Tabelul de conformitate cu trei faze electrice neechilibrate! Linky jumping!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
vieuxclou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/19, 11:19

Tabelul de conformitate cu trei faze electrice neechilibrate! Linky jumping!




de vieuxclou » 06/11/19, 12:06

bonjour,
Sunt electrician de formare (electrotehnic Bac) și tehnician pentru o companie mare.
După achiziționarea unei case vechi (1940) Aceasta are o instalație
Electric trifazat (motor mic de bazin în pivniță, folosit doar foarte rar)

Parterul, primul și al doilea panou secundar au fost refăcute timp de aproximativ 1 ani (fără tăiere neutră)
Intenționez să readuc tabloul principal (lemnul) în conformitate în pivniță, care este într-adevăr un obiect de colecție de la început.

De asemenea, când folosesc o mașină spălată, un uscător de rufe și un cuptor electric, tejgheaua mea Limky mi-a întrerupt instalarea.
Așa că am înțeles că trebuie să îmi echilibrez instalarea în trei faze. (Am observat dezechilibrul cu contorul limky
ceea ce îmi permite să am puterea în timp real)
P. subscris: 12 KW, deci 4000VA pe fază.

Fiind puțin pierdut, să știu dacă trebuie să mă întorc la Monofazat cu EDF (500 euro costuri de conectare) și să înlocuiesc tabloul de distribuție.
Sau echilibrați instalarea mea trifazată înlocuind la fel tabloul principal (cost mai mare pentru un tablou trifazat)

Vă mulțumim anticipat pentru sfaturi. :P
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat!




de sicetaitsimple » 06/11/19, 12:24

vieuxclou a scris:Fiind puțin pierdut, să știu dacă trebuie să mă întorc la Monofazat cu EDF (500 euro costuri de conectare) și să înlocuiesc tabloul de distribuție.
Sau echilibrați instalarea mea trifazată înlocuind la fel tabloul principal (cost mai mare pentru un tablou trifazat)


Personal, nu aș ezita o secundă, chiar dacă trebuie să coste 500 €! Reechilibrarea, pe lângă cea foarte veche, poate fi rapid o bătaie de cap, sau chiar se poate dovedi a fi imposibilă (cu excepția faptului de a sparge totul).
Și cu puțin noroc și puțină „disciplină” personală privind utilizarea în același timp a consumatorilor mari, s-ar putea să puteți face upgrade la 9kVA în loc de 12, ceea ce înseamnă economii de aproximativ 20 USD / an. Mica consolare, cu siguranță, dar mângâiere la fel!
Mult noroc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat!




de Christophe » 06/11/19, 12:48

sicetaitsimple a scris:Personal, nu aș ezita o secundă, chiar dacă trebuie să coste 500 €! Reechilibrarea, pe lângă cea foarte veche, poate fi rapid o bătaie de cap, sau chiar se poate dovedi a fi imposibilă (cu excepția faptului de a sparge totul).


Dacă cablurile pleacă de la un contor (sau chiar mai multe), acesta este locul în care este necesar să acționăm, cu condiția să aibă o secțiune suficientă, nu va mai fi nimic de rupt ...

Altfel putem muta, de asemenea, dacă este posibil, unele dispozitive cu consum intensiv de energie pe un alt circuit ... pe care pentru a face o ocolire între 2 prize ... trebuie să se rupă puțin, dar nu toate!

vieuxclou a scris:De asemenea, când folosesc o mașină spălată, un uscător de rufe și un cuptor electric, tejgheaua mea Limky mi-a întrerupt instalarea.


Aproximativ vorbind, acest lucru produce 7-8 kW de putere cumulativă dacă este pe o singură fază, adică 30-35 A ... acest lucru depășește cu mult 4000 VA pe fază ...

Trebuie să vedeți toleranțele de dezechilibru tolerate de Linky, deduc că aveți un linky trifazat?

Prețul abonamentelor trifazate este, fără îndoială, mai mare decât în ​​mono ...

Trecerea de la trifazat la monofazat înseamnă doar eliminarea a 2 faze și schimbarea contorului (deși un trifazat poate număra doar una dintre cele 3 faze ...)!
Reversul este mult mai complicat (EDF va cere cu siguranță 5000 EUR, nu 500 EUR în acest caz).

Vă sortați cu un sistem neutru, deci 3 faze de 230 V + N? Asta e?

Îl întreb pentru că, în Belgia, de exemplu, există 3 faze de 127 V fără N ... deci 230 V între faze.

Pe scurt, interesul trecerii la mono ar fi doar pentru a evita ca link-ul să nu sară pentru a vedea dacă dezechilibrul este configurabil de către software și pentru a face o simulare cu abonamentele și diverse costuri ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat nu este echilibrată! Linky sărind!




de GuyGadebois » 06/11/19, 13:07

Acasă aveam sortare și mono. Întrerupătorul a fost foarte sensibil. Un electrician mi-a spus că trifaza necesită o instalație electrică impecabilă și pământ, ceea ce în mod clar nu a fost cazul. Am eliminat trifaza și de atunci nu mai am probleme.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat nu este echilibrată! Linky sărind!




de Christophe » 06/11/19, 13:08

Ați avut și linky trifazat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat nu este echilibrată! Linky sărind!




de GuyGadebois » 06/11/19, 13:40

Christophe a scris:Ați avut și linky trifazat?

Nu Nu. Dar Linky vine în curând, am primit anunțul. Nici o modalitate de a scăpa de ea.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
vieuxclou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/19, 11:19

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat nu este echilibrată! Linky sărind!




de vieuxclou » 06/11/19, 13:45

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

Da, sunt în sortare cu sistem neutru deci 3 faze de 230 V + Neutru.
(230V între o fază și neutru și 400V între faze)
în timpul noului meu contract cu EDF, abonamentul de sortare are același preț atunci când este mono.

De asemenea, mă gândeam că am mărit P. meter la 18KVA cu un cost lunar de 12 € pe lună?
Aș merge la 6000VA pe fază față de 4000 VA în prezent, deci mai mult confort pentru
să îmi echilibrez instalarea în trei faze?

Când crezi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat nu este echilibrată! Linky sărind!




de GuyGadebois » 06/11/19, 13:48

vieuxclou a scris:Când crezi?

Niciodată, îmi dă migrene. : Cheesy:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat!




de sicetaitsimple » 06/11/19, 13:51

Christophe a scris:Pe scurt, interesul trecerii la mono ar fi doar pentru a împiedica omiterea link-ului ....


Care mi se pare că este primul obiectiv căutat, nu?

PS: în plus, și din propria mea experiență acum douăzeci de ani, într-o casă de aceeași vârstă, trecerea la mono, legată de o reparație completă a sistemului electric din stradă de către EDF (trecerea de la antenă la subteran) , mi-a permis să merg de la 12 la 9 kVA fără nicio problemă.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13645
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Conformitatea cu panoul electric trifazat nu este echilibrată! Linky sărind!




de izentrop » 06/11/19, 13:55

bonjour,
când folosesc o mașină spălată, un uscător de rufe și un cuptor electric, ghișeul meu mi-a întrerupt instalarea.
Se pare că cuptorul nu are nimic de-a face în aceeași fază. Trebuie să fie separat pe un circuit de 32 A?
Sunt surprins că o pictură refăcută acum 8 ani nu are o tăietură neutră ... nu de un profesionist presupun?

Dacă tabelele sunt bine identificate, distribuirea marilor consumatori nu ar trebui să fie foarte dificilă. : Wink:

Încălzire electrică? pământ echipotențial?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185