Puzzle electric

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
steph10100
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/07/13, 03:24

Puzzle electric




de steph10100 » 22/07/13, 03:46

Bună ziua, sunt nou la forum, deci nu sunt sigur dacă postarea mea va fi la locul potrivit.

Oricum, iată ghicitoarea pe care o am acasă acum: locuiesc într-o casă unifamilială și a trecut ceva timp de când s-a produs fenomenul, dar a fost sporadic și ne descurcam cu el. Dar acolo timp de 10 zile a devenit cu adevărat ciudat. Contorul electric se întrerupe simultan la casa mea și la vecinul de vizavi. Ceea ce este și mai bizar este că se întâmplă la ore foarte specifice: 11:55 am și 1:25 am (adică un interval de exact 10:30 am între cele 2). și este exact sincronizat cu vecinul. Am cumpărat casa acum 6 luni, iar vecinii ne spun că problemele au început atunci când predecesorii noștri au lucrat înainte de vânzare.

Am contactat EDF pentru a le explica problema. Sunt categorice: nu le privește și ne referă la instalațiile noastre electrice personale. Este adevărat că nu suntem strict în concordanță cu standardele actuale (nu există RCD-uri izolante ale părților circuitului, neutre comune întregului circuit), dar instalarea este destul de bună în caz contrar.

Iată deci cele 2 puzzle-uri ale mele:
- întreruptoare care se taie simultan între 2 case pe care nimic nu pare să le lege din punct de vedere electric
- acest lucru se întâmplă la ore fixe în fiecare zi și de două ori pe zi timp de 2 zile.

Cineva are o soluție?

Va multumesc anticipat
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 22/07/13, 07:23

O ipoteză pare a fi o problemă de furt de electricitate pe care cineva l-ar fi conectat la un cablu la casa vecinului cu un cronometru pentru a fura electricitatea de la el și sistemul funcționează cu suc.
0 x
steph10100
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/07/13, 03:24




de steph10100 » 22/07/13, 07:54

raymon a scris:O ipoteză pare a fi o problemă de furt de electricitate pe care cineva l-ar fi conectat la un cablu la casa vecinului cu un cronometru pentru a fura electricitatea de la el și sistemul funcționează cu suc.


Cineva ? Foștii mei proprietari ar fi conectat ceva la vecini ca să le fure electricitate sau cineva ne fură electricitate de la amândoi? Precizez că vecinul se află pe cealaltă parte a drumului și nu are cablu care să conecteze casele. Pentru asta ar fi necesar ca firele să treacă sub asfalt! Acolo unde sunt de acord este că există o legătură directă undeva între cele 2 circuite, altfel nu s-ar declanșa în același timp. Dar toate cercetările mele sunt în zadar!
Ce înseamnă „suc scurt”?

Îți mulțumesc pentru interes ! Nu mai dorm!
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 22/07/13, 08:05

Rulați până când înseamnă circuit de cost. Da normal nu fir vizibil bine sunt paranoic.
0 x
roy1361
x 17




de roy1361 » 22/07/13, 08:28

bonjour,

Pe altul forum, Citisem o problemă similară. În cele din urmă, sa dovedit că problema provine de la iluminatul public ...

http://forums.futura-sciences.com/brico ... fixes.html

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16179
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 22/07/13, 17:51

faptul că este la o oră fixă ​​indică faptul că există un sistem automat care declanșează călătoria.

Într-adevăr, iluminatul public este un „suspect”.

Acum este uimitor că are o astfel de influență asupra contorului de retragere a 2 persoane ...

Întrerupătoarele se declanșează în caz de supracurent (sau supraîncălzire, sau uneori scurgeri de curent pentru RCD-uri). Cea mai gravă supracurent apare dacă o fază atinge direct neutrul (scurtcircuit), este focul furnizat fără întrerupător.

Dacă un automat efectuează comutări ciudate, ar putea merge în instalațiile persoanelor private, indiferent dacă este în curent diferențial sau în scurtcircuit ...

Aș fi în continuare uimit de o comutare directă de fază / neutru. Pe de altă parte, orice curent de scurgere nu poate fi exclus la comutarea iluminatului public, deoarece acum constă din lămpi cu descărcare spectrală.

Având un întrerupător diferențial de mare calibru (de exemplu, 500 mA), ar trebui să sară mai puțin, pe de altă parte, standardele impun acum RCD-uri de 30 mA destul de sensibile. Cu toate acestea, poate funcționa fără; dar oamenii care locuiesc în locuințe vor fi mai puțin protejați ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/07/13, 18:01

Cu excepția că :

a) vremurile par să nu se potrivească!

b) iluminatul public este, în general, controlat de sondă și nu se aprinde în mod regulat, ci la o intensitate luminoasă dată ...

Se întrerupe întrerupătorul principal? Este diferențial de 30 mA?

Dacă da, există întrerupătoare pe alimentatoarele principale (iluminat, prize, mașină de spălat etc.)? Sau doar siguranțe? În mod normal, acestea sunt cele care sar în cazul unor probleme "interne" ...

Masele sunt conectate corect la un terminal din pământ? (nu pe conductele de apă?) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16179
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 22/07/13, 18:07

da, poate fi o problemă de scurgere a pământului ...

titlul acestui subiect este numit în mod adecvat. :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/07/13, 18:42

specifică ce sărituri? cu siguranță nu este contorul, ci mai degrabă întrerupătorul

și care întrerupător de circuit? ce tip? diferențial câți mA?

cu diferențialul de 40mA pe care îl punem peste tot cu standardele actuale, acesta sare la cel mai mic contact între pământ și un fir neutru sau de fază

cu întreruptoare diferențiale edf 500mA, o defecțiune de izolație între neutru și pământ nu are efect atâta timp cât neutrul nu are tensiune față de pământ, ceea ce este cazul normal

este posibil ca un vecin să aibă ceva care consumă o creștere mare de curent și să provoace o cădere de tensiune în firul neutru care este legat la pământ la nivelul transformatorului, iar acest vârf de tensiune pe neutru provoacă un salt simultan întrerupătoarele celor care au o defecțiune între fază și neutru care a trecut neobservată

verificarea este ușor de făcut: tăiați curentul cu întrerupătorul EDF și măsurați izolația dintre pământ și neutru
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/07/13, 19:37

bonjour

Verificați conexiunea neutră principală
Acest lucru poate proveni de la furnizorul extern al casei, mai ales dacă este vorba de două case diferite.

efectuați un test cu rezistență într-o priză de curent de fază și de împământare pentru a vedea la ce valoare RCD scade întrerupătorul.

Mai drastic, deschideți temporar circuitul de buclă al întrerupătorului diferențial, pentru a vedea dacă problema persistă.

Nu vă supărați cu întrerupătoarele principale diferențiale, multe țări nu au acest sistem (neutrul este împământat) și nu mai există electrocutare.

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321