Gestionați parolele în 2021 (Cloud sau local)

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13702
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Gestionați parolele în 2021 (Cloud sau local)




de izentrop » 23/05/21, 03:02

bonjour,
Cum vă gestionați parolele?

Avem nevoie de parole din ce în ce mai multe și există o cantitate incredibilă de aplicații care oferă gestionarea lor în „siguranță” cu o singură parolă, adesea gratuită pentru un dispozitiv, dar de îndată ce este necesar. Sincronizați cu mai multe dispozitive: pc + laptop ++, trebuie să plătiți o licență.
Cu toate acestea, ne putem descurca cu software-ul gratuit.

Îmi împărtășesc o idee care mi se pare mai simplă decât unele soluții plătite:
Descărcați 7 zip https://www.7-zip.fr/, criptarea este foarte robustă și open source.
Există versiuni pentru diferite platforme, pentru Android https://www.android-zone.fr/zarchiver-s ... chiers-7z/ fără reclame.
Chiar și cnilul îl face publicitate https://www.cnil.fr/fr/comment-chiffrer ... epertoires

Mic tutorial
Creați un director care va conține arhiva, eu l-am numit „cuvinte” și arhivă „! Motdp.7z” (!! Este astfel încât să rămână în poziție principală în ordine alfabetică, altfel facem ceea ce „vrem” : Wink: ).
Folosesc blocnotesul pentru a înregistra „utilizator”, „parolă” pe 2 linii, putem adăuga și alte linii precum adresa site-ului și pentru a finaliza înregistrarea sub numele site-ului, extensia „. Txt” este adăugată automat cu blocnotesul Windows .. (Puteți înregistra mai multe la rând.)
Apoi, selectați numele fișierelor, cu butonul din dreapta al mouse-ului deschideți meniul contextual și alegeți „7z”, apoi „adăugați la arhivă ...”
Se deschide o fereastră configurabilă, precum următoarea imagine.
Am ales să nu comprim, inutil pentru fișierele text mici.

Setând după cum este indicat, nu uitați parola, care va fi singura de reținut.
Bifând cele 2 căsuțe: „Afișează parola” și „Criptează numele fișierelor”, care este solicitată de fiecare dată când încerci să deschizi arhiva
„Ștergeți fișierele după comprimare” șterge fișierul în text simplu, imediat ce este salvat.
setările sunt păstrate, deci nu mai trebuie să modificați de fiecare dată când se adaugă un nou mdp.

M-am gândit la fișierul text, deoarece este organizat automat în ordine alfabetică sau în ordinea la alegere și este chiar afișat în browser, dacă nu aveți o aplicație de notepad pe smartphone.

Fișierul arhivă poate fi pus pe „cloud” și sincronizat pentru a fi citit și modificat de pe mai multe dispozitive (nu m-am gândit încă cum?)
Mă opresc aici, pentru că există cu siguranță mai multe de spus ...

AdditionMdpArchive.gif
AdditionMdpArchive.gif (90.36 KiB) Vizualizat de 1714 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14934
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Gestionați parolele




de GuyGadeboisTheBack » 23/05/21, 04:05

Firefox (preferințe):
MdP.JPG
MdP.JPG (71.19 KiB) Vizualizat de 1689 de ori

Nimic. : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13702
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: Gestionați parolele




de izentrop » 23/05/21, 09:55

Ca toate browserele, Guy :P
Nu vă temeți de avarie, nu aveți telefon mobil?
Pentru a trimite fișiere prin e-mail, și asta. : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Gestionați parolele




de Christophe » 23/05/21, 12:53

există instrumente de sincronizare între mașini de ani de zile eh Izy (știu că este o cale pentru confidențialitate și securitate de a-ți trimite mdp-ul în Cloud, dar în caz de eșec nu pierzi nimic) ...

Doar conectați Firefox la un cont Cloud și totul se face în câteva secunde pe o mașină nouă!

Există echivalente pentru Chrome (cont gmail) și pentru Edge (cont de grup MS: hotmail, live ...) desigur ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Gestionați parolele




de Christophe » 23/05/21, 13:02

GuyGadeboisLeRetour a scris:Firefox (preferințe)


Sunt intrigat și dubios cu privire la metodele de detectare a scurgerilor de FF: https://support.mozilla.org/fr/kb/firef ... =inproduct

Cum notifică Firefox scurgerile de date ale site-ului web

Firefox compară data unei încălcări de date a site-ului web cunoscut cu data la care ați salvat o parolă pentru acel site. Dacă site-ul a fost compromis după această înregistrare, veți vedea alerta.


:şoc: :şoc: :şoc:

Un hack bun ... nici măcar nu este văzut de administratorii site-ului în cauză (cel puțin nu la început)! Deci, cum ar putea FF să știe că milioane de site-uri ar putea fi compromise?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14934
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Gestionați parolele




de GuyGadeboisTheBack » 23/05/21, 13:05

izentrop a scris:Ca toate browserele, Guy :P
Nu vă temeți de avarie, nu aveți telefon mobil?
Pentru a trimite fișiere prin e-mail, și asta. : Wink:

Nu, dar .... credem că visăm .... Firefox îți oferă parole super dificile și nu am nevoie de un Cloud pentru a le salva, nici măcar de o cheie USB sau HDD extern, un notebook este suficient! Și, în cel mai rău caz, dacă îl pierd (caietul), îl resetez și gata.

Christophe a scris:Un hack bun ... nici măcar nu este văzut de administratorii site-ului în cauză (cel puțin nu la început)! Deci, cum ar putea FF să știe că milioane de site-uri ar putea fi compromise?

Indiferent dacă știe sau nu, ajunge să știe. Cel puțin există această funcție care are meritul de a exista și care vă poate avertiza în fața mass-media. Oricum ar fi, aș fi piratat, așa că nu prea face diferența pentru mine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Gestionați parolele




de Christophe » 23/05/21, 13:09

GuyGadeboisLeRetour a scris:Și, în cel mai rău caz, dacă îl pierd (caietul), îl resetez și gata.


Și ce faci dacă ai pierdut în acest notebook toate parolele puternice generate de FF pentru TOATE e-mailurile de resetare ? : Mrgreen:

Acolo cred că o vei avea în ... luc ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14934
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Gestionați parolele




de GuyGadeboisTheBack » 23/05/21, 13:10

Christophe a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Și, în cel mai rău caz, dacă îl pierd (caietul), îl resetez și gata.


Și ce faceți dacă ați pierdut parolele puternice generate de FF pentru TOATE e-mailurile de resetare? : Mrgreen:

Acolo cred că o vei avea în ... luc ... : Cheesy:

Nu. Gândi ... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Gestionați parolele




de Christophe » 23/05/21, 13:11

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Christophe a scris:Un hack bun ... nici măcar nu este văzut de administratorii site-ului în cauză (cel puțin nu la început)! Deci, cum ar putea FF să știe că milioane de site-uri ar putea fi compromise?

Indiferent dacă știe sau nu, ajunge să știe. Cel puțin există această funcție care are meritul de a exista și care vă poate avertiza în fața mass-media. Oricum ar fi, aș fi piratat, așa că nu prea face diferența pentru mine.


Vom ajunge să ne cunoaștem? Mass-media obișnuită vorbește doar despre hacks de GAFAM sau cutii foarte mari ... când o fac!

Este suficient să spunem că este aproape de 0 pentru securitate preventivă!

De aceea sunt nedumerit în legătură cu această caracteristică!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14934
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Gestionați parolele




de GuyGadeboisTheBack » 23/05/21, 13:12

Christophe a scris:Vom ajunge să ne cunoaștem? Mass-media obișnuită vorbește doar despre hacks de GAFAM sau cutii foarte mari ... când o fac!


Și tu, cum te împiedici împotriva pirateriei?
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 247