3G Internet mobil, cineva foloseste? Experiența?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 29/09/09, 16:16

Atenție la margine = 512 kb/s = prima generație de ADSL acasă = 1 kb/s! Deci deja este foarte, foarte bun!

Din câte înțeleg Edge = suburbiile orașelor.

Aici vorbesc despre campanie, cea REALA! Cunoașteți sate de 50 până la 100 de locuitori unde mai miroase a gunoi de grajd (cel adevărat, nu bărbați...altfel miroase mai tare în oraș la acest nivel! Mai ales în cartierul bancar :D :D) ... : Cheesy: : Cheesy:

Ce e ciudat este ca scrie 7.2 Mbit/s....in toate cazurile pe care le-am testat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 29/09/09, 16:34

da, dar viteza de conectare între ce și ce?

daca este intre Samsung-ul tau si cea mai apropiata antena releu, ok, dar cine iti spune ca antena releu retransmite la viteza asta?

Îmi aduce aminte de când am folosit modemuri ADSL direct prin Ethernet de pe PC, conexiunea se făcea pe o placă de rețea normală, PC-ul indica deci... conectat la 100Mb/s!! da intre PC si modem, dar dupa, ei bine....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 29/09/09, 16:41

Da, ai dreptate, dar aceasta este o conexiune directă „modem”... deci logic ar trebui să dea viteza reală „eficientă”, nu?

Hei in "tufa" ar trebui sa fie in Edge exact...si deci nu indica 7.2 Mbit...pai hai sa ne pierdem!

Aș face teste mai aprofundate cât de curând...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 29/09/09, 16:53

Aici vorbesc despre campanie, cea REALA! Cunoașteți sate de 50 până la 100 de locuitori unde încă mai miroase a gunoi de grajd


Viii ca unde locuiesc : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Frumoasă pere Helena
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 29/09/09, 16:54

: Hopa: : Hopa: : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 29/09/09, 16:59

Ha, nu, dar nu-ți face griji, sunt mândru de locul în care locuiesc cu bumpkins și alți ciudați, dar suntem atât de pașnici încât nu-i invidiez pe oamenii orașului : Mrgreen: deși îmi place să merg în oraș din când în când.
0 x
Frumoasă pere Helena
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 29/09/09, 17:02

Hei nu te justifica, suntem in aceeasi situatie!! În orașul nostru sunt 25-30 de case!

Mi-ar fi mare dificultate să mă întorc să locuiesc în suburbiile Strasbourgului!

Ei bine, nu avem animale direct in sat, nu este rau pentru miros si rar ajungem la miros de gunoi de grajd...pai se intampla
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 29/09/09, 17:39

Ultra portabil (netbook-ul) dvs. este considerat cel mai bun test de achiziție din Belgia chiar în spatele fratelui său mai mare, N120, cu o autonomie între 9 și 10 ore putem spune, nu există nicio fotografie, netbook-urile sunt mult mai eficiente decât „laptop-urile) și cu Hard disk-uri de 160Gb Mi se pare foarte atractiv :P

Cu sistemul Skype și un abonament SFR sau Neuf, ar trebui să puteți suna oriunde ieftin....

Mai primești rețeaua franceză acasă? în pădure?



miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 29/09/09, 17:46

Ah, nu stiam N120, sa vedem!

Lietseu a scris:Cu sistemul Skype și un abonament SFR sau Neuf, ar trebui să puteți suna oriunde ieftin....


Oh nu VOIP (+ P2P + newsgroup) sunt strict interzise de contractul SFR (si cu concurenții FR este la fel)!

Nu știu dacă este blocat în software sau hardware din rețeaua lor.

În orice caz, nu vreau să îmi asum riscul anulării contractului!

Lietseu a scris:Mai primești rețeaua franceză acasă? în pădure?


Deloc, este pentru când ești în Franța!

Hei, este mai bine să nu-l activezi când ești în străinătate pentru că se taxează 1€ pentru 100 KB descărcați!!! Da, ai citit corect!!

1 faceți clic pe forum = aproximativ 1.5 €!!

Cred că ar trebui să obținem echivalentul Belgacom peste un timp... Vom vedea dacă este cu adevărat util...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 02/10/09, 11:38

Christophe a scris:Daca esti in cautarea unui ultra portabil, nu ezita, este cel mai bun de pe piata.


Nuanță: versiunea ASUS N10 NVIDIA este echipată cu un card 3D „adevărat” care îl depășește cu mult pe Samsung NC10 în 3D și, prin urmare, jocuri...

Vezi tabelul de la final: http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4728

Ei bine, acest tip de PC nu este „cumpărat” pentru jocuri!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166