Eficacitatea setului ecopra?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
pauline82
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 200
Înregistrare: 24/04/12, 17:26




de pauline82 » 12/09/12, 09:53

Ești prea puternic :D
Încerc să găsesc setarea de picurare pentru a avea 0,5 l / h
0 x
pauline82
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 200
Înregistrare: 24/04/12, 17:26




de pauline82 » 13/09/12, 17:04

Salutare tuturor. Tocmai am făcut un test fără să fi conectat furtunul de gaze de eșapament și totuși cu nivelul meu inconsistent :D
Se pare că temperatura apei crește la 50 ° în bule (doar încălziți în oală), t ° ext este de 9 ° și t ° cu o lingură (la intrare) este doar 41 °.
Nu este slab?
Testul meu a fost efectuat la munte, după o urcare frumoasă
Aștept reacțiile tale și promit că testul cu picurare va veni în curând : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/09/12, 18:37

pauline82 a scris:Salutare tuturor. Tocmai am făcut un test fără să fi conectat furtunul de gaze de eșapament și totuși cu nivelul meu inconsistent :D
Se pare că temperatura apei crește la 50 ° în bule (doar încălziți în oală), t ° ext este de 9 ° și t ° cu o lingură (la intrare) este doar 41 °.
Nu este slab?


Dacă gazele de eșapament nu mai antrenează vaporii / ceața / picăturile, nu cu aceste temperaturi de barbotare veți vaporiza apa și o veți împinge spre admisie ..... Cea de 41 ° C poate fi doar temperatura camerei sub capotă .... poate să nu existe aproape nici o circulație a aburului :strigăt:

Ați măsurat temperatura pielii oalei în zona în care ați pus microbula? (această măsurare trebuie luată la viteza de croazieră și încetinită)
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
pauline82
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 200
Înregistrare: 24/04/12, 17:26




de pauline82 » 13/09/12, 19:23

Oala avea peste 100 de grade. Măsurătorile efectuate cu motorul s-au oprit imediat după călătorie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/09/12, 21:04

pauline82 a scris:Oala avea peste 100 de grade. Măsurătorile efectuate cu motorul s-au oprit imediat după călătorie.


Pe R19-ul meu atmosferic, după 1 până la 2 minute în mișcare lentă, temperatura internă a oalei se stabilizează după ce a trecut de la 115 ° la 90 ° (la o distanță de aproximativ 50 sau 60 cm de supape). Cea de 100 ° mi se pare puțin optimistă, mai ales că măsurați temperatura pielii (în exterior) și relativ departe de chiulasă. Dacă această temperatură este într-adevăr atinsă atunci când este încetinită stabilizată, este foarte bună pentru barbotaj și pentru utilizare în oraș. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
pauline82
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 200
Înregistrare: 24/04/12, 17:26




de pauline82 » 13/09/12, 21:39

T ° măsurat la 60cm de la priza motorului. Linia mea de evacuare este din oțel inoxidabil, acest lucru poate explica acest lucru :şoc: :?: :?:
Am scos filtrul de la robinetul de bucătărie, credeți că, punându-l pe orificiul de admisie a aerului, va face mai multe bule mici decât mari? :?: :?:
Dar mă tem că va scădea aspirația :| :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/09/12, 10:19

pauline82 a scris:T ° măsurat la 60cm de la priza motorului. Linia mea de evacuare este din oțel inoxidabil, acest lucru poate explica acest lucru :şoc: :?: :?:

Materialul oalei nu schimbă radical muzica doar un pic de schimbare de fază în timp și o mică variație a temperaturii.

Am scos filtrul de la robinetul de bucătărie, credeți că, punându-l pe orificiul de admisie a aerului, va face mai multe bule mici decât mari? :?: :?:
Dar mă tem că va scădea aspirația :| :?:

Chris59 mi-a pus aproape aceeași întrebare : Mrgreen:

Utilizarea mai multor aeratoare pentru a crește suprafața de trecere a aerului ar trebui să funcționeze (pentru discurile din plastic). Plasa de sârmă foarte fină singură nu ar trebui să funcționeze. Plasa plasei fiind prea apropiată, bulele care se ating în spatele plasei se vor lipi și vor reforma brusc bulele mari. Principiul este de a crea cât mai multe mici posibil. De fapt, există o distanță minimă care trebuie respectată între găuri, care este o funcție de diametrul acestor găuri. Tip (minim 2 mm?) De spațiu între găurile de 1 mm.

Pentru aspirația redusă, nu am măsurat, dar presupun că diferența nu este enormă, pe de altă parte, diferența de „eficiență” se observă pe R19. :P

De asemenea, trebuie să forțați tot aerul să treacă prin discul forat, altfel va scăpa în lateral și va distruge eficiența dispozitivului. : Mrgreen: Dintr-o dată, poate fi mai ușor să începeți de la o tablă de metal decât de la un mixer ... Uitați-vă la mașinile de cafea ...... piesa este deja realizată în proporție de 50%. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
pauline82
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 200
Înregistrare: 24/04/12, 17:26




de pauline82 » 16/09/12, 20:04

Salut salut. Nicio modificare, dar măsurile luate după o călătorie lungă pe autostradă.
T ° apă în barbotaj = 62 °
Eșapament T ° = 103 °
T ° la admitere = 54 °

Am ocolit magazinele de bricolaj pentru a găsi o mașină de spălat găurită la 2 mm și chiar o mașină de spălat neforată, imposibil de găsit
:x
Așa că am să forez o monedă de 5cts 2mm și alta o să-i dau o mulțime de găuri pentru a face o mulțime de bule mici !!!

În ceea ce privește consumul de apă, am făcut puțin mai mult de 400 de terminale și sunt la 1l pot fi 1,5l de apă consumată ceea ce mi se pare foarte puțin :!: :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/09/12, 22:29

pauline82 a scris:Salut salut. Nicio modificare, dar măsurile luate după o călătorie lungă pe autostradă.
T ° apă în barbotaj = 62 °
Eșapament T ° = 103 °
T ° la admitere = 54 °

Poate face mai bine : Mrgreen:

Am ocolit magazinele de bricolaj pentru a găsi o mașină de spălat găurită la 2 mm și chiar o mașină de spălat neforată, imposibil de găsit :x


Nu numai croitul este cel care funcționează, mai devreme sau mai târziu trebuie să-l transformați pe cel existent pe care îl aveți la îndemână ..... (ferăstrău, freză .....

Așa că am să forez o monedă de 5cts 2mm și alta o să-i dau o mulțime de găuri pentru a face o mulțime de bule mici !!!

Când mergi la supermarket, mergi la secțiunea aparatului de cafea, unde sunt sitele de rezervă, piesa este „gata preparată”, ia modelul din oțel inoxidabil și nu din aluminiu. (Foaie cu diametrul de 80 mm, grosime de 1 mm, plină cu găuri de tit) : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
pauline82
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 200
Înregistrare: 24/04/12, 17:26




de pauline82 » 16/09/12, 22:38

80mm este mult prea mare. Mașina mea de spălat va fi intrat în instalațiile sanitare 15-21 : Cheesy:

Și când spui că poate face mai bine, ce înseamnă asta, pentru că am fost foarte mulțumit de rezultatele mele, îmi subminezi moralul acolo, știi :?: :?: :strigăt:
Sincer, nu cred că am o circulație suficient de bună = nu există suficientă aspirație sau consumul meu scăzut de apă : Evil:
0 x

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202