Reîncărcarea necontrolată a bateriilor cu litiu: pericol

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Reîncărcarea necontrolată a bateriilor cu litiu: pericol




de Christophe » 17/07/09, 14:04

Iată ce se poate întâmpla atunci când utilizați un încărcător de baterii care nu este potrivit pentru o baterie cu litiu:

https://www.econologie.com/batterie-au-l ... -4114.html

Impresionant ... dar adevărat!

Videoclipul nu spune în ce condiții a explodat, presupun o supratensiune + suprasarcină ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

baterii cu litiu




de tigrou_838 » 17/07/09, 14:48

salut, tare tare bateriile, văzusem la TV pe arte o emisiune (xenius) (între orele 19 și 19:30) mai sus.

el vorbea doar despre noile baterii cu riscul de explozie din cauza unui șoc și a unei supraîncărcări, iar cel mai rău, cu un corp străin ca un cui înfipt în ea, care a făcut o bună funcționare a bateriei, cu rezultatul umflării exploziei și mult vapori toxici. (căldură degajată, plus sau minus 600 de grade)

prin urmare, aveți grijă cu bateriile noi, luați încărcătorul corect.

Tigger
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 17/07/09, 15:11

O baterie plumb-acid care explodează în timpul încărcării este, de asemenea, de uz casnic ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 17/07/09, 15:35

Uh, mirosul acesta de experiență Macro?

Pentru a detona o baterie cu plumb, ce ar trebui făcut? Să-i trimiți 100 A?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 17/07/09, 15:49

Nu ... Într-o dimineață, am ajuns la slujba mea, unul dintre băieții mei pusese bateria motocicletei sale pentru a fi reîncărcată pe încărcătorul nostru prevăzut pentru bateriile PL încărcate la aproximativ cincisprezece Amperi ... A fost așezată la sol. .Când a izbucnit, dopurile s-au blocat în plăci de gips-carton ... gura de aerisire a bateriei trebuie să fi fost blocată sau nu știu ce ... Am rămas pentru o sperietură bună (fumează într-un site clasificat ) și o mare sesiune de curățenie ...

Există, de asemenea, imaginea clasică a tipului care trage o mașină pe alta traversând polaritățile și cea a tipului care controlează încărcătura făcând bateria să înceapă cu un șunt ... care rămâne blocat ... Vlouffff ....

Eu, în tipul de explozie ... Am tras în pivniță aproape un pahar de gaz din electroliza apei ... Capacul și electrozii electrolizorului au zburat spre tavan ... Ușa întredeschisă s-a închis ... urechile mi-au șuierat două zile ... :şoc: :şoc: 5 minute mai târziu, electrolizorul a fost conectat sub capota mașinii mele : Mrgreen: Cu singurul rezultat al schimbării mirosului la ieșirea din oală ... A trecut de la heringi prăjiți la mirosul de motorină catalizată ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 17/07/09, 16:12

Ne amuzăm la serviciul tău spune asta, nu recrutezi acolo? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 17/07/09, 16:18

Christophe a scris:Ne amuzăm la serviciul tău spune asta, nu recrutezi acolo? : Cheesy:

Dacă de fiecare dată când unul dintre noi moare de cancer sau leucemie ... Sau așa ... Întotdeauna gata de plecare .. Trimite CV-ul d-lui Desmaray
http://www.20minutes.fr/article/338934/ ... oselle.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 17/07/09, 20:11

bonjour
fiind un model de producător de aeronave, bateriile Lipo trebuie să aibă un dispozitiv de siguranță anti-suprasarcină, altfel:
http://jroger.nuxit.net/berliweb/photos ... _horst.htm

Imagine
Imagine

sau test ars:

Imagine
apoi achtung!
Mult noroc!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/07/09, 10:35

Acesta este exact mesajul pe care am vrut să-l transmit!

Vaca, mașina care a explodat este înfricoșătoare ...

Încărcătoarele EV sunt „sigure” în caz de eșec!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/07/09, 11:18

: Arrow: De fapt, acesta este motivul pentru care EV-urile cu litiu întârzie atât de mult ... Doar BYD a început să producă. Dar acest producător este cel mai mare producător mondial de baterii cu litiu, deține aproximativ 35% din cota de piață a telefoniei mobile ...
Puterile implicate într-un automobil nu au nimic în comun ...

Marea problemă cu această tehnologie este că bateria conține combustibil ȘI oxidant.
Deci, dacă ajungem la faza critică și dacă are loc arderea, nu o mai putem opri ... doar limităm efectele (răcirea și prevenirea propagării către instalațiile din apropiere).
:?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 114