Tuburi electronice fluorescente de balast

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Tuburi electronice fluorescente de balast




de Am citro » 05/04/08, 00:58

: Arrow: Tubul meu de gătit a prăjit a doua oară în câțiva ani.
L-am înlocuit, dar având în vedere vârsta balastului feromagnetic (30 de ani), ar fi înțelept să înlocuim balastul sau setul complet cu un echipament mai eficient (balast electronic).

Există acum un standard pentru eficiența energetică a așa-numitelor tuburi „neon” (care nu conțin neon).

Randamentul de energie poate fi rezumat prin raportul dintre puterea tubului și puterea pierdută în balastul Ferro Magnetic
- Clasa D: 9W sau mai mult pentru 36W, adică 25% sau mai mult (interzis din 2003)
- Clasa C: 9W sau mai puțin pentru 36W, sau 25% sau mai puțin (interzis din 2005)
- Clasa B2: 7W sau mai puțin pentru 36W, sau 19,4% sau mai puțin
- Clasa B1: 5W sau mai puțin pentru 36W, sau 14% sau mai puțin

Pentru balasturile electronice, este puțin diferit, deoarece un tub furnizat cu HF are nevoie de mai puțină putere decât 50 HZ pentru aceeași lucrare. Astfel, un 36W la 50Hz va consuma doar 32 la 34W cu un balast electronic.

- Clasa A3: 6W sau mai puțin pentru 32W, adică 19% sau mai puțin
- Clasa A2: 4W sau mai puțin pentru 32W, adică 12,5% sau mai puțin

Evoluțiile pe aceste materiale se referă la tuburile al căror randament a crescut în timp ce dimensiunile și diametrul lor au scăzut, dar se referă și la controlul electronic care a îmbunătățit performanțele, confortul de utilizare (suprimarea sclipirii, timpul de aprindere redus ) și longevitatea s-a dublat.

Frecvențele de utilizare nu mai sunt în 50 sau 100Hz, ci mai mari de 15KHz și dincolo de 25 KHz eficiența crește din nou.
Deci, există balasturi de peste 35KHz ...

Timpurile de aprindere mai mici de 0.5 secunde sunt acum posibile, iar timpul de funcționare de la 10 ore a fost redus la 000 de ore!
: Idee:

Problema mea: prețurile anunțate sunt de 10 ori mai mari (în jur de 45 € pentru un balast EEI sau CERMA clasa A2) și, mai ales, nu pot fi găsite în comerțul cu amănuntul.
În sfârșit, este același pe seturile complete oferite, niciunul nu este echipat cu balasturi electronice, nu este afișat clar standard ... : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/04/08, 09:47

Uimitor și interesant: mulțumesc pentru această informație citro!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/04/08, 00:15

: Arrow: Tuburile sunt desemnate după diametrul lor, care este „codificat” de profesioniști în 1/8 de inch.
Dacă T12 (12 / 8th of inch, sau 1 1 / 2inch sau 38mm) au dispărut aproape, T8 (8 / 8th of inch, sau 1inch, sau 25mm) va da tot mai mult loc T5, sau 16mm a căror performanță este mai mare și mai profitabilă pentru producători (mai puțin material, greutate ...).
0 x
Matthieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 01/12/07, 17:09
Locul de amplasare: Gironde - Între două mări




de Matthieu » 06/04/08, 12:53

Presupun că deja ați fost nevoit să vă informați la Rexell (fost Omnium), Bdx, quai de la Souys ... Au foarte multe ref. în stoc sau catalog. După consultarea nivelului, pentru a vedea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/04/08, 22:52

Matthieu a scris:Presupun că deja ați fost nevoit să vă informați la Rexell (fost Omnium), Bdx, quai de la Souys ... Au foarte multe ref. în stoc sau catalog. După consultarea nivelului, pentru a vedea ...


Am petrecut vineri la agenția Rexell din Pessac, lângă locul de muncă, agenția din Floirac, lângă casa mea, quai de la Souys închisă acum câțiva ani.
Au unele pe catalog; în Osram și VS (Vossloh Schwabe), dar nimic disponibil ...
Pentru date și sfaturi tehnice, am știut mai multe decât ele ... :|
Pentru prețuri, acestea încep de la 45 € TTC. :| nu este ieftin!
Cred că o să caut vânzătorii online ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/04/08, 23:12

Acestea sunt într-adevăr prețuri incredibile! Când știți prețurile cu ridicata!
Într-adevăr, balasturile electronice consumă mai puțin, deoarece lucrează în comutație, deci pierderi de căldură mai mici.
Dar totuși diferența de preț comparativ cu un feromagnetic vechi vechi la 15 euro, trebuie să o facă!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 07/04/08, 13:32

: Arrow: În cele din urmă, am găsit unele pe ebay France la 31 €. 8)

De îndată ce le primesc, le editez cu PM230, tocmai pentru a pune cifrele „utilizatorului” online. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/04/08, 00:36

: Arrow: Iată primele rezultate ale teste efectuate cu același Tub de 36W T8 lungime 1200mm :

În rularea a 2 balasturi ferro magnetice din 1990 și 2003 și un balast electronic pe care tocmai l-am găsit nou pe net.

Imagine

Măsurătorile făcute cu PM230 sunt edificatoare
:şoc:

Pe lângă aprinderea imediată, iluminarea mai puternică (nu este măsurată, nu am un luxmetru), longevitatea tuburilor s-a dublat (conform producătorilor), cos phi, curentul și puterea asigură dovada performanței excelente. : Mrgreen:

Pierderile de 47% cu balastul GTE scad sub 5% cu modelul electronic LCI 8)

Ulterior, aș face măsurători pe balastul OSRAM Quicktronic QT40 pentru a compara 2 balasturi electronice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/04/08, 00:51

elefantul a scris:Acestea sunt într-adevăr prețuri incredibile! Când știți prețurile cu ridicata!
Într-adevăr, balasturile electronice consumă mai puțin, deoarece lucrează în comutație, deci pierderi de căldură mai mici.
Dar totuși diferența de preț comparativ cu un feromagnetic vechi vechi la 15 euro, trebuie să o facă!


Am fost foarte surprins de căldura degajată de electromagneti în timpul testelor mele. Sunt fierbinți! :se încrunta:

Pentru prețuri, la 15 € sunt în aur. Sunt 3 sau 4 €.
Primul preț al unei benzi complete de 36W T8 1200 (cu balast feromagnetic, înfundare și tub) este de aproximativ 4.5 € în magazinele de bricolaj.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/04/08, 20:02

: Arrow: Iată ultimul test pe balastul electronic OSRAM QUICKTRONIC QT1x40 / 230-240 (model pentru 1 tub de 36W)

Testul a fost efectuat cu același tub (nou Osram) ca în timpul celorlalte teste și apoi repetat cu un tub folosit (General Electric). Nicio diferență măsurabilă între cele 2 tuburi.

Imagine

Marcă mare, dar rezultate mai puțin măgulitoare ... Acest balast are mii de ore de funcționare, acesta este motivul pentru performanțele sale mai mici decât cel al balastului LCI
:?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227