Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de Christophe » 14/10/19, 11:38

Tocmai mi-am cumpărat un panou LED Eglo Connect Salobrena de la Leroy Merlin și a fost, de departe, [u]mai ieftin la Leroy Merlin decât pe Internet[/u și mai ales la „leroy” (joc de cuvinte prost) de la e-commerce Amazon. .

Puteți găsi acest panou LED RGB conectat în 120x30cm pentru până la 450 € pe Internet! :şoc:

Asta înseamnă că, chiar și din punct de vedere tehnologic, internetul nu este neapărat cel mai bun loc și că afacerile tradiționale pot fi în continuare competitive și asta e cu atât mai bine!!

Iată panoul în cauză:

Eglo_connect.jpg
Eglo_connect.jpg (58.79 KB) Vizualizat de 3097 ori


Și fișele de produse corespunzătoare (publicitate gratuită):

130€ la Leroy Merlin (prețurile magazinului și internetului sunt aceleași):

https://www.leroymerlin.fr/v3/p/produit ... 1500442564

169€ la Amazon (Prime):

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de GuyGadebois » 14/10/19, 11:57

Există într-adevăr o multitudine de articole mai ieftine în altă parte decât pe Amazon! Pe urmă, dacă trebuie să parcurgi 100 km ca să-l ridici, cu 30 de cenți pe kilometru, e scump!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de Christophe » 14/10/19, 12:03

Da, problema este că mulți cred acum contrariul și cumpără de pe Amazon fără măcar să compare, spunându-și „compararea e inutilă, Amazon e mai ieftin oricum”... Eu primul până acum Câteva zile! : Mrgreen:

Amazon și-a făcut reputația de „low cost” și acum profită de ea pentru a umfla prețurile...

Pe de alta parte, am gasit Leroy Merlin destul de scump la scule mici, robinete (nu un cap de dus sub 20€ excluz promo) si consumabile...dupa nu m-am uitat la toate departamentele... .

Pe scurt, comparați și comparați înainte de a cumpăra...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de GuyGadebois » 14/10/19, 12:31

Amazon a fost mai ieftin de foarte mult timp. Acum că și-a putut stabili poziția, nu mai este cazul. Dar era previzibil și anunțat!
Acestea fiind spuse, există multe „magazine” găzduite de Amazon care percep prețurile pe care le doresc și care nu sunt chiar competitive și altele care se descurcă mai bine decât gigantul.
Un exemplu. Pe Amazon tocmai mi-am cumpărat două becuri LED de 13W (echivalent 100W), Philips (comercializat de un magazin german) sunt 11.95, „Amazonbasics” (vândut de Amazon) sunt 11.49... ar trebui să fii un Nu foarte ușor de luat de pe Amazon, nu?
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de Christophe » 14/10/19, 12:36

Piețele vă permit să cumpărați direct în China sau în altă parte... amazon, cdiscount și chiar fnac au piețe...deci cumperi in China pe un .fr...dar nimeni nu spune nimic despre apararea sau inselaciune a internautului!

Greu de găsit mai bun din punct de vedere al prețului, dar aveți grijă cu costurile de transport și vamale...și calitatea foarte variabilă! Am cumpărat recent un multimetru de pe Amazon livrat din China: vândut cu 20A, nu depășește 6,5A...

Pentru panoul LED, îmi imaginez că dacă m-am uitat cu atenție aș fi putut găsi mai bine pe piață, dar pentru ceva „fără nume” așa cum spui...

Și nu există o garanție reală atunci când cumpărați în China (serviciul clienți Amazon este grozav... pentru un produs achiziționat recent, dar pe termen lung nu l-am testat niciodată... Serviciul post-vânzare Cdiscount este o groază care vă ia de la Țările din Est până la Magreb)...Elgo este garantat 5 ani.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de GuyGadebois » 14/10/19, 13:33

Christophe a scris:Serviciul post-vânzare Cdiscount este o groază care te duce din țările estice în Magreb)

Am avut un espressor Bosch care s-a stricat (după 2 ani) în garanție (întotdeauna primesc o extensie). CDiscount mi-a rambursat integral și rapid. Datorită acesteia, am cumpărat un... Saeco în altă parte (5 ani garanție).
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de Christophe » 14/10/19, 14:32

Da pentru ca ai profitat de garantia producatorului de la un producator important...pe care apropo ai platit-o.

În restul timpului nu merge la fel de bine cu serviciul post-vânzare Cdiscount...bine din experiența mea personală (adică nu foarte grozav, dar suficient pentru a nu mai vrea să-i contactez)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de GuyGadebois » 14/10/19, 14:48

Christophe a scris:Da pentru ca ai profitat de garantia producatorului de la un producator important...pe care apropo ai platit-o.

Garanția suplimentară nu este de la Bosch, mi se pare.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de Christophe » 14/10/19, 15:22

Orice garanție este, în fine, acoperit de producător...cdiscount a negociat pur și simplu un contract suplimentar de garanție cu producătorul...

Am fost comerciant, chiar și tu cumperi de la un angrosist, el va trimite materialul defect înapoi producătorului...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Leroy Merlin mai ieftin decât Amazon (Eglo Connect Salobrena)




de GuyGadebois » 14/10/19, 19:04

Christophe a scris:Orice garanție este, în fine, acoperit de producător...cdiscount a negociat pur și simplu un contract suplimentar de garanție cu producătorul...

Am fost comerciant, chiar și tu cumperi de la un angrosist, el va trimite materialul defect înapoi producătorului...

Și odată restaurat, va fi revândut ca „renovat”.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148