Un ecolog în Ouest-Franța

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Un ecolog în Ouest-Franța




de Christophe » 27/07/12, 09:40

Roger Guinée, care a devenit „econolog” pentru casa lui - La Montagne

Initiativa

Roger Guinée are idei și le pune în aplicare. Când, deja pensionat, era nevoie să construiască casa, o convingere i-a călăuzit proiectul: locuința lui trebuie să fie economică.

Fara a te priva de tot confortul posibil, ancorat in timpul sau si in ton cu noile tehnologii; departe de o ecologie a capetelor de lumânări, își dorește înainte de toate să se distreze în timp ce aplică aspectul financiar ca regulă de aur.

Așa s-a regăsit Roger Guinée în principiile „econologiei” sau economiei ecologice, desemnând o activitate care este atât profitabilă din punct de vedere economic, cât și conștientă de mediu.

Tur ghidat al „Préerit”, numele casei sale, care în aparență nu diferă de vecinii săi, și unde se va vorbi mult despre numere.

„Deoarece îmi doream să rămân managerul de proiect și să urmez specificațiile pe care mi le-am stabilit, a trebuit să găsesc o companie care să mă sprijine. Acolo, am fost aruncat peste tot. Doar una m-a urmărit pentru că a înțeles că proiectul meu îi poate aduce idei. »

Constructia este realizata din caramida monomur, un material care respira. Ideea de lemn, nefiind de acord cu el, a fost eliminată. O acoperire exterioară de cânepă, o acoperire interioară de ipsos, fără izolație suplimentară.

„Evident că casa este orientată spre sud. Am creat o șapcă, sau o curte, pentru a împiedica soarele de vară să lovească peretele în timp ce lasam soarelui de iarnă, mai jos la orizont, să-l încălzească. Atunci am vrut o casă bine ventilată printr-un sistem cu dublu flux cuplat cu o fântână canadiană. Datorită acestei ventilații, o sobă pe lemne de 6 kW este suficientă pentru a încălzi casa. »

Izolația acoperișului este realizată din vată de celuloză, izolează împotriva frigului și căldurii. Roger a instalat un rezervor de recuperare a apei de 10 de litri pentru a alimenta toaletele și mașina de spălat. „Este din beton, mi-am dorit-o pentru că neutralizează aciditatea naturală a apei. »

Panourile solare alimentează un rezervor de apă caldă, cuplat cu un rezervor electric pentru zilele proaste. Există și o turbină eoliană care alimentează rețeaua electrică a casei.

„Nu am baterie, pentru că sunt verde. Acesta este singurul dezavantaj; produce 150 kW/h pe an, asta nu e mult! Energia eoliană nu este încă gata! »


http://www.ouest-france.fr/actu/actuLoc ... Locale.Htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 27/07/12, 12:07

+1 :P
Aceeași luptă.
Turbina eoliană este fierbinte.
Și fără o baterie grid tie necesară.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111