Variația becurilor cu LED și a overclockării LED-urilor

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Variația becurilor cu LED și a overclockării LED-urilor




de Christophe » 13/02/09, 11:13

Tocmai am făcut, oarecum întâmplător, câteva teste cu diferite becuri LED, alimentând direct circuite multi-LED cu o sursă de alimentare variabilă de laborator.

Ei bine, spre deosebire de ceea ce auzim adesea: variarea continuă a luminii LED este posibilă! Pur și simplu alimentați-le cu o tensiune DC variabilă.

În special, am efectuat teste cu returnări de garanție (transformator HS) pentru:

Imagine

La acest model placa trebuie alimentata la 24V dar se poate merge pana la 30V si in acest caz luminozitatea si consumul cresc dramatic (30W in loc de 5W!)! Voi face un videoclip demonstrativ în curând, cu un luminometru.

ps: am fumat deja cateva LED-uri... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/02/09, 11:43

Cheia este sa vezi cum se face reducerea de 230V pentru a alimenta LED-ul, dar in principiu totul trebuie sa fie posibil, variatie a curentului alternativ, taiere prin triac, atata timp cat nu exista un transformator de comutare la tensiune mai mica.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 13/02/09, 20:59

Da, acolo vorbeam doar de joasa tensiune: prin alimentarea directa a LED-urilor (sau cu becuri MR16 de joasa tensiune)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 16/02/09, 20:29

Iată o primă serie de măsurători: variația puterii luminoase a unei serii de LED-uri de curent continuu în funcție de putere.

Placa de testare (1 LED este HS):

Imagine
Eu masor:

a) tensiunea de intrare
b) curent de intrare
c) ieșire lux cu un luxmetru unidirecțional (ITC 777 în fotografie)

Variez tensiunea și deci puterea de intrare.

1) Curba randamentului luminos in functie de puterea consumata:

Imagine

Atingem rapid un maxim si apoi scadem, asa ca trebuie sa stam la tensiune joasa pentru a obtine performante mai bune!

În cazul meu, vârful se obține la 3.4 V, ceea ce corespunde aproximativ la 0.5 W

2) Evolutia rezistentei circuitului in functie de tensiune

Imagine

Obținem un comportament complet diferit (opus!) față de cel al rezistența internă a unui bec cu incandescență!
0 x
paul_f5hpq
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/04/20, 18:38
x 4

Re: Variația becurilor LED și overclockarea LED-urilor




de paul_f5hpq » 17/04/20, 22:51

Grozav experiment!
Îmi place să găsesc meșteri metodici!
LED-urile au o tensiune de prag și un curent nominal, dincolo de care lumina produsă crește, dar cu o rată mai mică.
Odată la un anumit curent, LED-ul se încălzește și își pierde din eficiență, ai pus perfect degetul pe aceste fenomene.
LED-urile rețin uneori curenți de impuls foarte puternici, dar nu pot disipa prea multă putere, deci având o lumină puternică, apoi „boom the LED”...
Dacă îmi amintesc de lecțiile mele, tensiunea de prag a joncțiunii scade odată cu căldura, deci: se încălzește > tensiunea de prag scade > curentul crește > și puterea și se evaporă termic (la scara de câțiva miliwați).
Dacă aveți opțiunea pe sursa de alimentare, setați a limitarea curentă astfel încât să poată efectua toate încercările posibile fără a depăşi vreodată valorile fatidice.
Feedback-ul tău este foarte interesant, continuă să distribuie.
MULȚUMIRI.
Pol
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140