Puterea de iluminare a unei bucătării și a unei băi

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Puterea de iluminare a unei bucătării și a unei băi




de Christophe » 22/10/10, 13:53

Care este puterea de iluminare necesară într-o bucătărie?

Iată un schimb despre puterea iluminatului necesar într-o bucătărie, deoarece probabil va fi interesant pentru alte persoane care pun întrebarea, publicăm:

HELLO

vrem să dotăm bucătăria cu spoturi încastrate

Trebuie să refaceți plafonul BA13, care va fi izolat cu vata minerala, 25cm suflate despre, cum pot izola spoturile din tavan (incendiu sau supraîncălzire)?

bucătăria noastră face 2.60 m * 5.35m atât de dreptunghi

câte locuri trebuie să fac pentru a avea un iluminat rezonabil? Vreau să iau unul dintre aceste modele: https://www.econologie.com/shop/eclairag ... ique-c-100

Este rapidă aprinderea? vorbim mult despre LED-uri, dar mă îndoiesc de o eficiență reală în ceea ce privește luminozitatea

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs.

cordialement

Stéphane


Răspunsul nostru:

bonjour,

Nu acoperiți becurile spot cu izolație, există un standard pentru acest lucru, cred că este cel puțin distanța de siguranță 10 cm. Pentru a verifica.

Pentru echivalența luminii și puterea necesară, cea mai simplă este compararea cu puterea echivalentă cu halogen, modelul 9W este echivalent cu un bec 40W:
https://www.econologie.com/shop/eclairag ... ique-c-100

Dacă doriți mai multă lumină aveți posibilitatea să comutați pe 14W echivalent cu 70W adică se aprinde mai puternic decât cele mai puternice becuri cu halogen GU10 (60W)
https://www.econologie.com/shop/eclairag ... ique-c-100

Nu am putut să sfătuiesc în mod special un anumit număr de becuri, deoarece este foarte subiectiv, depinde dacă petele sunt directive sau nu, de exemplu, dacă există alte puncte luminoase pe planurile de lucru ... Cred că 80 și 100W echivalente în fluorescențele compacte sunt necesare între becurile 9 și 12 ale 9W. Numai planul de lucru solicită 30W (becuri 3 la 4).

Pentru a avea o iluminare rapidă cu fluorescente compacte, sfătuiesc clienții noștri să pună câteva becuri pe care le-a condus GU10:
https://www.econologie.com/shop/ampoules-led-c-90 și pentru a face plafoane hibride cu fluorescente compacte. LED-urile de lux 3W luminează corect, dar nu pot concura cu fluorescenții compacți. Ele sunt, de asemenea, mai scumpe.

Cordialement
Christophe M.
www.econologie.com/shop/


Și pentru a merge mai departe, aici este un document de la Uniunea de iluminat pe iluminat de bucătării și băi.

Păcat că sugestia în W / m² nu este dată, dar așa cum am spus, este destul de subiectivă și depinde, de exemplu, culorile pereților și mobilierului ... dar oferă o gamă de putere ar fi fost frumos.
Dernière édition alin Christophe 19 / 12 / 15, 18: 09, editate 4 ori.
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 22/10/10, 14:15

Ce ar fi bine să vorbim în lux, pentru că vorbim în Watt / m² nu înseamnă nimic de spus.

Și pentru fiecare tip de bec ar fi necesar criteriul lumen / Watt, pentru a compara cu ușurință eficiența luminii
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/10/10, 15:42

Da, am vrut să spun în W / m² pentru un anumit tip de becceea ce înseamnă ceva. În afară de această măsură, se află în .pdf (Watt pe tip de bec): https://www.econologie.com/choisir-l-ecl ... -4309.html Deci, dacă proaspeții folosesc acest lucru este că este bun nu? :)

Oamenii știu mai bine ce Watt și un m² decât Lux ... dar în termeni absoluți ai dreptate.

Criteriul lumen / w este ușor de găsit: pe 99% becuri fluorescente este indicat acum ...

Deci, cât de mult lux este necesar într-o bucătărie? : Cheesy:

Ah, tocmai am găsit pe un mesaj vechi, puterea sfătuită de locul casei:

Scari, beciuri, grajduri 30 lux

Garaje, hol, magazie 60 lux

Bucătărie, sală de jocuri, salon, sala de mese, local
munca casnică, sala de așteptare 250 lux

Mâncare, gătit și petrecere a timpului liber, lucrări
secretariat și laborator 500 lux

Sala de intrare, sală de duș, baie, dormitor
pentru copii, magazie 720 lux

Citirea, scrierea, artizanatul, temele, DIY,
desene, machiaj 750 lux

Arhitectura, lucrări precise, control exact,
diferențiați culorile 7000 lux


Aur 1 Lux = 1 lumeni / m².

Deci, pentru a estima Lux, rezuma lumenul bulbilor (indicat pe cutie) si impartiti-l pe suprafata camerei unde sunt amplasate becurile.

Vom vedea dacă răspunsul meu la e-mail a fost corect:
a) Bucătărie, iluminat recomandat = 250 Lux
b) Acest model 9W = 500 lumeni https://www.econologie.com/shop/eclairag ... ique-c-100
c) Suprafața bucătăriei: 2.60 m * 5.35m = 14 m²
d) Deci, pentru a obține 250 Lux este necesar să furnizăm 250 * 14 = 3500 Lumens.
e) Deci becurile 7 ar fi de ajuns (am estimat 9 la 12)

Cred că avem nevoie de mai multă lumină în bucătărie decât în ​​sufragerie sau sufragerie ... Cel puțin pe blatul de lucru, pentru că bucătăria este un loc de „muncă”, căruia i se dă 500 lux bucătărie "în lista de mai sus.

Deci, în cele din urmă, se va lipi: becurile 7 pentru atmosferă și câteva altele pentru planurile de lucru.
Dernière édition alin Christophe 19 / 12 / 15, 18: 04, editate 5 ori.
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 22/10/10, 15:55

Vorbind în Watt a avut sens atunci când toate becurile au aceeași eficiență luminoasă în lm / W, ceea ce nu mai este cazul.

Există puteri de reglementare wikipedia

Lux funcționează ca un cadru normativ pentru definirea, în legislația franceză și europeană, a nivelurilor minime necesare pentru iluminatul public și iluminatul la locul de muncă:

* străzi, drumuri și autostrăzi: 15 la 50 lux
* activitate intermitentă sau sarcină simplă: 125 lux
* mecanica medie, munca de birou: 200 lux
* mecanica fină, desene: 400 lux
* mecanica de precizie, electronica: 600 lux
* sarcini dificile, laboratoare: 800 lux

Aceste cifre reprezintă nivelurile minime date de codul muncii (R.232-7).

Alte exemple de iluminare:

* sensibilitatea camerei de joasă nivel: 0,001 lux
* noptiera completa: 0,5 lux
* străzi de noapte bine luminate: 20 - 70 lux
* spațiu de locuit: 100 - 200 lux
* apartament bine luminat: 200 - 400 lux
* locul de muncă: 200 - 3 000 lux
* etapa de noapte: 1 500 lux
* în afara de cerul acoperit de nori: 25 000 lux
* în aer liber în plin soare: 50 000 la 100 000 lux
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/10/10, 16:00

Sunt de acord cu tine.

Am editat mesajul meu anterioară pentru ao completa cu Lux recomandat.
0 x
stefou13
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/10/10, 09:13
Locul de amplasare: 13 - marignan




de stefou13 » 02/11/10, 19:23

Bună ziua și vă mulțumesc pentru interesul față de întrebările mele

În momentul de față, am becuri 3 ecologice din 11w de la IKEO, fiecare având putere

Nu știu luxul, iluminarea este „suficientă”, deși puțină mai multă lumină pe punctele de umbră ar fi un plus, este o plafon cu 3 puncte

deci pe ce bază trebuie să plec pentru a avea suficientă iluminare?

Am instalat LED-uri sub dulapuri pentru planurile de lucru, deci este un plus

Vă mulțumesc pentru ajutorul dvs. în alegerea mea, trebuie să redeschid plafonul în timpul WE din noiembrie 13 / 14

vă mulțumesc anticipat
0 x
stefou13
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/10/10, 09:13
Locul de amplasare: 13 - marignan




de stefou13 » 15/11/10, 08:52

Bonjour à tous

după cum sa convenit, am redesenat plafonul bucătăriei noastre pe WE, și am pus nu mai puțin de pete 10

în acest moment, există 10 GU10 halogen în 50 w, precum și Versailles !!!

dar voi comanda becuri economice, acum rămâne să știe ce model să ia?

este simplu, vreau sa fie la fel de luminos ca acum, dar cu un conso mult mai mic

aici este redarea plafonului cu aceste câțiva 500 watți

plafonul nu este încă terminat, există încă pictura de făcut, bucătăria va fi albă

http://picasaweb.google.com/10453052752 ... 6/Cuisine#

vă mulțumesc pentru ajutor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/11/10, 11:35

stefou13 a scris:dar voi comanda becuri economice, acum rămâne să știe ce model să ia?

este simplu, vreau sa fie la fel de luminos ca acum, dar cu un conso mult mai mic

aici este redarea plafonului cu aceste câțiva 500 watți


Ben în locul tău LED-uri mixte smd (pentru viteza de iluminare și conul de iluminare) și gu10 9W sau 14W (pentru iluminare când este cald):

https://www.econologie.com/shop/eclairag ... ique-c-100

Pentru ochi, aș pune 1 smd între fluorescențele 2.

După aceste lucruri, nu este prețul ikeo, dar nu este aceeași calitate, fie în ceea ce privește iluminarea și fiabilitatea ... (trebuie să știm ce vrem ...)

Consumul de ar crește de la 500W la un consum între 35W (mini dacă luați 10 GU10 3W SMD) și 140W (max dacă luați 10 GU10 14W). Probabil la 60 la 100W în funcție de alegerea ta ...
Dernière édition alin Christophe 19 / 12 / 15, 18: 06, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 27/11/10, 08:56

stefou13 a scris:Bonjour à tous

după cum sa convenit, am redesenat plafonul bucătăriei noastre pe WE, și am pus nu mai puțin de pete 10

în acest moment, există 10 GU10 halogen în 50 w, precum și Versailles !!!

dar voi comanda becuri economice, acum ramane sa stiu ce model sa iei aici este randarea plafonului cu aceste cateva 500 wati

plafonul nu este încă terminat, există încă pictura de făcut, bucătăria va fi albă

http://picasaweb.google.com/10453052752 ... 6/Cuisine#

vă mulțumesc pentru ajutor


Bună ziua stefou13

eficacitatea petelor.

De ce 3 pete deasupra planului de lucru,
lumina peretele la 50cm de la un tavan,
în timp ce blatul de lucru este 80cm înalt?

Îmi amintesc
că eficiența iluminării este o funcție a distanței pătrat,
precum și concentrarea acesteia. . . pe planul de lucru.


Pentru simplitate,
Propun ca cele trei spoturi să fie suspendate din tavan,
Instalat sub ochii bucătarului,
pentru a evita lumina directă în ochi,
și setat astfel încât unghiul de împrăștiere a luminii
coincide cu suprafața de iluminat.


AMHA, spotter este o idee bună,
situație care conduce la LED-uri care nu au nevoie de reflectoare
pentru a ilumina într-o jumătate de sferă
care le oferă un mic bonus în plus față de cele mai bune rezultate.
Dernière édition alin Hic 27 / 11 / 10, 16: 55, editate 3 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/11/10, 10:45

Voi organiza un discurs opus celui al unuia:

noi nu trebuie să ne gândim în nenorocire, ci în iluminare.

Du-te să vezi ce este instalat într-o bucătărie și să vezi dacă este confortabil.

Unele referințe ale „inginerului de iluminat”:

blat de lucru: 2 tuburi fluorescente de 18 W sub dulap sau 3 X 20 wtts halogen de joasă tensiune "spoturi de 12 ° pe tavan.

starea de spirit: 36 W fluo este un minim, 2 este mai bine (ca în birouri sau 2 X 50 wați halo low voltage

fluo: fiți foarte atent cu T ° de culoare: mâncarea în verdasse este deosebit de deprimantă.

Totul depinde și de culorile dispoziției: este nevoie de trei ori mai mult decât 4 în bucătărie întunecată decât într-o bucătărie albă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175