Ventilație ecologică și electricitate bio-compatibilă

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
atqui
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 24/01/07, 14:57

Ventilație ecologică și electricitate bio-compatibilă




de atqui » 06/02/07, 13:58

Bună ziua tuturor.

Am un proiect pentru a construi în 28 o casă „bio-climatică” în cadru din lemn de 90m2 pe un singur nivel cu un mezanin de 60m2. Vată de celuloză izolată cu grosimea de 160 mm.
Mă întreb ce ventilație este adoptată pentru a regla umiditatea și calitatea aerului. Mă gândesc să fac un perete „respirabil” (paravan de ploaie care întărește fibrele de lemn Agepan - vată de celuloză - barieră de vapori și Fermacell ca față interioară).
Ar fi suficientă ventilația naturală cu ventilație regulată și cum să reglați umiditatea și mirosurile din baie și toaletă?
Vorbim despre ventilație cu flux dublu pentru a încălzi aerul care intră pentru iarnă.
Ar fi suficientă o simplă ventilație a fluxului higro-reglabilă?
De fapt, nu știu ce să aleg știind că aș fi în auto-construcție și că implementarea VMC nu este cea mai ușoară (conducte, conducte ...).

Pe de altă parte, în ceea ce privește instalația electrică într-un cadru din lemn, s-ar părea că este necesar să se reducă pe cât posibil perturbările electrice și electromagnetice. Vorbim despre ecranarea firului de fază și conectarea la pământ, folosind comutatoare bio, etc ... Totul este foarte complicat !! Am auzit de conducte ecranate, ar fi mai ușor de instalat, mai ales să se conecteze la tablou!

Ce crezi?

Va multumesc pentru pareri.
0 x
Ton
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 12/04/05, 10:21
Locul de amplasare: 63




de Ton » 06/02/07, 14:12

hi,
Îmi pun aceeași întrebare cu privire la ventilația toaletelor și a băii. Am crezut că se poate avea în vedere un ventilator solar pentru rulote?
(34m3 / h - autonomie 48h fără soare)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/02/07, 15:57

bonjour
Pe de altă parte, în ceea ce privește instalația electrică într-un cadru din lemn, s-ar părea că este necesar să se reducă pe cât posibil perturbările electrice și electromagnetice. Vorbim despre ecranarea firului de fază și conectarea la pământ, folosind comutatoare bio, etc ... Totul este foarte complicat !! Am auzit de conducte ecranate, ar fi mai ușor de instalat, mai ales să conectați la tabloul de distribuție
!

Ce naiba este acest fir electric ecranat? Toate casele sunt fabricate din lemn în America, iar firul este o manta din plastic, este economic de cumpărat și instalăm toate cablurile electrice ale unei case într-o singură zi 2 bărbați (chiar înainte de așezarea plăcilor de gips-carton)
Singurul loc sau în așezarea sârmei blindate a unei învelișuri de aluminiu răsucite, sunt tunic în cabane sau în unele case din exterior, deoarece veverițele scârțâie firele
(firul ecranat costă puțin mai scump, dar nu este accesibil)
Firul scump este tecul industrial care poate fi îngropat.

Pentru ventilație, casele sunt în mare parte etanșe, astfel încât este necesar să asigurați aerisirea cu aerul exterior, mai ales vara la mansardă și iarna este necesar să faceți o aprovizionare cu aer uscat pentru a elimina condensațiile de pe acoperișuri. Windows
în țările reci -26 ieri, un schimb este interesant, dar acasă de câteva ori este -10 nu merită un trafic direct cu exteriorul.
Pentru firul electric și accesoriile, faceți un tur pe site-urile canadiene, veți vedea ce se vinde (CANADIAN TIRE)
În mod normal, este scris în ambele limbi.

André
0 x
atqui
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 24/01/07, 14:57




de atqui » 06/02/07, 16:17

Care este această poveste a firului electric ecranat?


Mulțumesc pentru informații.
În ceea ce privește perturbările electromagnetice, acest link mi se pare interesant:
http://www.electromagnetique.com/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/02/07, 16:31

Pe de altă parte, în ceea ce privește instalația electrică într-un cadru din lemn, s-ar părea că este necesar să se reducă pe cât posibil perturbările electrice și electromagnetice. Vorbim despre ecranarea firului de fază și conectarea la pământ, folosind comutatoare bio, etc ... Totul este foarte complicat !! Am auzit de conducte ecranate, ar fi mai ușor de instalat, mai ales să se conecteze la tablou!

Am menționat-o într-o altă postare. Am un bio-switch acasă, dar nu am conducte ecranate.

Întrerupătorul bio este suficient.

Explicații : putem estima că, dacă există neplăceri electromagnetice, este mai ales noaptea în timpul somnului în camere și conducte care trec în spatele capului patului.

Deci, comutatorul bio (bio nu sunt sigur că așa se numește ..) este acolo pentru a pune circuitele electrice în 6 volți în timpul nopții.
Am pus pe această cutie tot ceea ce nu privește gătitul.
Avantaj dublu: trebuie să întrerupeți întreaga energie (niciun dispozitiv nu trebuie să fie în regim de așteptare, deci nu se înregistrează VCR sau nu trebuie să fie pe acest circuit)
Nu se consumă curent de pe dispozitivele de așteptare. Dar un singur bec sau transformator conectat și nu intră în 6 volți.
Pot să vă dau referenții, dar l-am cumpărat în 1990 (comandat în Germania), preț = 2000 franci (450 euro) la acea vreme.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/02/07, 16:59

Bună dimineața.
Ce oameni de știință ar sprijini așa ceva?
și crezi că, deoarece firele sunt înfășurate cu bandă de aluminiu, asta va schimba ceva în sănătatea ta?
Credeți că tensiunea joasă de 110 volți, în cea mai mare parte a firelor care se alimentează, sunt în principal prize de curent, prin urmare folosite ocazional că dăunează radiațiilor pentru corp?
pentru cuptoare cu microunde, transmisiune radio, linii de înaltă tensiune, televizoare de înaltă tensiune, da este real și este măsurabil, dar de joasă tensiune într-o casă?
Mi-am petrecut cea mai mare parte a vieții în slujba mea în distribuția de înaltă tensiune, nu ar trebui lăsată mult timp!
Toate casele din America, atât la sud, cât și la nord, până în Canada, sunt făcute, urmând această metodă de filare și construcție din lemn, dacă aceste rapoarte electromagnetice sunt reale, ar fi trebuit să avem multe probleme, a fost de la început de electrificare a caselor că se folosește această metodă și mai rău decât că există case în care teaca firului este încă azbest (era firul vândut în anii 70)
O linie electrică pentru a alimenta 50 hz, pentru a spera să producă o radiație ca o antenă, ar dura 10 km

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/02/07, 17:35

Încă am impresia că te gâdilezi ca să te faci să râzi ...

un cablu de rețea răsucit radiază foarte puțin: dacă nu găsiți niciunul și treceți singur firele prin înveliș, răsuciți firele înainte de a le trece. În caz contrar, utilizați cablu blindat (în Belgia, acest lucru se numește VFVB), ​​adică 2 conductori + o bandă dublă la pământ.

ceea ce este important este să eviți ca cablurile să fie paralele cu corpul sau aproape de creier atunci când dormi (de aceea este mai bine să eviți construirea camerei deasupra garajului din care toate cabluri)

Nu uitați nici că radiația este proporțională cu curent care traversează cablul, deci dacă sunt fire de iluminat, noaptea, nicio problemă și oricum, nu există o protecție împotriva câmpului magnetic. Pe de altă parte, este mai bine să evitați să dormiți lângă cablul cazanului.

În concluzie:

trăiește sub o linie de 400 kV: OK, daredevil
a trăi într-o casă obișnuită respectând condițiile de mai sus este destul de suficient,
dar mai presus de toate:
există zone mult mai dăunătoare de poluare internă:

a apelor subterane
produse distribuite prin tratarea lemnului și a materialelor sintetice, a panourilor, vopselelor etc.
radon....
radioactivitatea anumitor tencuieli ....
umiditate
lângă depozitele de deșeuri (Mellery ...)
sunet
sunet infra
abuz de televizor, muzică agresivă
apropierea de fabricile chimice sau siderurgice
lângă un drum aglomerat
apropierea de emițătoare radio, TV, GSM
vecini
mama vitregă

și rămân convins că adoptarea unui stil de viață sănătos (+ alegerea carierei, gestionarea stresului) îți va prelungi viața mai mult decât o instalație electrică „organică”, mai ales dacă trebuie să lucrezi (și să călătorești) mai mult pentru a te plăti toate lucrurile astea .....
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
atqui
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 24/01/07, 14:57




de atqui » 06/02/07, 18:02

elefantul a scris:
există zone mult mai dăunătoare de poluare internă:

a apelor subterane
produse distribuite prin tratarea lemnului și a materialelor sintetice, a panourilor, vopselelor etc.
radon....
radioactivitatea anumitor tencuieli ....
umiditate
lângă depozitele de deșeuri (Mellery ...)
sunet
sunet infra
abuz de televizor, muzică agresivă
apropierea de fabricile chimice sau siderurgice
lângă un drum aglomerat
apropierea de emițătoare radio, TV, GSM
vecini
mama vitregă

și rămân convins că adoptarea unui stil de viață sănătos (+ alegerea carierei, gestionarea stresului) îți va prelungi viața mai mult decât o instalație electrică „organică”, mai ales dacă trebuie să lucrezi (și să călătorești) mai mult pentru a te plăti toate lucrurile astea .....


Complet de acord, dar când adăugați puțin din toate acestea, nu mai aveți nevoie de „stres” electric sau electromagnetic!
Acesta este motivul pentru care mă informez să reduc cât mai bine ceea ce este la îndemâna mea.

Sunt tentat de utilizarea învelișurilor ecranate (FLEX A RAY) în care sunt trecute firele.
Cred că trebuie să existe un cost suplimentar, cât?

Cine îl știe și l-a folosit?
0 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1




de bolton069 » 06/02/07, 21:33

bonjour,

Salut elefant.

Încă am impresia că te gâdilezi ca să te faci să râzi ...

un cablu de rețea răsucit radiază foarte puțin: dacă nu găsiți niciunul și treceți singur firele prin înveliș, răsuciți firele înainte de a le trece. În caz contrar, utilizați cablu blindat (în Belgia, acest lucru se numește VFVB), ​​adică 2 conductori + o bandă dublă la pământ.


Într-adevăr, probabil că radiază foarte puțin, dar ceea ce este incriminat aici este distanța scurtă până la cap atunci când este luat aproape de cap într-un dormitor, precum și timpii mari de expunere.

Bună André,
Bună dimineața.
Ce oameni de știință ar sprijini așa ceva?
și crezi că, deoarece firele sunt înfășurate cu bandă de aluminiu, asta va schimba ceva în sănătatea ta?


Ceea ce voi spune va suna probabil naiv pentru dvs., dar nu de aceea folosim cabluri coaxiale pentru cablu TV, precum și cabluri FTP ecranate pentru rețelele de calculatoare care trec în apropierea rețelei electrice? a unei case ?? Deci, de ce nu pentru sănătatea mea, deoarece dorm multe ore în fiecare seară în imediata apropiere a unei prize.



În ceea ce privește această afacere cu curent dăunător în instalația electrică a unei case, mă mir puțin că majoritatea dintre voi, care vorbiți în numele principiului precauției, imediat ce cineva vă deschide gura despre OMG-uri.


Trimite cu dosul mâinii îngrijorările pe care le împărtășesc, de la atqui, cu pretextul că niciun om de știință nu a spus că este paaas booon.

: Arrow: În ceea ce privește liniile HT André, pentru că a participat la o conferință pe acest subiect, (rețele HT 50 hz și sănătate.) Singurele studii despre care am găsit urme (dacă știi despre altele care nu merg nu în acest sens anunțați-mă.) cu privire la efectele liniilor HV asupra sănătății, concluzionați ...

suspensie

...

...


că nu putem concluziona.

Aceste studii spun că trăirea în apropierea unei linii HT nu poate avea un efect măsurabil asupra sănătății (la adulți, creșterea cazurilor de leucemie la sugari este singurul efect care a fost stabilit. În acest caz, numărul leucemiei este destul de similar cu cel găsit la copiii care locuiesc în apropiere, ... benzinărie, în acest caz din cauza fumului de benzen. este deja mult : Evil: ), sau că, în orice caz, acest criteriu nu poate fi luat în considerare într-un mod mai semnificativ decât faptul de a lucra 8 ore pe zi într-un mediu putred.

Cu toate acestea, nu pentru că oamenii de știință îmi spun că nu este cu siguranță periculos să merg să cumpăr o casă sub o linie HT. Ei bine, intenționez să fac același lucru acasă și să pun toate șansele de partea mea.

: Arrow: Într-adevăr, nu este dovedit că având cabluri care trec într-un perete, o priză la 5 cm de capul meu, un aparat de radio al cărui TFO este la 15 cm de capul meu, telefonul meu mobil care se încarcă pe noptieră ( off oricum eh !! : Mrgreen: ) toată noaptea în care dorm acasă este dăunătoare.

Dar bunul meu simț îmi spune că nici nu mă ajută să mă protejez de germeni urâți : Evil: . 8)

: Arrow: De asemenea, vorbiți despre faptul că acest sistem a fost utilizat în toate locuințele de la introducerea electricității, ceea ce este absolut adevărat.

: Arrow: Dar în timpul secolului al XX-lea, am văzut totuși o explozie a numărului de tipuri de cancer, ... care se datorează cu siguranță factorilor multipli pe care cu siguranță nu vom putea să-i dezlegăm mingea. Dar poate că asta face parte. (În ceea ce privește dacă a existat o explozie a numărului de boli sau a depistării acelorași boli, cred că cei doi factori se adună.)

: Arrow: Două lucruri mici de încheiat (curaj, prietene cititoare, s-a terminat în curând. : Cheesy: )

Hipersensibilitatea electromagnetică este o boală recunoscută de OMS și, din ce în ce mai mult luată în considerare, un prieten este o victimă, ei este imposibil să-și folosească telefonul mobil mai mult de 10 minute la rând fără a suferi de migrenă și a dormit mult mai bine de când și-a încurcat radioul cu ceas.

Nu spun că toată lumea este hipersensibilă la asta, dar modul în care îl văd este că unii oameni au o auz mai bună decât alții și percep sunetele mai bine, ... cred că el percepe valurile EM doar pentru mine, dar asta nu înseamnă că este inofensiv pentru mine. Deci, pentru mine, precauție.

: Arrow: Am o cunoaștere care face ca geobiologia, se crede sau nu în ea, este orice, în afară de rațional, evident. Dar sfatul pe care mi l-a dat în amenajarea casei mele este de cele mai multe ori pur și simplu bun simț și principii precum cel de precauție menționat mai sus. Ca ceea ce uneori, credințele nebune și paralele se alătură științelor „destul de simplu” și.bun simț.

Bravo celor care au citit până aici, mi-au câștigat respectul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 07/02/07, 00:10

Această dezbatere este interesantă și, într-adevăr, uneori un pic de bun simț poate economisi bani ...

Atqui, așa cum pareți în faza de hârtie / creion, pentru un habitat pentru sân, începeți prin a vă gândi sistemul electric în funcție de spațiile de locuit.

De exemplu, acasă nu am rulat o linie electrică până la capul patului, prizele din dormitor sunt departe și, prin urmare, nu există riscul perturbării EM.
Pentru e-reader, am adunat câteva modele cu LED-uri albe, cu baterii pe care le reîncarc din când în când, fără a fi nevoie de 40 W pentru a le citi în teanc : Cheesy:
Am lăsat prize în cameră pentru aspirator ...

La fel ca tine, sunt îngrijorat de calitatea EM a locului meu de viață, dar știu că, din păcate, și dacă nu ne protejăm cutia ca în cușca Faraday, suntem literalmente cufundați în tulburări EM de tot felul și tot mai mult ...
WIFI, GSM, Radio / TV Hertzian, interferențe din funcționarea / oprirea motoarelor electrice, etc. și așa mai departe.

Așadar, aș fi suficient ca André, să cred că ecranarea firelor electrice ... : Lol:

Cam ca și cum ai vrea să renunți la fumat pentru a-ți păstra plămânii și să mergi la jogging de două ori pe săptămână, când locuiești în oraș :şoc: : Cheesy: (da da! Am vazut unele asa : Lol: )

Pe de altă parte, vata de celuloză este grozavă, am pus-o la mansardă, rămâne una dintre cele mai ieftine alternative la vata minerală și absolut nu mâncărime! Singura problemă (pentru mine la acea vreme) este că trebuia să o aduc din Germania, -> transport : Evil:
Niciun producător de lângă mine ... spune că este un canal de reciclare a hârtiei de ziar, grrrr!

În cele din urmă, întrucât ne cereți părerile cu privire la soluția de reglare a higrometriei, există ceva mult mai ieftin decât fermacell și care a fost dovedit de mult timp, este var!
O rețetă bună, o acoperire din var, nisip și așchii de lemn (sau cânepă).
Îl poți proiecta, pluti, chiar îți poți face placa cu ea!
Rezultate: regulator higro, izolator termic și HYPER economic (economic ce! : Cheesy: )
Dacă optați pentru această soluție, planificați o betonieră și câțiva prieteni care să vă ajute, acest tip de muncă se desfășoară fără probleme dacă suntem bine organizați!

Și, în cele din urmă, dacă a trebuit să primiți orice sfat, este vorba despre partea din buget pe care o veți aloca perechii de încălzire / izolație:
Tendința actuală (în Franța) este de aproximativ 80% pentru încălzire și 20% pentru izolație. Când te uiți la costurile tale de energie de peste 15 ani, vei ajunge la o factură destul de abruptă!

Acum, inversați proporțiile, o izolație mare, bine întreținută și veți avea nevoie doar de o mică sobă pentru a vă încălzi întreaga casă, în perioadele cele mai reci. Dacă ai avut grijă, LA PROIECTARE, să folosești cât mai mult posibil energia solară pasivă, practic vei avea nevoie doar de un colector plat pentru apă caldă și, eventual, dacă ai mijloacele, de un aparat fotovoltaic pentru suc ...
Aceeași investiție inițială, dar costuri de funcționare radical diferite!

Poate v-ați gândit deja la toate astea, dar hei ...
: Cheesy:

Meditații bune!

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 67