Tensiunea reziduală în prize, întrerupător OFF

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Tensiunea reziduală în prize, întrerupător OFF




de Christophe » 15/06/09, 16:45

Uh cred că avem o problemă cu rețeaua noastră electrică !!

Există tensiune reziduală în prizele corpurilor de iluminat, opriți.

Pentru moment am măsurat doar 2 și iată rezultatele:

a) Numai soclu E27: 22 V AC gol, tensiune care scade la 0.003 V AC dacă este amplasat un bec de 12V 20W

b) Lumina cu 3 spoturi GU10: 140 V AC gol (!!), tensiune care scade la 60V AC cu led 3W

Cum am remarcat această problemă? Ei bine, pe lumina b) în timpul unui test cu becuri LED ... LED-ul a clipește atunci când întrerupătorul a fost oprit (oprit!) Și asta permanent! Bigre o fantomă electrică!

Faptul că tensiunea scade la 0.003 V c.a. indică faptul că nu curge curent, dar este încă o problemă și este suficient să „clipiți” un bec cu LED de 3 W. Dacă se întâmplă asta, avem câteva zeci de wați 24/24 pompate de toate mufele ... pentru Queudale!

Ce cred electricienii din clădiri?

Este o problemă de împământare sau de comutare?

Am măsurat deja lucruri „umbrite” în timpul diferitelor lucrări ale stilului fază-pământ = 60 V c.a. ...

Sunt pierdut :? : Cheesy: Ce să faci? Este într-adevăr o problemă sau este legată de electricitatea statică (bigre) sau de alte tulburări EM (bigre bis)?

Vă mulțumim pentru sfaturi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 15/06/09, 17:06

În urmă cu aproximativ douăzeci de ani, un coleg de muncă m-a sunat pentru că a avut una dintre fazele de sortare cu un curent de aproximativ 140V.

De fapt, a măsurat doar curentul indus de celelalte 2 fire de fază, celălalt a fost pur și simplu deconectat.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63




de ambarasa » 15/06/09, 17:34

Am puțin aceeași problemă :şoc:

În două locuri foarte îndepărtate din casă, fără legătură între ele
Opriturile se opresc, după câteva minute am un bliț abia vizibil, dar prezent (vizibil doar noaptea)
Ciclul de bliț nu este regulat (uneori zece minute între 2 micro-licăriri, becul nu se aprinde, pur și simplu vedem într-un mod furtiv, o scurtă trecere a curentului!)
Am testat întrerupătoarele de nichel,
Nu am nicio explicație serioasă

Ps; sunt becuri convenționale (oricum 60 W), nu este LED! : Mrgreen:

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 15/06/09, 17:40

delnoram a scris:De fapt, a măsurat doar curentul indus de celelalte 2 fire de fază, celălalt a fost pur și simplu deconectat.


Pentru a completa această explicație oarecum laconică: dacă 2 cabluri electrice (neecranate) se află în același colier (sau teacă) și destul de „aproape” (ceea ce este în general cazul), atunci un cablu din cele 2 cabluri acționează ca un inductor ” generator "pe de altă parte.

Cu cât este mai mare lungimea „cot la cot” și cu cât este mai mare intensitatea într-un cablu, cu atât este mai mare efectul de inducție.

Tocmai l-am verificat: am tăiat singura „sarcină mare” de lângă corpul de iluminat b) (era PC-ul meu) și tensiunea „fără sarcină” scade „ca prin minune” la 0.4 V c.a.

Delnoram ai avut dreptate: cauza este găsită ... Bravo și mulțumesc!

În ceea ce privește soluția intermitentă ... în afară de a trage noi cabluri ecranate, nu văd niciunul! Rețineți că clipește doar cu 1 sau 2 becuri LED pe spoturi (clipește mai repede când există doar unul). Când pui un bec fluorescent, acesta se oprește.

Cum funcționează în casele cu încălzitoare electrice (sau chiar cu un balon electric)? Cablurile sunt ecranate sistematic sau sunt separate unul de celălalt? Există standarde?

Am făcut un videoclip cu clipitul, îl voi pune pe youtube. Vei vedea că este amuzant :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/06/09, 18:30

Pariez că ți-ai făcut măsurarea cu un voltmetru digital.

impedanța de intrare foarte mare face ca dispozitivul să ridice curenți induși (firul este o antenă)

Acestea fiind spuse, aveți grijă: nu se datorează faptului că tăiați unul dintre firele de fază cu întrerupătorul (care este în general cazul iluminatului interior), încât nu există o diferență de potențial între celălalt faza și pământ, care vă pot șoca.

În cele din urmă, un unchi al soției mele care a lucrat în cabine de înaltă tensiune mi-a explicat că a descărcat firele deconectate folosind un pol izolant conectat la sol, deoarece un cablu lung are o capacitate. Sub 11000 volți, energia astfel stocată este departe de zero.

Electricieni buni au întotdeauna cu ei un voltmetru de ac vechi vechi, care nu visează.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 15/06/09, 18:35

Ei bine ... măsurarea pe care am făcut-o mai presus de toate ... cu ochiul liber :)

Bine, procesez videoclipul, veți vedea!

Pentru măsurători galvanometrice, sunt de acord ...
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 15/06/09, 18:48

Christophe a scris:
delnoram a scris:De fapt, a măsurat doar curentul indus de celelalte 2 fire de fază, celălalt a fost pur și simplu deconectat.


Pentru a completa această explicație oarecum laconică: dacă 2 cabluri electrice (neecranate) se află în același colier (sau teacă) și destul de „aproape” (ceea ce este în general cazul), atunci un cablu din cele 2 cabluri acționează ca un inductor ” generator "pe de altă parte.

Cu cât este mai mare lungimea „cot la cot” și cu cât este mai mare intensitatea într-un cablu, cu atât este mai mare efectul de inducție.

Tocmai l-am verificat: am tăiat singura „sarcină mare” de lângă corpul de iluminat b) (era PC-ul meu) și tensiunea „fără sarcină” scade „ca prin minune” la 0.4 V c.a.
Sincer, am mari îndoieli cu privire la concluzia dumneavoastră.
Într-adevăr, că există o problemă de izolare între două circuite (2 faze sau fază / pământ), de ce nu chiar dacă este îngrijorător, ci să aibă o tensiune generată de inducție, nu cred prea mult.
În primul rând, deoarece Messrs Ampère și Tesla au observat într-adevăr că pot exista fenomene de atracție între doi conductori traversați de tensiuni și intensități diferite, dar au observat în special că pentru a genera un curent, era necesar să existe șuviță (ce bobină) și un element excitant (un magnet sau un electromagnet).
În plus, ne spuneți să avem întotdeauna o tensiune în timp ce computerul este oprit, nu se lipeste prea mult de inducție.

Pe un circuit „public general”, este puțin probabil.

Personal, aș prefera o lipsă de izolare. Când a fost instalarea dvs.? Dacă acestea sunt încă cabluri textile, s-ar putea să fim nevoiți să ne facem griji ceva mai mult ...

Pentru a fi complet sigur, puteți face următoarele teste:
- Deconectați totul de pe priza computerului pentru a vă asigura că nu există curent de întoarcere (sau mai bine să aruncați întrerupătorul sau să scoateți siguranța din circuit). Dacă mențineți întotdeauna o tensiune (oricât de slabă ar fi), există o izolare de bp.
- Puteți testa întrerupătorul (sau chiar deconectați-l) pentru a vedea dacă problema nu este cauzată de acesta.
- Dacă aveți o cutie de joncțiune prin care trec toți acești fii fermecători, deschideți-o pentru a vedea dacă nu există unul care să fie deconectat sau rupt și care să bifeze un văr.

Pe partea receptorului, puteți face un test cu o priză cu două bile din plastic pentru a vedea ce se întâmplă. Defectul poate provoca, de asemenea, din izolarea necorespunzătoare a lămpii de perete.

Cum funcționează în casele cu încălzitoare electrice (sau chiar cu un balon electric)? Cablurile sunt ecranate sistematic sau sunt separate unul de celălalt? Există standarde?
Cablurile nu sunt ecranate, standardele (NFC 15100 în Franța, dar cred că aproximativ același lucru este același peste tot în Europa, cu excepția Italiei : Mrgreen: avand in vedere starea instalatiilor) spun ca circuitele luminoase si prizele trebuie separate astfel ca totul sa fie bine.
Încă trebuie să știți că ecranarea cablurilor nu este atât de frecventă. Chiar și în industria în care forțele în joc sunt mult mai mari, există foarte puține cazuri în care cablurile trebuie protejate și totuși multe circuite trec unul lângă celălalt fără să vă îngrijorați prea mult .
0 x
Este greu să fii simplu !!!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/06/09, 18:51

: Arrow: Și eu fac parte din „club”. : Lol:
Am realizat acest lucru instalând un Iluminare cu LED-uri în WC. Chiar dacă este oprit, rămâne suficientă tensiune reziduală pentru a aprinde ledurile.
Când fetița era mai tânără, au lăsat ușa deschisă și era o lumină de noapte pentru ea să meargă noaptea la toaletă.
8) : Lol:
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 15/06/09, 18:52

elefantul a scris:În cele din urmă, un unchi al soției mele care a lucrat în cabine de înaltă tensiune mi-a explicat că a descărcat firele deconectate folosind un pol izolant conectat la sol, deoarece un cablu lung are o capacitate. Sub 11000 volți, energia astfel stocată este departe de zero.
Ai dreptate, dar aici vorbim despre 240V nu 11000. Și apoi pe liniile de înaltă tensiune, există și o acumulare mare de electricitate statică datorită fenomenelor meteo, încărcare / descărcare ...
0 x
Este greu să fii simplu !!!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/06/09, 18:52

În general, răsucirea naturală a cablurilor este deja suficientă pentru a reduce foarte mult inducțiile.

În ceea ce privește cablul de alimentare blindat, blindat (în Belgia VFVB), ​​utilizarea sa a fost complet abandonată, chiar interzisă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 327