Încărcați o baterie gratuită prin electricitate statică

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 16/05/06, 21:19

Un răspuns pentru fir (condiții de electret)

http://www.nuenergy.org/alt/radiant_energy_diatribe.htm

GEO : Idee: .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 16/05/06, 21:25

Bună dimineața.

Vă recomandăm cu tărie să nu puneți ansamblul în interior și să nu vă folosiți solul de acasă pentru a vă izola ansamblul cât mai mult posibil de la instalația dvs. electrică. Pentru că altfel, dacă cablul de 20kV ar rupe și atinge cablul receptorului, s-ar putea să nu fie frumos să vezi.
Poate sunt un pic pesimist, dar HT ... :?
0 x
Știința începe cu curiozitate.
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Încărcați o baterie gratuită




de denis » 16/05/06, 23:34

va fi afară, independent de restul! ; pentru ca zona să fie bună, dar nu în franceză :? Acolo!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 17/05/06, 01:13

Poate dacă 20KV cade pe antenă, bateria va fi bine încărcată : Mrgreen: foarte foarte ocupat chiar ...
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 17/05/06, 09:49

geotrouvetout a scris:Un răspuns pentru fir (condiții de electret)

http://www.nuenergy.org/alt/radiant_energy_diatribe.htm

GEO : Idee: .

hi,
Mulțumesc, Geo, am uitat de această posibilitate.
Acolo, acestea evidențiază proprietățile particulare ale electrozilor, care par să permită o colectare mai eficientă a încărcăturilor în aer, folosind un coaxial din care învelișul exterior a fost îndepărtat și încălzit în cuptor pentru câteva minute și condiționat de aplicație. tensiune ridicată în timpul răcirii. Este o teorie pe care o pierdusem din vedere. Condiționează cablul plasând plasticul și panglica în contact intim prin încălzire (fuziune parțială a izolației dintre panglică și miez) și aplicând o tensiune de + -30Kv la răcire, este puțin cum ar fi fabricarea piezoelectricilor și magneților.
Pentru celălalt sistem, senzorul acționează pur și simplu ca o antenă.
@+
Dernière édition alin Bibiphoque 11 / 03 / 08, 12: 52, editate 1 ori.
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles

Re: Încărcarea unei baterii gratuite




de Bibiphoque » 17/05/06, 09:51

denis a scris::!: îmi pare rău, trag firul sub linia 20000v, care radiază, poate fi un atu, chiar dacă linia ne putrezește viața : Evil: (Sănătate)

hi,
În cazul dvs., ar fi cu siguranță mai profitabil să aveți un sistem reglat, în rezonanță, pentru a capta un maxim de energie.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 17/05/06, 15:37

ex-oceanic a scris:Poate dacă 20KV cade pe antenă, bateria va fi bine încărcată : Mrgreen: foarte foarte ocupat chiar ...


hi,
O bobină auto are o putere (maximă) de aproximativ 200 / 250W, ceea ce deja nu este rău! : Mrgreen:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 19/05/06, 16:07

Bună dimineața.

hi,
În cazul dvs., ar fi cu siguranță mai profitabil să aveți un sistem reglat, în rezonanță, pentru a capta un maxim de energie.


Reglarea unui sistem rezonant la 50Hz nu mi se pare evident, având în vedere valorile ridicate de condo și inductanță necesare. Dacă nu ai un sfat?
0 x
Știința începe cu curiozitate.
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 20/05/06, 09:15

o antenă de 1/4 de undă pentru 50 Hz ar face fleac de 1500 km :!: :şoc:

dar după părerea mea mai mic funcționează ...

M-am distrat deja cu un grup de prieteni și un osciloscop pentru a le măsura capacitatea de a captura 50hz (un deget pe sondă) tensiunile au variat de la 15 volți la 100 volți ...

Confruntat cu diferențele sale de valori, am încercat să înțeleg și am crezut că rezistența pielii este în joc, așa că toți și-au udat mâinile, dar asta nu a schimbat nimic, fiecare a păstrat aceleași valori de tensiune a observat că cel mai nervos au fost, de asemenea, cei care au capturat cele mai bune (50 Hz cele mai mari valori de tensiune) nu știu dacă faptul de a capta mai bine 50 Hz făcut mai nervos sau dacă a fi nervos le-a ajutat pentru a captura mai bine ....

pentru a afla aș fi putut administra un lexomil celui mai nervos și a refăcut măsurarea : Twisted:
dar nu simt deloc sufletul unui doctor gekil care își ia prietenii pentru cobai ... : Cheesy:
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Încărcați o baterie gratuită




de denis » 20/05/06, 11:53

buna, pentru 20v nu stiu daca e 000Hz :?: , confirmă cineva? altfel pot obține informații de la un pensionar EDF
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141