Construirea unui generator de curent continuu cu viteză foarte mică

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Construirea unui generator de curent continuu cu viteză foarte mică




de Christophe » 18/06/09, 10:26

Ca parte a mea proiect de roată cu palete hidraulice „mic” (Am pus „mic” pentru că este mic prin investiții și putere dar cu siguranță nu prin bătăi de cap și timpul petrecut deja!), Cred (aș putea să mă înșel?) Că pentru pentru a obține cele mai bune performanțe (sau mai bine zis productivitate pe tot parcursul anului), este necesar să se studieze posibilitatea construirii de la A la Z, un generator personalizat... cuplat direct la tambur și, prin urmare, la viteză redusă!

Într-adevăr, roata se rotește între 50 și 100 rpm, are cuplu, dar nu este suficientă viteză de rotație pentru a obține o generație bună de curent cu un generator eolian chiar și cu o reducere (care mănâncă și puțină energie ca bonus). În plus, este supus unor variații de putere mai mari decât în ​​cazul unei turbine eoliene ...

Așa că am niște documente interesante pe net pe acest subiect și pe care le voi trece (îmi pare rău că totul este în engleză):

a) Curs de electromagnetism aplicat generatoarelor

Documentul 1: teoria și principiul generatoarelor
Documentul 2: generator special de turbină eoliană


b) Construiți un generator de turbină eoliană cu magnet permanent de la A la Z

c) Unele generatoare de casă cu câteva curbe comparative interesante (tensiune / viteză)

d) O turbină eoliană din lemn (generator inclus)


Ideea este să creați un generator continuu cu magnet permanent, veți înțelege.

Încă de definit pentru „start” (toate):

a) numărul de magneți
b) numărul de înfășurări (= a) în teorie, dar?)
c) numărul de ture
d) dispunerea bobinelor
... e) pentru a obține aproximativ 12 sau 24 V la ... 50 rpm!

Dar să nu începem cu cel mai simplu: credeți că este realist ca proiect sau este o pierdere pură de timp (și bani) în comparație cu un generator industrial + cuplare?

ps: aceste documente sunt preluate de pe această pagină http://www.greenenergywindturbine.com/download/vawt/ (multumesc Luc)
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 18/06/09, 11:41

fără secrete, pentru a avea tensiune suficientă la viteză mică, va fi nevoie de un număr mare de poli.
unul din documentele dvs. vorbește despre celebra utilizare (în Australia) a motorului mașinii de spălat cu unități inteligente F&P.
acest motor este foarte potrivit, dar durează mai mult de 50 rpm: (mai degrabă în jur de 200 până la 300)
Acest motor nu se găsește în Europa, dar există echivalente.
sistemul de acționare directă pe mașinile de spălat LG
Imagine

în caz contrar, fabricarea completă a bobinelor axiale (nu radiale) turnate în rășină este descrisă în multe locuri aceasta de exemplu

Cred că nu veți scăpa de un compromis: o reducere pentru a crește viteza cu un factor de 3 sau 4 urmată de un generator de casă la viteză mică (200 rpm)
de asemenea, credeți că reducerea vă va permite să îndepărtați generatorul de apă : Cheesy:
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 18/06/09, 11:45

Da, pentru numărul mare de stâlpi, diametrul roții centurii mașinii (aproximativ 30 cm în diametru) merge bine acolo. :)

Dacă mă arunc în el (nu pe) este să am cea mai mare viteză ...

Vă mulțumim pentru informații, voi vedea asta!

Dacă trebuie să aibă 200 sau 300 rpm, la fel de bine ai putea cumpăra un alternator realizat în întregime din vânt, nu?
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 18/06/09, 11:59

Christophe a scris:
Dacă trebuie să aibă 200 sau 300 rpm, la fel de bine ai putea cumpăra un alternator realizat în întregime din vânt, nu?


ai spus „buget minim” deci construcția casei

Mă tem că tensiunea obținută direct la 50tr / mn este mică, dar de ce nu.

celălalt lucru la care mă gândisem deja, având în vedere puterile mici, ar fi să folosesc un convertor boost. Intrare de la 3 la 5V: ieșire de 12V

pe de altă parte, nu prea văd de ce să fac absolut fără demultiplicare ?? nu este complicat și puterea absorbită rămâne redusă (cu siguranță nu mai mult decât ceea ce va consuma la ieșirea unei generații de viteză foarte mică)
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 18/06/09, 12:05

Ei bine, bugetul minim nu înseamnă neapărat construirea unei case ... cu performanțe echivalente dacă știi la ce mă refer! Construirea unei case trebuie, mai presus de toate, să facă posibilă satisfacerea unei nevoi care nu este prezentă pe piață, deoarece poate deveni rapid mai scumpă decât achiziționarea unui obiect industrial.

Tensiunea la 50 rpm va depinde de numărul de poli .... În teorie, nimic nu împiedică un generator să producă 12V la 1 RPM ...

După ce, dacă vreau să cheltuiesc 300 de euro pe fire sau magneți de cupru, prefer să cumpăr un genie gata făcut ...

Pentru reducere, este vorba doar de faptul că (pe lângă lipsa de spațiu vezi fotografia), chiar dacă aceasta înseamnă să faci o generație personalizată, la fel de bine ai putea să te descurci și să repari totul pe roata pe care este fixată coroana:

Imagine
1 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 18/06/09, 12:51

Bună ziua Christophe

Reducerea alimentării cu lanț, care oferă foarte puțină energie, este chiar ridicolă și vă permite, în plus, să optimizați puterea.

Vă puteți tripla tensiunea pur și simplu conectându-vă diferit podurile diode și folosind trei condensatoare mari.

Ați luat citiri de tensiune cu ultimele modificări?

Dacă da, dă-ne-le și ți-am putea face o diagramă ușor de realizat.
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/06/09, 14:34

În cele din urmă, când vedem un alternator de mașină, acesta este alcătuit din câteva viraje mari de secțiune. De ce să nu-l derulați înapoi (cu răbdare: mrgreen :) într-o secțiune inferioară?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 18/06/09, 15:48

citit

Lucrez pe o jumătate de linie pe jumătate rotativă, care va începe să producă prima tură ...


Te țin în curan : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 18/06/09, 19:15

Alain G a scris:Ați luat citiri de tensiune cu ultimele modificări?


Ben înainte de spargere din cauza dezechilibrului nu depășea cu precizie 5-6 V în vârf :(

Am terminat de remediat al doilea tambur + rulou dar am observat că primul tambur era ... voalat ... pfff ... o soluție aduce o nouă problemă ... jti jur nu e ușor !!

Trebuie să pun lamele și să le pun înapoi în apă. Se va face în următoarele zile ...

elefant, problema este emoția, altfel putem face metoda de looping: auto-construcție-și-DIY / alternator-auto-modificat-pentru-turbină-eoliană-t4674.html dar RPM-urile sale sunt încă prea mari ...

Am început să înghesuiesc documentul 1 și conform teoriei este posibil să obținem, la 1 tr / s, o tensiune „corectă” este suficientă pentru a obține suficient magneți puternici și suficiente viraje ... dar hei asta e teoria ...

La boulle, vă sugerez să ne păstrăm informați :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/06/09, 19:57

Christophe a spus:

elefant, problema este emoția, altfel putem face metoda de looping: auto-construcție-și-DIY / alternator-auto-modificat-pentru-turbină-eoliană-t4674.html dar RPM-urile sale sunt încă prea mari ...


Ben, te entuziasmezi cum vrei :D . În mod normal, excitația de bază este în curent continuu și în serie, dar dacă vă creșteți tensiunea, vă puteți reduce curentul, cel mai important este amplificatorii.

Deci, dacă aveți 6 volți acum, dacă aveți 40 de ori mai multe viraje, puteți avea 40 de ori mai multă tensiune și mai puțin curent.
1 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139