Bec cu led, cel mai puternic în luminozitate?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13714
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:




de izentrop » 25/11/15, 14:32

Obamot a scris:
izentrop a scris:Nu dați eficiență la putere normală ??

Pentru toți cei pe care i-am văzut la vânzare (atunci când vine vorba de înlocuirea becurilor cu halogen ale proiectoarelor de faruri H4 de exemplu) le dau la 85 ° C, cred că pentru a ajunge la 2'500 Lumeni XHP50 >>> cu 18 wați, aceasta este temperatura optimă? (Ar menține 150 ° C, deci funcționează la jumătate din potențialul lor de rezistență) În orice caz, este proiectat să reziste, în specificații sunt întotdeauna în jur de 15 de ore sau chiar 000.
În principiu sunt echipate cu un ventilator cu senzor de temperatură pentru a nu depăși 85 ° C (dacă nu mă înșel, dar fii atent, aici vorbim despre CREE). Pentru mine, valoarea la 25 ° C este teoretică pentru a avea o rezistență bună în spectru, deci ca punct de referință „scăzut”, deoarece sub tensiune se încălzește foarte, foarte repede. MT-G2 ca proiector (fără ventilator) este dat la 50'000hr >>> Tu ce crezi?
Nu știu, am probleme cu engleza. Important este că a mai rămas ceva flux după acest timp.
La pagina 12 din pdf, o curbă de test arată că caracteristicile debitului scad cu temperatura și timpul. Există o lipsă de coerență cu temperatura?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/11/15, 14:39

Speculație pură din partea mea, dar bazată pe informațiile capturate ici-colo și apoi pe ideea pe care am avut-o:

Dacă aș înțelege trucul corect (și aș fi surprins dacă aș înțelege totul Imagine ) le dau la 15'000 de ore, așa, cel puțin, sunt siguri că sunt „în cuie” pe toată durata eligibilă (?), teoretic și fără să avanseze prea mult, ar putea dura până la 100 de ore (în regim non-stop> 000 ani). Garanția de 10 ani este deja de 3 de ore ... Cred că electronica ar putea eșua înainte (sperând să nu spun o gafă mare, dar de aceea vânzătorii sunt atât de confundați cu durata de viață ... sau cu durata de viață utilizată?) Cu tipul grafen apartamente de 25 de ani?

RTDC.
0 x
Sandrine Po
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 06/11/15, 11:06




de Sandrine Po » 09/12/15, 13:15

Bună, am o altă întrebare rapidă.

Crezi că ar trebui să folosesc becuri cu led clasice actualizate în loc de becuri cu LED-uri echipate cu LED-uri COB? Și de ce?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 09/12/15, 13:37

da și nu
ce sunt ledurile îmbunătățite?
smd 3528?
smd 2835?
smd 5730?
smd 5050?
...
ce lungime de undă caldă sau rece sau spectrul complet?
ce putere?
...
..
.
: Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/12/15, 14:31

Formatul SMD este o chestiune de alegere a puterii / luminozității.

La fel pentru culoarea T °, ​​unii nu apreciază T ° de 6500 ° K pe care îl consideră prea rece și dau un ten palid.

Este în orice caz un produs de succes dacă este fabricat cu un control al calității bun de către companii serioase.

Pentru putere, consultați cea a becurilor utilizate anterior.

În fiecare zi, confortul este mult mai ridicat, cu aprindere instantanee și o calitate impecabilă a luminii.
Acest lucru schimbă fluorescența compactă. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 09/12/15, 14:37

minunat atunci când le echilibrăm pe sol, ledul își creează lovitura ciocanului, o putere robustă impermeabilă a litiului ...
Imagine

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
: Mrgreen: : Mrgreen:
: Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/12/15, 14:58

Recent am aruncat o adevărată făclie Mini Maglite tocmai pentru că făcusem această reflecție (bec HS, contact fals ...).
La acea vreme (acum 25 de ani, valorea 30 €)


Cu toate acestea, încă nu am cumpărat o lanternă cu LED (în CREE, desigur) pentru a o înlocui. :?

Echivalentul actual ar fi acest tip de produs, de fapt un produs foarte superior chiar și: LAMPĂ NITECORE
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 09/12/15, 15:07

gluma legătura putredă
pentru Li_ion 3.7v de 10 ori prețul cu 50% reducere. Oricum e mare.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
chevesne51
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 26/10/05, 19:19
x 1




de chevesne51 » 09/12/15, 20:59

citro a scris:Recent am aruncat o adevărată făclie Mini Maglite tocmai pentru că făcusem această reflecție (bec HS, contact fals ...).


Pacat ca a meritat o mica schimbare de imagine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 10/12/15, 01:00

Imagine

un bun muncitor ca tine.
google nu este prietenul tău.

îmi amintește vag de o tocătoare cumpărată nouă Bosch prea scump.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218