Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 13/10/16, 13:50

În ultimele câteva săptămâni, am avut din ce în ce mai multe probleme în găsirea informațiilor de calitate pe Google: clasamentul lor devine cu adevărat „nenorocit” și trebuie să o iei de mai multe ori (reformulare) pentru a obține în cele din urmă informații bune ... Mai multe Specialiștii IT din jurul meu împărtășesc această părere ...

Majoritatea paginilor din față sunt acum site-uri mass-media care re-pompează în permanență aceleași informații unul față de celălalt ... nu este excelent pentru a ajunge în partea de jos a acesteia ...

Mai rău de ceva timp, am observat o redundanță pe același domeniu, lucru care nu mai exista (Google a trimis cea mai bună pagină pe domeniu), în imagine, aceasta oferă:

cic_google.png


Pe scurt Google, în motorul de căutare, este cu adevărat mai mult că ... vina ... er ... poate fi o prea mare diversificare, prea mult abuz asupra celor inteligente, limitele calculelor de ceva ... etc ... etc ... ???

Ați observat aceleași sau alte eșecuri?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Obamot » 13/10/16, 15:13

A trecut mult timp de când m-am întrebat de ce a existat o astfel de stagnare (cel puțin).
Cu greu am depășit mai mult de 3 apariții pentru a avea răspunsuri utilizabile (rareori 4)
Am putea adăuga restricții / excluderi punând un „-” în fața unui cuvânt pe care nu am vrut să-l luăm în considerare, dar cu cât punem „-” cu atât mai mult numărul de apariții a scăzut drastic fără explicații.

De fapt, și din cauza acestor limitări pur artificiale (și cu cel puțin zece ani în urmă) Google, deși mai bun decât altele, a fost întotdeauna un instrument destul de slab (cu tot felul de certuri arbitrare, ca uneori alegerea limitată a datelor configurabile pentru un anumit limbaj și acel gen de lucruri: că oamenii ajung să admită pentru că nu au de ales să facă „diferit” ... Ca și dificultatea extremă de a face cercetări detaliate printre canalele YouTube, în timp ce panoul este mult mai mare cu Google ...)

Miroase a sosirea „motoarelor de căutare” plătite?
Motiv pentru care Google și-ar fi lansat propriul browser și și-ar extinde „serviciile”:
(youtube, google.map etc) și ce să devii o platformă esențială?

... nu viespe nebune! Pentru mine în lumea IT (Apple inclus) sunt toți ticăloși. Punctul barului.

PS: rămâne Linux?
► Afișați textul
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 13/10/16, 15:33

Obamot a scris:Miroase a sosirea „motoarelor de căutare” plătite?


Poate, nu știu ...

Sunt deja în mod indirect (nu fără nimic Google a devenit prima capitalizare de piață în 1 ani ...) ... dar asta ar fi contrar politicii aparent „libere” care a făcut succesul google ...

Obamot a scris:PS: rămâne Linux?


??? ce legatura are asta cu motoarele de cautare ???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 20/10/16, 13:14

Și hoplà, un alt exemplu de eșec google !!

Din punct de vedere istoric, „separatorii” (de fapt articolele, pronumele sau literele care au urmat unui apostrof în franceză) nu au fost luate în considerare de Google (și este destul de logic ... deși pentru pronume am o îndoială ...) ... evident că sunt acum și asta e o prostie ...

a) Adăugarea unui singur articol (în sensul limbii franceze) șterge complet rezultatele * !! ?? !!!

google_fail2.gif
google_fail2.gif (14.09 KiB) Vizualizat de 10478 de ori

google_fail.gif
google_fail.gif (44.3 KB) Vizualizat de 10478 de ori


b) În ceea ce privește conținutul și relevanța rezultatelor la această interogare, nu este sincer așa cum puteți vedea ... niciuna dintre primele linkuri nu conține cea mai mică ecuație, cu toate acestea există 3 școli de paramotori, prin urmare, link-uri comerciale ...

Aici încep să înțeleg cu adevărat de ce traficul de pe Google forum, cu vocație tehnică, a căzut ...

Google sincer, este timpul să vă alăturați!

* flat aceste 2 capturi au fost luate aseară, iar astăzi rezultatele (încă proaste) ale celor 2 solicitări sunt identice ... un mic bug temporar, prin urmare (??) ... dar asta nu schimbă nimic menționat în principiu de b)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de sherkanner » 21/10/16, 10:04

Ah, nu sunt doar eu ^^

A devenit destul de dramatic acum câteva zile, unde absolut niciun răspuns nu corespunde cercetărilor mele.

Simtește legăturile sponsorizate transmise în detrimentul calității ...
1 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 21/10/16, 10:41

Ah, nu sunt doar eu ^ ^

Legături sponsorizate cu siguranță puțin, dar și unele tehnici SEO abuzive și incapacitatea Google de a detecta acest lucru (ceva cu care încerca să detecteze ....).

În mod ciudat nu am văzut într-adevăr un articol care să facă referire la scăderea recentă a performanței Google ...
Deci ce? Prea multă optimizare omoară optimizarea?

Sfârșitul anului 2012 forum a pierdut 40% din traficul său de la Google și acest lucru instantaneu (fără progrese: a fost foarte vizibil în curbele de încărcare a serverului) ... N-am avut niciodată, în ciuda a zeci de ore de cercetare (și a tuturor chiar și o „mică” experiență SEO) reușește să identifice motivul (motivele) ...

sherkanner a scris:A devenit destul de dramatic acum câteva zile, unde absolut niciun răspuns nu corespunde cercetărilor mele.


Puteți specifica ce solicitări? O captură de ecran ar fi drăguță :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 01/11/16, 22:15

Si inca un exemplu de rahat !!

Când căutăm coeficientul de ridicare (Cz) al unei aripi a unui planor K8, întâlnim aceste rezultate nenorocite!

Google confunda aripa si insula !!

Devine serios !!


Gogol.gif
Gogol.gif (47.84 KiB) Consultat de 10423 ori


Îmi propun acum să suni Google ... Gogole ... dar funcționează doar în franceză ...
0 x
Cutremur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 78
Înregistrare: 17/10/16, 14:53
x 15

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Cutremur » 02/11/16, 01:23

Salutări pentru dvs.,

Sunt destul de surprins că nu faci decât aceste observații în acest an.

Motorul de căutare Google a fost o revoluție de la începuturi, datorită „scanărilor” sale constante ale internetului global înregistrat pe propriile sale servere, care au garantat cele mai rapide răspunsuri de pe web, ceea ce i-a adus succes la nivel mondial. .

De mulți ani am reușit să facem căutări precise pe Google cu expresii între ghilimele („”), cu plusuri (+) sau minus (-) în fața anumitor termeni (operatorii booleeni), iar aceste căutări au dat răspunsuri precise în raport cu cercetările noastre.

Aceleași căutări includ acum toate rezultatele pe care nu le-ați dorit. Google a vândut „cuvintelor” achiziționate de agenții de publicitate, regionalizarea (locația adresei IP a solicitantului) și probabil alte criterii (cum ar fi istoricul căutărilor salvate în cookie-uri și pe servere Google) dintre care multe îmi scapă. Nu sunt membru ... dar este o tendință de „utilizator prietenos” care îi mulțumește pe mulți, deci merită!

Din fericire, după unele confuzii și reclamații ale utilizatorilor, Google oferă acum funcția „Instrumente de căutare”, prezentând opțiuni pentru restrângerea sau extinderea căutărilor („Cuvânt cu cuvânt”, „Toate țările”, „Toate limbi ", ceea ce face posibilă scăparea anumitor filtre publicitare, lingvistice și de localizare, dar încă nu este perfectă ...)

Cu excepția cazului în care vă bazați pe anumite cercetări specializate pentru motoare mici independente amenințate de constrângeri economice:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_de_moteurs_de_recherche#Moteurs_en_langage_naturel
nu există scăpare.

Bien à vous.
0 x
Cuvântul cheie pentru supraviețuirea noastră este viața pentru că nu mâncăm pietricele, așa că să ucidem cu respect și discernământ!
Cutremur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 78
Înregistrare: 17/10/16, 14:53
x 15

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Cutremur » 02/11/16, 03:57

Da, am citit mai bine mesajele tale și îmi cer scuze pentru ultimul meu mesaj.

Problemele cu care vă confruntați sunt într-adevăr mai grave decât cele anterioare ...

Cu toate acestea, de la google.ca, pentru căutarea: aripa CZ k8

Am rezultate greu diferite, dar și propunerea:

Rezultate, inclusiv pentru CZ ile k8
Căutați numai aripa CZ k8.

Dacă fac clic pe a doua opțiune, primesc primele 2 rezultate de la topmodel, cuvintele au fost astfel cumpărate de topmodel.

Pe duckduckgo.com, obțin alte rezultate, mai mult legate de CZ, adică de Cehia.

În ambele cazuri, internetul deschis și gratuit nu mai există ... totul pare să fi fost vândut.
0 x
Cuvântul cheie pentru supraviețuirea noastră este viața pentru că nu mâncăm pietricele, așa că să ucidem cu respect și discernământ!
Cutremur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 78
Înregistrare: 17/10/16, 14:53
x 15

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Cutremur » 02/11/16, 05:13

Și ceea ce este și mai îngrijorător pentru relevanță este faptul că, după trecerea pe fir bistro / Sunt-dezamăgit-in-buna-termenul-elvețian-am-explica-t14964.html # p310379, Am vrut să caut o vagă amintire a expresiei elvețiene aproape de „toyet”, ceva de genul „todzet”.

Google returnează două răspunsuri „tod.zet on Ebay”, apoi merge la un număr infinit de răspunsuri „todet”, fără nicio alegere sau explicație cu privire la dispariția „z”.

Nou și înfricoșător!

Dacă pun un „+” înainte de todzet, atunci Google dă:

Rezultate pentru + touzet
Nu există rezultate pentru + todzet

Operatorii booleni sunt morți! Google va gestiona în curând toate „abaterile” noastre fără să ne ceară părerea!

Utilizator prietenos !!!
0 x
Cuvântul cheie pentru supraviețuirea noastră este viața pentru că nu mâncăm pietricele, așa că să ucidem cu respect și discernământ!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241