LED-uri de iluminat

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
sebalban
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/07/07, 16:31
Locul de amplasare: Angouleme

LED-uri de iluminat




de sebalban » 13/11/07, 15:43

Buna ziua tuturor,

Numele meu este Sebastien, am 32 de ani, locuiesc in acest frumos oras Angouleme.
Îți cunosc site-ul de ceva vreme și abia încep să postez.


Tocmai am achizitionat iluminat LED (albastru, verde, galben pentru decor) dar si 2 E27 marca Xanlite 21 LED-uri 1.4W.

Am crezut că am citit aici sau colo că fluorescentele compacte ar fi tot mai bune așa că sunt îngrijorat având în vedere prețul.

Dar îmi cer scuze anticipat pentru această postare care poate fi deja duplicată. : Hopa: .

De fapt, caut diferite echipamente care să-mi permită să-mi măsoare consumul de energie atât individual (cum ar fi pentru lămpi), dar și să-mi cunosc consumul în timp real pe instalația mea.

Cine ma poate ajuta in aceasta problema.

Va multumesc tuturor si ne vedem curand
@+
seb :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/11/07, 15:56

Am testat LED-urile pe larg și, sincer, pentru moment, în 2007, nu este cel mai bun... în special multiLED-urile... preocuparea dvs. este justificată: pentru moment, LED-urile sunt o „piață” suculentă pentru producători...dar cu siguranță nu pentru planetă...

Producem produse Xanlite în magazinul nostru, dar nu se pune problema să le oferim spoturi LED care sunt generice „îmbunătățite”. Cred că puteți vedea singuri eficiența lor luminoasă scăzută...

In ceea ce priveste monitorizarea consumatorilor, cel mai bine este sa folosesti un osciloscop...din cauza defazajului curent-tensiune al circuitului electronic dar pentru ca nu esti echipat, te poti descurca foarte bine.iesi cu un multimetru.

În rest, există Wattmetru PM231

Editare în 2014: iluminatul LED concurează cu ușurință cu iluminatul fluorescent compact: https://www.econologie.com/shop/ampoules-led-c-90
Dernière édition alin Christophe 29 / 11 / 14, 12: 05, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sebalban
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/07/07, 16:31
Locul de amplasare: Angouleme




de sebalban » 13/11/07, 16:03

Mulțumesc Christophe
: Mrgreen:
0 x
iso14000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 13/09/07, 13:25




de iso14000 » 28/01/08, 22:17

Am cumparat un set de lampi LED pe un site numit "led lamp" sau ceva de genul....

foarte dezamagit :
din cele 5, 1 este în caraf

O demontez: de la asamblare la lipici fierbinte, sursa de alimentare este de tip capacitiv (nu o minune de performanta!) iar fabricatia este chinezeasca (pacat cand anunta "made in France").
Era un fir rupt în izolația sa


Pe scurt, pentru lumini de noapte este bine; pentru aprindere e ok... cu alunitele!

cel mai scump (35€) este un model omnidirectional cu 140 LED-uri.... are atmosfera de morga!

Curaj!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 28/01/08, 22:23

iso14000 a scris:Am cumparat un set de lampi LED pe un site numit "led lamp" sau ceva de genul....

foarte dezamagit :
din cele 5, 1 este în caraf


Trebuie sa folosesti garantie!

Dacă toată lumea citește testele și eseurile noastre (vezi https://www.econologie.com/forums/le-laborat ... -vf63.html ) oricum ar fi mai puține dezamăgiri și bani aruncați pe fereastră...
0 x
iso14000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 13/09/07, 13:25




de iso14000 » 29/01/08, 08:43

Nu-ți face griji Christophe, eu știu să folosesc mâna legală în fața nenorociților.

Am facut singur reparatia care mi-a permis sa fac mica mea analiza.....
0 x
Gabe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 29/01/08, 11:57




de Gabe » 29/01/08, 16:10

Bună ziua tuturor.

Am acasa becuri LED si sunt foarte multumita de ele.
Consumul anuntat este corect, l-am verificat cu contorul meu.
Am inlocuit becurile fluorescente compacte cu becuri LED Gu10 120°, pentru un consum mai mic, am mai multa lumina si mai presus de toate, se aprind mult mai repede, erau becuri fluorescente Philips (nu am nici un fluorescent care sa nu fie de marcă).

Am pus si un spot incastrat in toaleta mea cu LED GU10 120°, e perfect.
În toalete, este ideal, pentru că ai nevoie de o lumină care să se aprindă rapid pentru cei care stau puțin și care să nu consume energie pentru cei care stau mult timp.

Pretul becurilor LED este foarte mare, pentru iluminare echivalenta cu un bec fluorescent (la cald), este de 4 ori mai scump.
Dar se aprinde mult mai repede și consumă mai puțin și nu există mercur înăuntru.
De asemenea, cred că este mai ușor de depanat, deși niciunul nu s-a stricat în 3 luni.
Am avut deja fluorescente care nu au rezistat la fel de bine.
Pentru pasaje sau toalete, este cel mai bun.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 29/01/08, 16:17

1) A spune că luminează mai bine decât fluorescent (când sunt „fierbinți”) este greșit ...

Nu știam că Phillips face Fluocompact în GU10 ... ce model exact?

2) 3 lună bravo! Îi mai lipsește 50 pentru a face investiția de LED-uri (am caricaturizat aproape nu) în comparație cu fluo!

3) Pentru metale grele, toate gripele sunt acum RoHS ... deci conținutul foarte scăzut este zero

4) În caz contrar, sunt de acord cu ledul în camerele de trecere, deși fluo-ul de nouă generație au devenit insensibili la ON / OFF
0 x
iso14000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 13/09/07, 13:25




de iso14000 » 29/01/08, 16:20

du-te!
spune că ești un dealer!

Cumpăr deja GU (demult este adevărat), dar sincer bla!

Astept cele mai noi LED-uri OSRAM si vom vedea
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 29/01/08, 16:25

iso14000 a scris:du-te!
spune că ești un dealer!


Când am început să citesc, m-am gândit la același lucru, dar, deoarece nu exista un link de „publicitate”, am ajuns la concluzia că nu ...

În contra sunt în continuare în căutarea de philipps fluo GU10 ...

iso14000 a scris:Cumpăr deja GU (demult este adevărat), dar sincer bla!

Astept cele mai noi LED-uri OSRAM si vom vedea


Osram nu va face o minune ... luăm pariurile? Dacă sunteți în căutarea GU10, luați unele GU10 fluo ingeniu (da, sunt revânzător) și veți avea liniște 10 ani!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187