Yurt pozitiv autonom

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
olivierdauch
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 22/03/05, 13:16
Locul de amplasare: Planeta Pământ, Auvergne, Cantal

Yurt pozitiv autonom




de olivierdauch » 21/11/09, 18:23

Bonjour à tous,
De câțiva ani încoace, împreună cu partenerul meu și cei doi copii ai noștri, căutăm teren pentru a instala ... iurta noastră.
Sunt meșter și fabricant de yurte și am visat să trăim acolo timp de 4 ani, dar ... știi istoria cizmarilor și a pantofilor lor ...
Nu a fost ușor să găsim pământ în regiunea în care trăim. Prețurile nu sunt excesive acolo (11 € teren construibil pe m2, de exemplu) ca în altă parte, dar suntem într-o zonă foarte rurală și nu este ușor să găsim pe cineva care este dispus să vândă un teren, atât de mult el este atașat de teren este ancorat în mentalități. Locuiesc în Cantal, în Auvergne.
Dar, chiar dacă nu este încă făcut, credem că am găsit bucata noastră de paradis. 16.070 m2 de teren, parțial construibil și parțial agricol, cu expunere ideală.
Prin urmare, vom încerca să ne punem iurta acolo și suntem destul de optimiști.
În ceea ce privește autorizația, probabil că voi reveni la acest detaliu mai târziu, dar vom solicita o autorizație de construire, cu o primărie care să ne sprijine, prea fericiți pentru a vedea o familie de 4 persoane sosind în orașul lor.
Pentru iurta, voi fi eu cea care o va face, tot e treaba mea !!
90 m2 la sol, un mezanin de aproximativ jumătate sau aproximativ 135 m2 de etaj. O înălțime a peretelui de 2,60 m pentru o înălțime centrală care culminează la 5,10 m cu o înclinație a acoperișului de 30 °. 4 cadre vor primi suprafețe de sticlă orientate spre sud, între sud-est și sud-vest. Izolația va fi din lână de oaie. Maximele pe care le-am folosit până acum sunt de 140 mm, poate că voi încerca să depășesc cu mult 200 mm pentru a experimenta, să văd diferența. Furnizorul meu, Etoile du Berger, se oferise să facă acest test, e de văzut.
Țesăturile acrilice, cu siguranță nu ecologice, dar probabil cel mai rău bilanț ecologic. Este o dezbatere lungă ...
Așezat pe un etaj ridicat, izolat cu vată de celuloză.
Mezaninul va consta dintr-un cadru de lemn pe care aș dori să pun un tencuială de pământ pentru aspect și simț, dar și să-mi permită să șterg unghiurile mezaninului și să-l rotunjesc, ceea ce mi se pare mai armonios într-o iurtă .
O clădire mică din lemn alăturată va servi ca depozit, încăperi tehnice pentru așezarea a tot ce face zgomot (mașină de spălat, etc ...), biciclete, etc ... și mai ales panouri solare pe acoperiș: termică pentru apa caldă rezervor, fotovoltaic pentru producerea de energie electrică, conectat la rețea pentru a evita problemele acumulatorului. O mică turbină eoliană? Pentru a vedea, site-ul s-ar putea împrumuta.
Toalete uscate desigur.
Iazuri fitoplantice cu stuf pentru purificare.
Încălzirea este o chestiune de ezitare.
Iurta este în general ușor de încălzit, dar un model de această dimensiune cu mezanin, căldura va pătrunde corect sub mezanin?
Raspunde iarna 2010-2011, dupa ce ai incercat!
M-am uitat mai întâi la încălzirea solară cu lemn suplimentar și pereți termici. Dar este scump și este esențial?
În prezent, mă uit la un aragaz marca Bruno astfel: http://www.poelesbruno.com/FR/modeles-bruno-fourneau.html
Acest lucru ar face posibilă gătirea, încălzirea iurtei, eventual recuperarea căldurii prin conducte și distribuirea acesteia sub mezanin, dacă este necesar și, eventual, în continuare, pentru a fi modificată cu o bobină de încălzire pentru a servi ca cazan, dacă apare nevoia. Un alt avantaj: arde o mulțime de lucruri diferite, inclusiv așchii și resturi de lemn netratat, deșeuri din activitatea mea pe care le am la îndemână.
Iată dacă menționez acest proiect aici, pentru că este încă în faza de reflecție, dar din ce în ce mai activ de când ne-am găsit terenul și că, prin urmare, ne face să mergem mai departe în acest proiect. Expunându-vă ideile mele aici, mă bazez pe remarcile voastre, întrebările voastre, pentru a mă face să merg mai departe în reflecție.
Așadar, nu ezitați, continuați cu comentariile, întrebările, observațiile și colegii dvs. ... Sper doar că : Mrgreen:
0 x
Pasionat de habitatele alternative în general și în special de iurturi, eco-construcția, autoconstrucția și ingeniozitatea care adesea se adună, precum și marile provocări cu care trebuie să ne confruntăm pentru a părăsi planeta în bună formă. stare și o lume puțin mai bună! La serviciu!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 21/11/09, 20:48

Un proiect eminamente frumos pe care al tău!

Încălzirea mezaninului nu ar trebui să fie o problemă, deoarece aerul cald crește natural.

M-am uitat la aragazul pe care intenționați să îl instalați, pare inspirat dintr-o versiune canadiană ... Acestea fiind spuse, mă întreb dacă un aragaz cu lemne adevărat nu ar fi mai confortabil, cu suprafața mare de gătit și cuptorul.
Versiunile moderne, cu șemineul lor mare, nu mai au dezavantajul unei autonomii prea mici și păstrează plăcerea și ușurința de a găti cu zonele de diferite temperaturi (am practicat!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
olivierdauch
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 22/03/05, 13:16
Locul de amplasare: Planeta Pământ, Auvergne, Cantal




de olivierdauch » 21/11/09, 20:59

Pentru încălzirea mezaninului, mai degrabă pentru mai jos îmi pun întrebări, în partea de sus, da, ar trebui să fie bine! Mă întreb dacă căldura va pătrunde suficient sub mezanin. Pentru a vedea în uz.
Aragazul este o copie (dar cine a venit primul de la ou sau de la pui?) A Bullerjanelor de design canadian, dar acum fabricate în Germania. Modelul care mă interesează, o sobă, nu este realizat de Bullerjan și prețurile nu au nimic de-a face cu nemții care lovesc foarte sus! De la simplu la aproape dublu pe anumite modele. Încerc să evaluez calitatea construcției sobelor Bruno care, pentru moment, nu par deloc rele.
Avantajul pe care îl găsesc în acest tip de aragaz este autonomia cu bușteni de 70 cm, randamentul la 75%, faptul că pot arde deșeuri (bărbierit, resturi de rasinoase) din activitatea mea și, de asemenea, modul de distribuție naturală a căldurii care, prin amestecarea aerului, aduce rapid căldură oriunde într-un volum mare. Sobele convenționale nu fac asta.
0 x
Pasionat de habitatele alternative în general și în special de iurturi, eco-construcția, autoconstrucția și ingeniozitatea care adesea se adună, precum și marile provocări cu care trebuie să ne confruntăm pentru a părăsi planeta în bună formă. stare și o lume puțin mai bună! La serviciu!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 21/11/09, 21:37

Bine, pentru mezanin, nu prea am înțeles întrebarea ta!
Un parametru important mi se pare a fi radiația care ar trebui să încălzească semnificativ parterul.

Eficiența de 75% este capacitatea de schimb sau de ardere?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 21/11/09, 23:02

În cele din urmă un pur și greu :D

Bine ați venit la dvs. pe econologie, unde viața este bună și unde ne facem prieteni adevărați (mai ales când îi putem întâlni cu adevărat) 8) Ahmed ................................................. .......... buna buna buna!


Nu cred că căldura va avea dificultăți să „alunece” sub mezaninul tău ... și cu siguranță nu dacă așezi acest aragaz care mi se pare al naibii de bun, dar eu nu știam și nu aveam nicio experiență cu acest tip de aragaz.

Am ideea de a o reînvia pe cea din copilărie cu ajutorul unui prieten economist (dacă mă citești aici, mare curios, despre tine vorbesc Philippe : Lol: ) și el însuși mult mai bine plasat decât mine pentru a face una, este un lucrător de artă (printre altele) ...
Va fi o mașină în două etape, care nu este frecventă în prezent, dar planul căruia îmi este în cap, a fost teribil de eficient, m-a încălzit toată copilăria.

Într-o altă viață, dețineam un mezanin într-un apartament și era bine peste tot, bineînțeles că aveți întotdeauna o diferență de câteva ° C mai ales dacă este foarte mare, dar hei, nu suficient pentru a muri sub plapumă!

Prietenul tăietor de lemne, care este unul dintre experții noștri în izolație, va face cu siguranță una sau alta sugestie dacă aveți întrebări la acest nivel. :P

La rândul meu, în afară de considerațiile privind lemnul de foc și filozofia, nu pot decât să vă încurajez și să vă doresc, la început ... vânturi bune :P

și .... Miau desigur :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
olivierdauch
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 22/03/05, 13:16
Locul de amplasare: Planeta Pământ, Auvergne, Cantal




de olivierdauch » 21/11/09, 23:28

Ahmed a scris:Eficiența de 75% este capacitatea de schimb sau de ardere?

Foarte bună întrebare! Mă interesează performanța afișată pentru aragaz. Nu știu cum să vă răspund la întrebare, nu sunt suficiente abilități în domeniu.
Particularitatea acestei sobe este metoda de difuzie a căldurii prin radiație desigur, dar și (și în principal în funcție de anumite locuri de pe Bullerjan care utilizează aceeași tehnică) prin convecție. tuburile situate de ambele părți ale camerei de ardere se încălzesc la contact și aspiră aer rece în jos pentru a împinge aerul fierbinte în sus. Feriți-vă de amestecarea prafului în acest caz, dar evitând să-l puneți la nivelul solului, problema este în mare parte rezolvată.
De asemenea, ajung să fiu convins că căldura va putea aluneca sub mezanin. Dacă vreodată acest lucru nu ar fi fost suficient, aș putea, probabil, să recuperez o parte din fluxul de aer fierbinte prin conducte și să-l aduc unde vreau prin pereții despărțitori ai mezaninului sau altfel să ofer din start acest tip de conductă în podea. Dar o abatere de câteva grade nu este o problemă. Cu excepția faptului că sub mezanin, vor exista dormitoarele pentru copii, care sunt, de asemenea, spații dedicate jocurilor lor în timpul zilei. Pentru mine, o cameră puțin mai rece este o cameră în care dormi bine, dar te joci confortabil?
Mulțumesc pentru încurajări.
0 x
Pasionat de habitatele alternative în general și în special de iurturi, eco-construcția, autoconstrucția și ingeniozitatea care adesea se adună, precum și marile provocări cu care trebuie să ne confruntăm pentru a părăsi planeta în bună formă. stare și o lume puțin mai bună! La serviciu!
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 22/11/09, 09:57

Bună ziua Olivier,
Sunt surprins că liestseu nu s-a oferit să instaleze o sobă de masă.
În principiu, ar trebui așezat în mijlocul casei.
Eficiența sa este de aproximativ 95%
Există o modalitate de a găti (în funcție de configurația tigaiei)
Există o modalitate de a difuza o parte din căldura sa sau o doriți prin conducte de aer cald.
Efectele sale de căldură sunt foarte plăcute, îi oferim hrană timp de 3 până la 4 ore și suntem liniștiți restul zilei.
Este un pic scump, dar o mulțime de site-uri explică cum să faci singur acest aragaz.
Iată câteva site-uri care vorbesc despre acest aragaz:
http://jeromelebarbichu0.chez-alice.fr/poele.html
http://constructionpoeledemasse.blogspot.com/
http://forums.futura-sciences.com/habit ... masse.html
http://poele-de-masse.org/
http://allsculpt.com/wikiPDM/index.php? ... Historique
http://pdmlub.canalblog.com/archives/p20-10.html
Și am alții din belșug
:D
Nu am spus că este cea mai bună încălzire pentru acest tip de locuință, ci că trebuie studiată, la fel ca încălzirea prin pardoseală, care oferă și un confort termic incontestabil; dar pentru aceasta aveți nevoie de o placă de beton. (din nou, aragazul cu masă poate fi luat în considerare.)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 22/11/09, 10:38

Un alt link pe sobele de masă: https://www.econologie.com/forums/poele-de-m ... t8278.html

Chiar dacă este (foarte) bine izolată, o iurtă are foarte puțină inerție termică, așa că nu sunt sigur că o sobă de masă este potrivită pentru că riscă să se încălzească prea mult! Care este puterea nominală a unei sobe de masă „mici”? 15 kW? 20 kW?

Ca să nu mai vorbim de faptul că o iurtă este, prin natura sa, detașabilă și transportabilă „destul de ușor”. Punerea unei sobe de masă de o tonă în ea ar complica această sarcină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
olivierdauch
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 22/03/05, 13:16
Locul de amplasare: Planeta Pământ, Auvergne, Cantal




de olivierdauch » 22/11/09, 11:38

bonjour,
Știu puțin despre sobele de masă, dar nu le găsesc potrivite pentru yurte din mai multe motive: mai întâi greutatea lor, ar fi necesar să-mi modific pardoselile complet pentru a pune acest tip de sobă care trebuie să cântărească de două ori greutatea iurtei pe 2 m 2; atunci prețul, nu trebuie să pierdem din vedere faptul că iurta necesită puțină energie pentru a se încălzi, este justificat să investim în astfel de surse de încălzire?
Altfel, în principiu, s-ar putea lipi.
Așezarea sobei în centru nu este satisfăcătoare din punct de vedere al etanșeității și siguranței la aer, cu o cupolă de deschidere care nu mai poate fi așa și care este esențială pentru evacuarea aerului stătut sau supraîncălzit vara.
0 x
Pasionat de habitatele alternative în general și în special de iurturi, eco-construcția, autoconstrucția și ingeniozitatea care adesea se adună, precum și marile provocări cu care trebuie să ne confruntăm pentru a părăsi planeta în bună formă. stare și o lume puțin mai bună! La serviciu!
Avatar de l'Utilisateur
olivierdauch
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 22/03/05, 13:16
Locul de amplasare: Planeta Pământ, Auvergne, Cantal




de olivierdauch » 22/11/09, 12:16

Iată câteva fotografii cu fabricații pentru a vă face o idee despre ce vorbesc:
Imagine
Cadru de 8 m diametru, 50 m2 la sol
Imagine
Iurtă de 80 m2 la sol, a mea va fi puțin mai mare, dar cu pereți mai înalți (2,60 m față de 2,20 m aici) și o pantă mai mare a acoperișului (
30 ° contra 22 ° aici)
Imagine
Amenajare interioară: fațadă a unui mezanin de 25 m2 pentru o iurtă de 8 m diametru. În stânga, bucătăria, ușa din stânga a băii, în dreapta un dormitor.
0 x
Pasionat de habitatele alternative în general și în special de iurturi, eco-construcția, autoconstrucția și ingeniozitatea care adesea se adună, precum și marile provocări cu care trebuie să ne confruntăm pentru a părăsi planeta în bună formă. stare și o lume puțin mai bună! La serviciu!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161