Un exemplu de succes al unei locuințe verzi

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

rulezi cu GPL?




de jean63 » 08/01/06, 17:56

Ați văzut atacul în toată regula asupra acestui presupus combustibil GPL care nu este ecologic?! site-ul a fost citat în a forum econologie recent chiar au spart-o..........incredibil. Merg pe GPL cu un R25 care are aproape 300000 km cu motorul original fara nicio interventie la chiulasa! prieteni eu am grija de asta; totuși la un moment dat conduceam cu 160 km/h și nu l-am cruțat.
Bineînțeles că GPL emite CO2 ca și celelalte, dar în rest e perfect. Ce crezi ?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Trecerea
x 17

Re: rulezi cu GPL?




de Trecerea » 08/01/06, 20:04

jean63 a scris:Ați văzut atacul în toată regula asupra acestui presupus combustibil GPL care nu este ecologic?! site-ul a fost citat în a forum econologie recent chiar au spart-o..........incredibil.

Menteurnature s-a discreditat și ea cu acest articol. Proprietarul acestui site își afișează doar colecția personală de delicatese intelectuale de tehnologii care sunt departe de a fi comercializate. Dupa parerea mea el denigreaza GPL pentru ca este adevarat ca acest combustibil nu ofera nimic senzational despre care sa scrii pe un site.

Merg pe GPL cu un R25 care are aproape 300000 km cu motorul original fara nicio interventie la chiulasa! prieteni eu am grija de asta; totuși la un moment dat conduceam cu 160 km/h și nu l-am cruțat.
Bineînțeles că GPL emite CO2 ca și celelalte, dar în rest e perfect. Ce crezi ?


GPL-ul are defectele lui, e adevărat, dar în comparație cu alți combustibili, mi se pare de preferat, doar pentru oraș deja. Oricât de mult potențialul motorinei a fost exploatat pe scară largă, cel al GPL rămâne de exploatat pentru a îmbunătăți aspectul „poluării”, făcându-l chiar mai bun decât motorina și benzina care nu au compensat decât avansul care fusese făcut. ultimii 20 de ani.

Dacă producătorii de motoare ar fi doar puțin mai interesați de GPL, sunt convins că acesta ar putea trece fără dificultate de standardele Euro IV și ulterioare. Vedeți isprava lui Idée Verte: http://www.idee-verte.com/prototype/prototype.htm

Nici noi nu trebuie sa mergem in exces si sa ne dorim complet GPL/GNV, ar fi o prostie. Cred ca trebuie in schimb sa dezvoltam potentialul semnificativ al acestui combustibil si sa mentinem o buna diversitate in solutii energetice: motorina cu DPF obligatoriu, benzina catalizata obligatoriu, HVB acolo unde este disponibila etc...

În plus, așa cum știa cineva, a scris altcineva forum, ce conduce acest domnul Manson?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

GPL = 0 particule?




de jean63 » 09/01/06, 01:01

GPL emite 0 particule?
Asta am citit peste tot mai putin monsieurnature.....daca este asa este un atu major pentru poluarea urbana, deoarece riscurile de cancer pulmonar sunt bine cunoscute (si bine ascunse) pe acest subiect.
Am discutat deja despre GPL în alta forum econologie.
E bine să nu te simți singur!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Trecerea
x 17

Re: GPL = 0 particule?




de Trecerea » 09/01/06, 09:30

jean63 a scris:GPL emite 0 particule?
Asta am citit peste tot mai putin monsieurnature.....daca este asa este un atu major pentru poluarea urbana, deoarece riscurile de cancer pulmonar sunt bine cunoscute (si bine ascunse) pe acest subiect.
[...]

Cantitatea de particule emise de arderea GPL în mașinile noastre este sub limite cuantificabile, deci un mare avantaj incontestabil fata de motorina.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141