Whirlpool Green Kitchen, bucătăria (mai) ecologică

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Whirlpool Green Kitchen, bucătăria (mai) ecologică




de Christophe » 24/05/08, 11:15

Primit prin e-mail

Această „Bucătărie verde” este inspirată de ciclurile naturii pentru o optimizare a resurselor energetice.

Imagine

Această bucătărie "econologic„încearcă să reproducă anumite cicluri ale naturii pentru a transforma, reduce și recicla apa, căldura și energia și astfel reduce factura cu 70%. Prin urmare, permite economii, respectând mediul.

Acest nou concept oferă anumite caracteristici pentru a evita orice risipă. Bucătăria face astfel posibilă producerea căldurii datorită compresorului frigiderului, generând astfel apă fierbinte, esențială pentru funcționarea mașinii de spălat vase.
Frigiderul este, de asemenea, echipat cu un sertar care împiedică ieșirea aerului rece la deschiderea ușii, ceea ce economisește energie cu 50%.

Acest nou concept de gătit include, de asemenea, un spațiu de depozitare care permite adoptarea temperaturii ideale pentru conservarea anumitor alimente, cum ar fi fructele și legumele.

Imagine

În sfârșit, această „Bucătărie verde” este echipată cu o hota care detectează fumul și aburul produs în timpul gătitului, cu scopul de a adapta și regla automat intensitatea luminii și puterea de aspirație a acestei hote fără a fi nevoie să o faceți manual.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/05/08, 14:29

: Evil: De mult timp mopam să văd căldura degajată de frigider și congelator. :strigăt:

M-am gândit să fac o evacuare de vară a acestor calorii ... dar ca întotdeauna acțiunile au dificultăți în urmărirea ideilor ... :|

Aș vrea să văd restul în detaliu ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/05/08, 14:37

Ei bine, iarna nu este o pierdere ... dar îmi vei spune că este vară că avem nevoie de cel mai frig ... Tocmai ca solare ...

Ei bine, oricum nu este atât de rău.

A pune congelatorul într-o cameră neîncălzită este încă interesant ... pentru frigider este mai dificil, deoarece trebuie să fie lângă bucătărie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/05/08, 20:07

Bună ziua Christophe
Christophe a scris:Ei bine, iarna nu este o pierdere ... dar îmi vei spune că este vară că avem nevoie de cel mai frig ... Tocmai ca solare ...

Ei bine, oricum nu este atât de rău.

A pune congelatorul într-o cameră neîncălzită este încă interesant ... pentru frigider este mai dificil, deoarece trebuie să fie lângă bucătărie ...


Mă gândisem să atașez bobina pe spatele frigiderului cu o bobină în care circulă apa rece destinată încălzitorului de apă. Acest lucru ar trebui să îmbunătățească eficiența frigiderului și a încălzitorului de apă. În sfârșit, diferențialul de temperatură nu este foarte important, iar suprafața bobinei frigiderului este importantă ..... performanță finală mediocră în perspectivă, presupun. : Mrgreen: Cu un schimbător dedicat și compact, acest lucru ar putea fi realizat probabil pe o instalație de refrigerare mare, aproape de un consum susținut de apă caldă.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142