12V și 12V LED-uri lampă de transformator (info VELLEMAN)

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

12V și 12V LED-uri lampă de transformator (info VELLEMAN)




de Christophe » 15/03/11, 17:39

Informații despre Velleman, producător de becuri cu led Becuri cu led de 12V:

Note privind utilizarea becurilor cu LED ca înlocuitor pentru un sistem cu halogen de 12 V.

1) Becurile LED de schimb nu pot fi utilizate cu balasturi electronice pentru iluminarea cu halogen!
Circuitul intern al becurilor cu LED-uri nu poate rezista la tensiunea de ieșire de înaltă frecvență a balasturilor electronice. Utilizați becuri LED numai cu transformatoare convenționale sau balasturi electronice special concepute pentru iluminatul cu LED-uri.
2) Becurile cu LED funcționează la o tensiune de 12 V. O tensiune mai mare poate deteriora becul devreme.


Deci, verificați tensiunea de ieșire a balastului!

Instalațiile care utilizează becuri cu halogen de 20 W, 35 W sau 50 W sunt echipate cu transformatoare puternice cu o tensiune de ieșire de la 100 VA la 600 VA. Pentru a putea alimenta o tensiune de 12 V, aceste transformatoare au o tensiune de circuit deschis de până la 30 V.

Prin înlocuirea becurilor cu halogen cu becuri cu LED, sarcina acestor transformatoare devine neglijabilă, iar tensiunea de ieșire este peste 12 V (între 15 și 18 V).
exemplu:
- Sistem cu 5 becuri cu halogen de 35 W = 175 VA.
- Transformator utilizat: 200 VA <transformatorul furnizează 12 V @ 200 VA.
- Tensiunea de ieșire în circuit deschis a acestui transformator este de aproximativ 18 V.
- Curentul consumat de becurile cu halogen este de 175 VA / 12 V = 14,5 A.
- Înlocuiți becurile cu halogen cu becuri LED de 1 W cu un consum de 1,25 W @ 12 V. Prin urmare, curentul consumat este de numai 520 mA.
- Transformatorul, proiectat să furnizeze 12 V @ 16 A, va avea o tensiune de ieșire aproape egală cu tensiunea circuitului deschis!
- Becurile LED vor primi o tensiune de aproximativ 18 V în loc de 12 V, ceea ce înseamnă o supratensiune de 150%!

Concluzie

Prin înlocuirea becurilor cu halogen cu becuri LED:
- folosiți doar un transformator convențional sau un balast electronic pentru LED-uri și nu un transformator electronic;
- folosind un transformator convențional, măsurați tensiunea de ieșire a circuitului deschis al transformatorului; înlocuiți transformatorul sau utilizați un rezistor de serie, dacă este necesar.


Versiune .pdf în mai multe limbi: https://www.econologie.info/share/partag ... 0iXncV.pdf

Exemplu de surse de alimentare compatibile cu LED-uri:
https://www.econologie.com/shop/alimenta ... p-363.html

Alte modele: https://www.econologie.com/shop/rubans-d ... -led-c-104

Citiți și:
https://www.econologie.com/forums/ampoule-le ... t8772.html
https://www.econologie.com/forums/quel-trans ... t2719.html
Dernière édition alin Christophe 23 / 11 / 15, 00: 40, editate 3 ori.
0 x
maximilian912
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 03/07/12, 15:35




de maximilian912 » 05/07/12, 11:15

De asemenea, am optat pentru becuri LED GU10 acasă și sunt foarte mulțumit.
0 x
skabill2000
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/07/13, 12:06

Întrebare Transformator 12V pentru becuri LED?




de skabill2000 » 21/07/13, 12:53

bonjour,

acest subiect îmi atrage atenția pentru că am cumpărat o șină de spoturi cu halogen cu un transformator de 12 V cu intenția de a o echipa cu becuri LED.

Materialul original este după cum urmează:

- 6 spoturi cu halogen de 20 W + 2 becuri cu halogen de 10 W = 140 W

- transformatorul este de marca Paulmann cu referința N150: 11,5 V ~ - (35 -150 W). Apropo, puteți confirma că este într-adevăr un transformator de curent alternativ și nu DC ... Cred că micul ~ este destul de clar, dar hei, vreau să fiu sigur : Wink:

Imagine


Ceea ce am vrut să înlocuiesc halogeni păstrând același transformator:

- 6 spoturi LED 12V AC de 1,5 W + 2 becuri LED 12V AC de 3 W = 15 W

Dintr-o dată mă întreb ce riscuri am dacă păstrez transformatorul original? :?


Dacă a fost necesar să schimbați transformatorul, aceasta (Alimentare 12V DC 45W), pe care îl recomandați, ar fi potrivit? .. Mă îndoiesc de faptul că este DC și că este dat pentru 45 W în timp ce LED-urile mele sunt AC și ar totaliza 15 W.


Sau acest transformator ICI (12V 20 - 60W pentru becuri cu halogen sau LED-uri 12V AC) nu ar fi mai potrivit? ... este în curent alternativ și cu 20 W mini mai aproape de teoreticul meu de 15 W.

Vă mulțumesc pentru sfatul dvs. înțelept.

Skabill.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 21/07/13, 14:09

aceasta este problema tuturor acestor bazare electronice neidentificate! ai nevoie de un osciloscop pentru a ști ce iese din el!

pentru halogen funcționează foarte bine cu reglarea eficientă a tensiunii, indiferent dacă există impulsuri de tensiune mai mari

pentru leduri, undele ciudate sunt distructive!

Dacă nu există osciloscop, conectați tensiunea de măsurat la mufa microfonului PC-ului cu un separator de rezistență și înregistrați cu îndrăzneală

acest software gratuit realizat pentru a înregistra muzică afișează forma semnalului ca un osciloscop!

dacă este curent continuu, placa de sunet nu măsoară continuul: vedem doar ondulația: dacă vedem o ondulație prea mare la o tensiune directă, poate fi și ea rea: dacă este o ondulație simplă la 100HZ ca un 50HZ rectificat este acceptabil, dacă este un impuls bizar la o frecvență mai mare este rău
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Întrebare 12V transformator pentru becuri LED?




de Christophe » 21/07/13, 14:25

skabill2000 a scris:bonjour,

acest subiect îmi atrage atenția pentru că am cumpărat o șină de spoturi cu halogen cu un transformator de 12 V cu intenția de a o echipa cu becuri LED.



salut și bine ai venit aici

pentru a completa chatelot da
În general, este mai bine să alimentați becurile cu LED în continuu de 12V, deoarece transformatorul intern al fiecărui bec va funcționa mai puțin și, prin urmare, o durată de viață mai bună.
Iată o sursă specială de alimentare cu curent continuu de 20w https://www.econologie.com/shop/alimenta ... p-429.html care ar trebui să se potrivească perfect nevoilor dumneavoastră. dacă intenționați să adăugați becuri mai târziu, este mai bine să luați unul mai puternic.
Dernière édition alin Christophe 23 / 11 / 15, 00: 41, editate 1 ori.
0 x
bob737
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 21/07/13, 17:00

Re: Întrebare 12V transformator pentru becuri LED?




de bob737 » 21/07/13, 17:30

skabill2000 a scris:bonjour,

acest subiect îmi atrage atenția pentru că am cumpărat o șină de spoturi cu halogen cu un transformator de 12 V cu intenția de a o echipa cu becuri LED.



bonjour,

Sunt în aceeași situație. Am în vedere achiziționarea unui sistem echivalent de tip Paulmann:

Și apoi vreau să înlocuiesc becurile cu halogen cu LED-uri.

Văd că nu există prea multă evoluție de la discuțiile din 2009 ... :strigăt:

Este surprinzător faptul că nu există încă un reflector cu cablu complet LED!

8)
0 x
skabill2000
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/07/13, 12:06

Re: Întrebare 12V transformator pentru becuri LED?




de skabill2000 » 21/07/13, 18:27

bob737 a scris:(...) Am în vedere achiziționarea unui sistem echivalent de tip Paulmann: (...)

(...) Este surprinzător faptul că nu există încă un reflector cu cablu complet LED! (...)


La rândul meu, setul meu Paulmann este ACEASTA ... pe care petele sunt montate pe șine ... Sper că componenta "șine" nu va ajunge să facă și mai delicată furnizarea becurilor cu LED care mi se par mult mai sensibile decât becurile cu halogen.

În orice caz, comenzile pentru becuri LED sunt acum lansate pentru mine și la primire voi vedea rapid dacă funcționează : Wink:.

Ar avea cineva o experiență fericită în condiții similare bobinei noastre și a mea?

Vă mulțumim pentru feedbackul dvs.
0 x
bob737
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 21/07/13, 17:00

Re: Întrebare 12V transformator pentru becuri LED?




de bob737 » 21/07/13, 20:50

Bonsoir,

Ai schimbat transformatorul ??
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 22/07/13, 05:07

Trebuie doar să luați orice sursă de alimentare DC de 12 volți reglementată și cantitatea de LED-uri conectate nu va avea nicio influență atâta timp cât totalul nu depășește capacitatea sursei de alimentare.

Aceste surse de alimentare pot fi găsite de la orice furnizor de electronice sau producător de control, Omron, Panasonic etc.

Desigur, Christophe și Éconologie vă pot oferi și adesea un preț mai bun!
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
bob737
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 21/07/13, 17:00




de bob737 » 22/07/13, 07:28

Alain G a scris:Trebuie doar să luați orice sursă de alimentare DC de 12 volți reglementată și cantitatea de LED-uri conectate nu va avea nicio influență atâta timp cât totalul nu depășește capacitatea sursei de alimentare.

Aceste surse de alimentare pot fi găsite de la orice furnizor de electronice sau producător de control, Omron, Panasonic etc.

Desigur, Christophe și Éconologie vă pot oferi și adesea un preț mai bun!
:D


Nu văzusem că există un magazin

ok pentru transformator. :?
Ce alegere de LED-uri? Ce unghi? Ce culoare? Ce putere?

: Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172