Tur de 600 m în Moscova, ecologic?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
lude22vti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 14/04/05, 17:14

Tur de 600 m în Moscova, ecologic?




de lude22vti » 27/03/06, 14:54

este așa:

http://www.batiactu.com/data/24032006/2 ... 34127.html

vezi sfârșitul articolului.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 05/05/06, 14:35

hi,

având în vedere amprenta ecologică a unui sac de beton, nu cred că puteți aplica termenul „ecologic” oricărei construcții care folosește acest material ca componentă principală. Acest turn poate fi „din punct de vedere ecologic mai puțin rău” decât alte clădiri de același gen. De acolo pentru a o califica drept ecologică ....

În sfârșit, este părerea mea (pe care am avantajul să o împărtășesc cu mine : Lol: )
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 05/05/06, 15:58

În același timp, chiar dacă aceasta înseamnă construirea de turnuri (dacă nu ar fi acesta, ar fi altul) care economisesc energie și, mai presus de toate, fac posibil ca oamenii să gândească și să lucreze la problemă, economisind sisteme.

Întrebarea este dacă, în cele din urmă, deoarece este prea scump sau este o problemă tehnică, nu riscă să ajungă la stilul de încălzire auxiliar „neglijent” și electric (vezi pagina principală), sau orice altceva de genul acesta deseori cazul în proiecte uriașe.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 05/05/06, 16:17

Ai dreptate.

Însuși conceptul de turn are avantajele și dezavantajele sale ecologice.

Printre avantaje, putem remarca:
    - amprenta mică în raport cu suprafața de locuit, care lasă spațiul pentru activități agricole (printre altele).
    - Stivuirea spațiilor limitează pierderile de energie
Printre dezavantaje:
    -Considerarea aproape sistematică a suprafețelor vitrate în funcție de expunere (aer condiționat complet vara pe fațadele sudice și încălzire completă iarna pe fațadele nordice).
    - În general, proiectarea acestui tip de clădire se bazează pe o abordare pur tehnică care nu ține cont de mediul natural. Ideea generală este de a proiecta clădirea „în afara contextului”, apoi de a o adapta la locația sa prin proceduri tehnice (aer condiționat, încălzire, jaluzele electrice, ...) Am citit astfel exemplul 2 turnuri gemene (în apărare cred) unde, la instalarea ferestrelor, și-au dat seama că efectul venturi dintre cele 2 turnuri a făcut ca toate ferestrele să explodeze din forța 3 !!!


În ceea ce privește diferența dintre „conceptul frumos revoluționar” al arhitectului și „bălegarul” obținut în cele din urmă, problema este aceeași pentru toate tipurile de construcții. Ceea ce face diferența în cele din urmă este capacitatea de raționament pe termen mediu sau lung a „factorilor de decizie”. Capacitate care, într-o lume în care totul trebuie să meargă întotdeauna „mai repede, mai sus, mai departe” devine o marfă rară ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
bojourvous5094
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 212
Înregistrare: 20/03/05, 20:11
Locul de amplasare: LÉVIS, QUEBEC

Tur în Japonia




de bojourvous5094 » 31/05/06, 02:59

Turnul japonez
[b] "Tokyo skycity"[/ B]
Cerul nu are limită ...

Puteți vedea construcția pas cu pas, structura, vizualizarea la 360 de grade….
Document în engleză ...
Site-ul:
http://dsc.discovery.com/convergence/en ... ctive.html
0 x
Noi culegem ceea ce semănăm ...
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 31/05/06, 09:34

hi,

Am urmărit puțin toate astea. Trebuie să spun că ador conceptul de „spații verzi” de pe fiecare set. Natura îmblânzită văzută de campionii tehnicii: grădini de plăcere desenate cu o linie cu peluze englezești ascunse în spatele ferestrelor (natură, vrem dar nu clima :? ).
În opinia mea, ar fi fost mai interesant să se folosească aceste „spații verzi” pentru a planta culturi alimentare care ar fi avut avantajul de a furniza o parte din alimente locuitorilor turnului, precum și de a le permite să vadă cel puțin odată în viață o adevărată plantă de roșii. : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 31/05/06, 15:42

Electricitatea vine parțial de panourile fotovoltaice. În cele din urmă, recoltarea apei de ploaie permite o reducere cu 30% a consumului de apă potabilă pentru funcționarea toaletelor.


la această înălțime, o turbină eoliană ar fi mai eficientă decât panourile fotovaltaice ...

la această înălțime, nu suntem deasupra norilor, pe de altă parte, vânturile ar trebui să dea ...

Mă întreb dacă au pus o turbină jos pentru a recupera energia din apele uzate dacă un tip spală ultimul etaj 10 litri de flotă + o anumită cantitate de m .... a ajuns la sfârșitul unei picături de 600 m ca trebuie să reprezinte o anumită cantitate de energie ... nu?! : Mrgreen:
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 31/05/06, 16:13

pluesy a scris:Mă întreb dacă au pus o turbină jos pentru a recupera energia din apele uzate dacă un tip spală ultimul etaj 10 litri de flotă + o anumită cantitate de m .... a ajuns la sfârșitul unei picături de 600 m ca trebuie să reprezinte o anumită cantitate de energie ... nu?! : Mrgreen:


Apoi adăugați un metanizator și aveți încălzire suplimentară. : Mrgreen:
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 31/05/06, 16:29

Îți poți imagina tipul de la parter care are țeava de scurgere care dăunează în casa lui !!!!

După părerea dvs., durează cât timp M ... E de 25000 de oameni pentru a finaliza un F2 ??? : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 31/05/06, 17:31

Bine. Îmi amintește de „Orașul Radiant”, o bălegar mare ... o lucrare neînțeleasă de Le Corbusier la vremea sa.

Nu este, dar mi se pare atât de pretențios că nici măcar nu este interesant.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113