Mouse vertical

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14831
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4305

Mouse vertical




de GuyGadeboisTheBack » 04/03/21, 13:34

Avand probleme pe cale de a deveni cronic la nivelul mainilor / incheieturilor / cotului, am trecut de la mouse-ul traditional la mouse-ul vertical si acolo, in mod miraculos, simptomele dispar unul cate unul dupa ... doua zile de utilizare.
Am luat Logitech, dar există și altele, mai ieftine și toate la fel de eficiente chiar dacă sunt de calitate mai mică.
Imagine
A încerca un mouse vertical înseamnă a-l adopta. Încearcă să găsești unele care să se potrivească bine cu mâna ta, pentru că unele „se potrivesc la mare”, altele „se potrivesc la mici”.
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: mouse vertical




de Janic » 04/03/21, 15:32

ergonomia în funcțiune ... nu cea pe care o cunoașteți!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: mouse vertical




de Macro » 04/03/21, 15:49

Lucrez în industrie .... Și la noi, politica HSE recomandă întotdeauna soluția pentru a elimina riscul la sursă .... Și funcționează .... Personal, am decis să postez mult mai puțin pe forums... Și nu mai există TMS legat de utilizarea mouse-ului la încheietura mâinii ... : Cheesy:
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: mouse vertical




de Christophe » 04/03/21, 18:42

Nu știam că asta mă interesează ...

GuyGadeboisLeRetour a scris:Am luat Logitech, dar există și altele, mai ieftine și toate la fel de eficiente chiar dacă sunt de calitate mai mică.


Având în vedere durabilitatea șoarecilor Logitech (am folosit deja unii de 8 ani, în fiecare zi ...), ei sunt în cele din urmă mult mai ieftini decât concurența!

Șoarecii mei Amiga Ball (nu sunt doamne de porc) au durat cel mult 1 an dacă am avut noroc (cu curățenie la fiecare 2 luni) ... a fost altă dată și am folosit mult mai puțin decât astăzi. : Cheesy:

Cred că mulți oameni de aici au cunoscut această eră!

Aveți modele specifice de recomandat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14831
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4305

Re: mouse vertical




de GuyGadeboisTheBack » 06/03/21, 12:41

Christophe a scris:Aveți modele specifice de recomandat?

Am mai încercat una, dar construcția ei mi s-a părut foarte „ușoară” și nu s-a potrivit cu mica mea cătușă. Logitech mi se pare perfect.
Celelalte sunt cele pe care le puteți găsi în 20 de roros pe Amaz ... (de exemplu).
Ca acesta m-am întors:
Imagine
CSL - Mouse optic TM137U - Model vertical
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164