Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de Christophe » 09/09/21, 17:18

A fost COVID o glumă având în vedere ceea ce ne așteaptă?

O furtună solară masivă ar putea afecta cablurile submarine care leagă continentele. Prin urmare, Internetul ar putea dispărea dacă aceste cabluri sunt tăiate.

Furtunile solare sunt frecvente, dar de multe ori nu au impact asupra instalațiilor noastre electrice. Cu toate acestea, în studiul prezentat de Sangeetha Abdu Jyothi de la Universitatea din California, aceasta ar fi o super-furtună care ar putea avea consecințe pe termen lung.

Din articolul Superstormelor solare: „Planificarea unei apocalipse pe internet”, o ejecție de masă coronariană (CME), mai bine cunoscută sub numele de furtună solară, este o ejecție direcțională a unei mase mari de particule puternic magnetizate din soare. Când pământul se află pe calea directă a unui CME, aceste particule solare magnetizate și încărcate vor interacționa cu câmpul magnetic al pământului și vor produce mai multe efecte.

Consecințele acestui tip de eveniment ar afecta mai multe domenii: transport, GPS, sateliți, tehnologie electromagnetică și, mai presus de toate, internetul. Cablurile submarine care stau la baza Internetului global și a sateliților din jurul Pământului ar putea fi deteriorate. Ar risca să taie la sursă și, prin urmare, să-i facă inutilizabili pe cei care au rezistat.

Dispariția internetului în câțiva ani?

Aceste furtuni istorice s-au întâmplat de trei ori în istoria recentă. Riscul ca acest lucru să se întâmple este estimat la 1,6-12% pe deceniu. În studiul său, cercetătoarea identifică, de exemplu, evenimentul Carrington din 1859, în timpul căruia acele busolelor au oscilat în toate direcțiile, liniile telegrafice au fost afectate și luminile nordice au fost vizibile în Columbia ... Există, de asemenea, 1989 furtună solară, care a scos din funcțiune rețeaua Hydro-Quebec și a provocat o întrerupere de nouă ore în nord-estul Canadei.

Sfârșitul actualului ciclu solar este așteptat până în 2023 sau 2026. Acest studiu tinde să demonstreze că un eveniment major ar putea avea loc la sfârșitul acestui ciclu și, prin urmare, poate o super-furtună.

În studiu, se arată că legăturile dintre Statele Unite, Canada, Europa și Asia sunt foarte vulnerabile.

Noua Zeelandă ar pierde toată conectivitatea la distanță, cu excepția Australiei.

Africa de Sud și-ar păstra conectivitatea cu coastele estice și occidentale ale Africii.

Ce soluții pentru a evita dispariția internetului?

Cercetătorul oferă câteva soluții pentru a preveni dispariția internetului în urma unei erupții solare masive. De exemplu, noile centre de date ar trebui construite la o distanță geografică mai mare între ele. Cercetătorul subliniază, de asemenea, că mecanismele de izolare electrică ar putea fi instalate în locuri unde sunt îngropate cabluri submarine ...


Studiul: https://www.ics.uci.edu/~sabdujyo/paper ... 21-cme.pdf
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de humus » 09/09/21, 18:32

Sfârșitul ABC2019? La urma urmei, de ce nu ... : Wink:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de GuyGadeboisTheBack » 09/09/21, 18:41

humus a scris:Sfârșitul ABC2019? La urma urmei, de ce nu ... : Wink:

Nu știu dacă ați observat, dar s-a terminat de la înregistrarea lui și de la primele sale postări ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de Exnihiloest » 09/09/21, 19:48

Christophe a scris:A fost COVID o glumă având în vedere ceea ce ne așteaptă?

[I]O furtună solară masivă ar putea afecta cablurile submarine care leagă continentele. Prin urmare, Internetul ar putea dispărea dacă aceste cabluri sunt tăiate.
...


Nu cred un cuvânt din asta. Cablurile submarine sunt protejate de apa mării. Dacă ar avea probleme, atunci întreaga rețea aeriană ar fi deja complet moartă.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de moinsdewatt » 09/09/21, 23:46

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:A fost COVID o glumă având în vedere ceea ce ne așteaptă?

[I]O furtună solară masivă ar putea afecta cablurile submarine care leagă continentele. Prin urmare, Internetul ar putea dispărea dacă aceste cabluri sunt tăiate.
...


Nu cred un cuvânt din asta. Cablurile submarine sunt protejate de apa mării. Dacă ar avea probleme, atunci întreaga rețea aeriană ar fi deja complet moartă.


+1. Da destul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de GuyGadeboisTheBack » 09/09/21, 23:54

Doi „specialiști” dintre cei doi mei care fac o alianță pentru a-și echilibra „știința” ... LOOOOOOOOL !!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de Christophe » 10/09/21, 01:02

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:A fost COVID o glumă având în vedere ceea ce ne așteaptă?

[I]O furtună solară masivă ar putea afecta cablurile submarine care leagă continentele. Prin urmare, Internetul ar putea dispărea dacă aceste cabluri sunt tăiate.
...


Nu cred un cuvânt din asta. Cablurile submarine sunt protejate de apa mării. Dacă ar avea probleme, atunci întreaga rețea aeriană ar fi deja complet moartă.


Am făcut exact aceeași remarcă ... dar nu m-am uitat la studiu în detaliu ...

Poate că lungimea lor îi face mai sensibili și că nu sunt 100% subacvatici ...

Nu știu prea multe despre telecomunicații ...
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de ABC2019 » 10/09/21, 06:49

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:A fost COVID o glumă având în vedere ceea ce ne așteaptă?

[I]O furtună solară masivă ar putea afecta cablurile submarine care leagă continentele. Prin urmare, Internetul ar putea dispărea dacă aceste cabluri sunt tăiate.
...


Nu cred un cuvânt din asta. Cablurile submarine sunt protejate de apa mării. Dacă ar avea probleme, atunci întreaga rețea aeriană ar fi deja complet moartă.

Am făcut aceeași remarcă la început, dar mi-am spus totuși că experții oricum trebuie să se fi gândit la un truc atât de simplu : Mrgreen: . Și, de fapt, lucrarea mi se pare destul de relevantă. În primul rând, cablurile sunt din fibră optică, deci nu curenții din cabluri se dezvoltă direct, ci repetatoarele instalate la intervale regulate pentru a reamplifica semnalul sunt problema. Acestea funcționează cu energie electrică și sunt alimentate de curent și conectate la pământ ca neutru. Cu toate acestea, articolul explică faptul că unda electrică produsă de o rachetă solară se produce chiar în pământ, potențialul neutrului servește ca generator. Apa de mare taie doar undele de înaltă frecvență, dar conduce la frecvență joasă, astfel încât ajută la conducere și este mai rău în fundul mării
Rețineți că apa de mare are o conductivitate ridicată [26]. Prezența apei de mare foarte conductoare peste roci mai rezistive crește conductanța totală a stratului de suprafață [27]. Prin urmare, oceanul nu reduce impactul GIC, ci îl mărește.


Articolul pare destul de bine documentat. De fapt, rețeaua de internet este mult prea tânără pentru a fi testată în fața acestui gen de evenimente, mai ales că soarele a fost destul de calm din 2000 ...
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de Christophe » 10/09/21, 10:56

Există cel puțin unul care citește știrile puțin mai mult decât ceilalți aici! : Mrgreen:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Superstormele solare: sfârșitul internetului (și alte probleme de comunicare ...) din 2023?




de phil59 » 10/09/21, 18:58

GuyGadeboisLeRetour a scris:Doi „specialiști” dintre cei doi mei care fac o alianță pentru a-și echilibra „știința” ... LOOOOOOOOL !!!!


Fără comentarii!

Așa cum a spus Coluche ...

Vreți să ne vindeți informații ... Dați-ne un eșantion, cel puțin!

Criticați întotdeauna totul, fără să vă fi gândit puțin ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 88