie de 50 cm sau mai mult între 2 dezghețuri. Chiar dacă clima este
se încălzește, nu se spune că iernile vor fi mai puțin înzăpezite
și mai cald, mai ales dacă pârâul Golf este plin.
0 x
TATAMI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 30/05/08, 19:18
Locul de amplasare: gol




de TATAMI » 25/01/10, 18:54

Va multumesc pentru raspunsuri dar cand este nivelul de zgomot ???
0 x
chihlimbar 66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/01/10, 16:46
Locul de amplasare: 23

acoperiș cu pantă mică




de chihlimbar 66 » 25/01/10, 19:08

Un acoperiș cu o pantă atât de mică necesită 2 condiții: ca suprafața să fie mică (o cameră, ceea ce face maximum 20 m2) sau un cadru care să susțină sarcina. Nu este posibil să mergeți la zăpadă curată! Dar tipul de izolație de mai jos determină distanța suporturilor și rigiditatea acoperișului. Pentru clădirea mea, am recuperat panouri sandwich din tablă zincată de 50 mm / spumă de polistiren utilizate pentru camere frigorifice pentru susținerea foilor de acoperiș. Grinzile distanțate la 1,50 m sunt suficiente. Întregul poate suporta cu ușurință 50cm de zăpadă pe 200m2. Dar în cazul care ne interesează, este imposibil să creștem panta?
0 x
chihlimbar 66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/01/10, 16:46
Locul de amplasare: 23

acoperiș cu pantă mică




de chihlimbar 66 » 25/01/10, 19:10

Zgomotul, dacă este bine montat, este inexistent.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95