Un studiu interesant pe case și rama din lemn

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Un studiu interesant pe case și rama din lemn




de phil12 » 20/11/12, 17:55

Bonsoir,

3 studii CSTB/FCBA destul de interesante:
-Lemn si sisteme de constructii termice iarna RT program lemn in fata Rt 2012.
-Pereti cadru din lemn si transferuri de abur
- Plicuri cu cadru din lemn eficient termic Pereti opaci – Acoperis – Tamplarie exterioara

http://www.abc-paca.fr/uploads/grandcol ... rtbois.pdf

Acest studiu a făcut posibilă în special integrarea punților termice în cadre de lemn în regulile Th u ale Rt 2012.
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 20/11/12, 18:55

Salut Phil!

Link-ul dvs. nu funcționează!

Iată-l pe cel bun cred:
http://www.abc-paca.fr/uploads/grandcol ... rtbois.pdf


Urmează în mod substanțial tehnicile de fabricație de acum 15 ani aici, în Canada.
:|
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156




de phil12 » 20/11/12, 19:10

Bună seara, verișoară

Bineînțeles, dar acest document studiază în principal soluții pentru a se muta cu costuri mai mici la RT 2012 pentru casele entry-level, altfel abordarea actuală reală pentru un MOB Top este:

- Miez inerțial (despărțitor greu, placa izolată pe partea inferioară, sau mai bine dacă pământul este adecvat, pământ solid izolat pe partea inferioară și la periferie, Fermacell sau gips carton de impact în placare interioară)

- Plic izolant cu ITE, pentru punti termice datorita cadrului.
Cu izolație defazată 50 kg/m3 cel puțin 150/170 în zonele fierbinți ale Franței.

- Ingrijire hidroizolatie

- Fântâna climatică.

Multumesc pentru corectarea linkului.
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 20/11/12, 20:07

> Urmează în mod semnificativ tehnicile de fabricație de acum 15 ani aici, în Canada.

Dacă aveți documentație despre cele mai moderne tehnici, m-ar interesa...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 21/11/12, 07:10

BobFuck a scris:> Urmează în mod semnificativ tehnicile de fabricație de acum 15 ani aici, în Canada.

Dacă aveți documentație despre cele mai moderne tehnici, m-ar interesa...



Datează din 2000 pentru cel mai recent standard numit Novoclimat, dar acum 15 ani am construit câteva exemple ca acesta:


http://www.efficaciteenergetique.mrnf.g ... ovoclimat/


http://trucconstruction.com/novoclimat.html


Asemănările în construcție le putem vedea în studiul francez din ianuarie 2012!
8)
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 21/11/12, 07:25

Sincer. trebuie să vă întrebați despre liniștea și liniștea pe termen lung pentru o casă de acest tip. A trăit la un moment dat cu normă întreagă într-o cabană. Nu aș vrea să mă întorc acolo din nou. Auzi repede toate zgomotele din exterior, mai ales noaptea. Și este destul de înfricoșător și vă poate perturba nopțile la fel de mult ca și zilele dacă sunteți sensibil la sunete sau dacă aveți de gând să construiți lângă un drum sau orice altă sursă de zgomot: cântatul cocoșului, lătratul câinelui, traficul, avioanele, vânt, ploaie. , munca, etc. (si bineinteles, cele mai apropiate: zgomotele domestice, mai ales daca locuim cu mai multe persoane...) In ciuda faptului ca nu stim daca pe vremuri vom mai fi la fel de toleranti.. .

Există o alternativă, sunt case cu noroi + pereți de paie, da este mai bine izolat fonic.

Dar fiecare face ce vrea...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156




de phil12 » 21/11/12, 09:16

bonjour,

Îmi pare rău, dar în mafia mea când există un camion de livrare de materiale în fața ușii, de exemplu, tipul trebuie să sune la sonerie ca să ne dăm seama de prezența lui.

Avem biserica la 200 m, nu auzim clopotele, dar se duc acolo de bunăvoie etc.

În Mob parcă la mașini se merge de la Trabant la Mercedes.

Iar o casa din lemn sau beton nu trebuie sa aiba punti de sunet asa ca calitatea tamplariei nu are nicio legatura cu metoda de constructie.
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 21/11/12, 14:29

Bună Obamot!


Acolo bagi ambele picioare in mare...!!!


Fiica mea are o casă novovision nou-nouță și vă asigur că nu are nicio legătură cu o cabană și este foarte bine izolată fonetic, chiar mai bine decât o casă de piatră!!!


Pardoselile sunt deja mai solide construite pe principiul scarii incrucisate si acoperind toate lipite si infiletate, peretii sunt si ei bine izolati prin incrucisarea sipcilor interioare si exterioare!

Phil are dreptate cu privire la calitatea acestor case și pe termen lung nu trebuie să vă faceți griji, deoarece în majoritatea caselor noastre vechi de 40 de ani găsim o bună parte din materialele și procesele de fabricație pe care le găsim în aceasta!!


Nu ma face sa spun cum i-am spus des lui Dédé>>> cand nu stim despre ce vorbim ne abtinem!!!
: Mrgreen:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 21/11/12, 15:54

Cu atât mai bine dacă greșesc...

Cel puțin acum există ambele păreri. Recunosc că nu cunosc aceste constructe în mod specific!

Astfel știm la ce ar trebui să fim atenți înainte de a cumpăra...

Cât despre să mă compar cu DD : Mrgreen: prea multă onoare, nu pot să-i țin o lumânare!
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 21/11/12, 16:09

Era să te tachineze!
: Cheesy:

Cunosc bine aceste construcții, participând activ la semi-autoconstrucții pentru fiica mea!


Studiul francez confirmă ceea ce au dezvoltat canadienii pentru a contracara clima și sunt mulțumit că au copiat conceptul în întregime, dovedind calitatea construcțiilor noastre!
: Mrgreen:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 93