Chinoiserie à vent (turbină eoliană chineză) - îmbunătățirea controlerului său

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
indiferent de
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/21, 13:52
x 2

Chinoiserie à vent (turbină eoliană chineză) - îmbunătățirea controlerului său




de indiferent de » 29/09/21, 11:40

bonjour,

În primul rând, iartă-mă dacă subiectul nu pare să fie în secțiunea potrivită (că un moderator nu ezită să mute subiectul).
Având mai mult de-a face cu electronica.

Recent am avut ocazia să găsesc o turbină eoliană chineză de 96 volți.
Mi-a luat ceva timp să-mi dau seama cum funcționează controlerul său.

Pentru informații, acesta este acest dispozitiv:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Iau imaginile din această postare: energii-regenerabile / 2kw-turbina-eoliana-studiu-de-fezabilitate-la-casa-mea-t14373-160.html

Funcția este cel puțin de bază, funcționează, dar consider că încărcarea care se elimină în încărcare este încă eliminată!
Într-adevăr, avem o sursă de alimentare de tip stabilizat pentru a alimenta circuitul care este reglabil. A fost la 14 volți, l-am coborât la mai puțin de 12 volți pentru a conecta un arduino după aceea.

Pe de o parte, măsurarea a ceea ce iese trece printr-un circuit integrat, apoi totul pare a fi gestionat de 4 tranzistoare și ... 12v / 250v relee care deschid sau închid două relee statice mari de aruncat. Doar aici mi se pare oarecum dezgustător acest ansamblu ca să nu mai vorbim de zgomotul generat de cele 3 relee albastre ale releelor ​​chiar dacă generatorul funcționează clar cu un mppt decât cu un pwm.

Am, de asemenea, aceeași problemă care pare obișnuită pe acest controler este ledul „inversarea polarității bateriei” care se aprinde atunci când totul este conectat corect.

Controlerul eliberează orice lucru peste 110 volți în rezistorul de descărcare. Pentru moment am montat doi condensatori în paralel de 520µf pentru 200v pentru a netezi ceea ce iese.
Obiectivul ar fi să schimb circuitul, să fac ceva mai bun cu tranzistoarele, dar nu am suficiente cunoștințe despre locul în care acest post este un fel de apel pentru ajutor pentru a face o asamblare cu de ce nu un arduino.

Rezultatul pe care vreau să îl obțin ar fi să pot crește tensiunea de scurgere a sarcinii la aproximativ 140v și, dacă este posibil, de ce nu posibilitatea de a regla fin reglajul. Controlerul așa cum este sau aproape în fotografii este în prezent conectat la un încărcător mppt.
Pe vreme liniștită, trebuie să fac poze cu circuitul așa cum este.

Nu am cunoștințe speciale în electronica Newbe, așa cum se spune, dar cu un limbaj simplu, trebuie să îmi fie posibil să umple acest gol.

Aștept cu nerăbdare să vă citesc!
2 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195