O casă pasivă fără încălzire în Ardeni

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

O casă pasivă fără încălzire în Ardeni




de Christophe » 24/04/07, 23:16

Este o casă pasivă cu cadru din lemn situată în Ardenele belgiene din Neufchateau mai precis, vezi raportul:

https://www.econologie.com/telechargeme ... -ardennes/


Iată site-ul lor:
http://passive-aventure.vivao.be/index.php
este actualizat în mod regulat cu informații tehnice interesante!

Acest articol este deosebit de interesant:
http://passive-aventure.vivao.be/temperature_live.html

ps: Am avut ocazia să mă întâlnesc personal cu Raphaël, voi încerca să fac o nouă întâlnire dacă este posibil și dacă îi interesează pe oameni să aibă detalii?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 15/11/07, 11:46

Această casă este o mare aventură. Și un exemplu de urmat și dezvoltat.
Inițiatorii par extrem de simpatici ... :D

I-am văzut pe rezidenți cu lână ... Dar temperatura din interior este de 20 °, cu –1 ° în exterior. Bluffează!

Extern, este curios, contrar a ceea ce s-ar putea crede, casa este înaltă, expusă vânturilor. Estetic, este cam urât la exterior, dar frumos la interior.
Deschiderile sunt limitate la sud.
Pe de altă parte, toate golfurile. Toate în geamuri triple. Este investiție (timp de 10 ani?). La fel pentru prețul ventilației care trebuie să fie de top?

În cazul unei lovituri puternice, puteți adăuga oricând încălzire la conducta de aer reînnoită la ieșirea schimbătorului.

Am dori să știm (când veți afla mai multe), compoziția pereților, plăcilor, acoperișului-izolației.
Care este nivelul de aerisire din camere?
Peretele de lut este făcut din moloz uscat sau este turnat într-o structură rigidă?
Dacă au luat exemplu din alte proiecte preexistente.
Dacă ar fi chemat un arhitect specializat.
Dacă vor oferi un plan general de bază, pentru a ajuta la dezvoltarea acestui tip de construcție?
Dacă au făcut o parte din lucrări singuri și în cele din urmă costul final (x 1,5?)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/11/07, 11:51

Da, cacealma este cuvântul potrivit ... mai ales când știi duritatea iernilor din Ardenne ... dorești în noaptea următoare să se aștepte la -8 ° C (locuim la aproximativ 30 km de această casă)!

Glaglagla ... din fericire vremea este super frumoasă astăzi și panourile noastre solare rulează la viteză maximă (este 1 ° C afară, dar radiația nu contează T ° ...).

Nimic de-a face cu o casă „pasivă” din sudul Franței (stil Bové ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 15/11/07, 17:31

Nimic de-a face cu o casă „pasivă” din sudul Franței (stil Bové ...)

Nu chiar în sud din punct de vedere al „căldurii” ..... pe Causse du Larzac, nu ar trebui să fie întotdeauna foarte cald și m-ar surprinde dacă nu există o sursă de încălzire în casa lui.

Casa lui este, de asemenea, foarte frumoasă din punct de vedere estetic.

Pentru casa pasivă a belgienilor, încă îmi este greu să cred că câteva zile fără soare, cu frig negativ susținut pentru zile și nopți, temperatura nu ajunge să scadă în interior ... ..

Blufează, dar nu este cam bluff. Nu au unul (sau mai multe) încălzitoare electrice scoase din dulap în caz de nevoie? Mi-aș dori foarte mult să trăiesc acolo pentru a vedea ce se întâmplă fără soare.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/11/07, 17:37

Fără radiator, dar dacă vizionați bine videoclipul, există o mulțime de halogeni ... aprins chiar și când este zi ... iată defectul! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/11/07, 17:39

jean63 a scris:
Blufează, dar nu este cam bluff. Nu au unul (sau mai multe) încălzitoare electrice scoase din dulap în caz de nevoie? Mi-aș dori foarte mult să trăiesc acolo pentru a vedea ce se întâmplă fără soare.

Îi sugerez lui Chris să ne dea o dată un raport „choli” :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/11/07, 17:58

Odată ajuns la Bruxelles, eh !! Ei bine, da!

Pentru raport, site-ul lor și videoclipul nu sunt deja rele, nu?

https://www.econologie.com/telechargeme ... -ardennes/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 16/11/07, 09:55

Christophe a scris:Odată ajuns la Bruxelles, eh !! Ei bine, da!

Pentru raport, site-ul lor și videoclipul nu sunt deja rele, nu?

https://www.econologie.com/maison-passiv ... -3537.html

Ei bine, da, dar ar fi interesant să răspundem la întrebări frecvente, despre stilul celui pe care l-ați emis cu privire la conso electric sau al stilului „nu există într-adevăr încălzire auxiliară?”
Și apoi aveți detalii tehnice și arhitecturale, alegerea materialelor izolante, grosimea acoperișului, faptul că pereții sunt sau nu respirabili, etc. știți numele arhitectului lor, care poate fi folosit pentru 'altele, costul total al casei ... etc etc.
Și apoi pur și simplu pentru a le informa despre econologie și a-i invita să participe la forum.
NU ? :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Luc și Cindy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 13/11/07, 18:36
Locul de amplasare: Puy de Dome




de Luc și Cindy » 17/11/07, 15:09

O da! ar fi bine dacă se înregistrează pe forum, așa, le-am putea pune o mulțime de întrebări : Cheesy: , in plus mi se par foarte draguti. Dacă au creat acest site, este pentru că vor să împărtășească experiența lor!
0 x
Numai atunci când a renunțat la ultimul copac,
a contaminat ultimul flux,
prins ultimul pește,
acel om va realiza că banii nu sunt comestibile
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 17/11/07, 19:02

După cum am spus: îl cunosc pe Raphaël (m-am încrucișat cu el de 2 sau 3 ori), de aceea știe economie, dar nu l-am invitat niciodată să vină și să participe aici ...

Cred că există o pagină de contact pe site-ul lor, deci dacă kk1 vrea să-i invite? (dacă sunt eu va fi prea mult „vino pe site-ul meu”) :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123