Alegeți furnizor de gaz și electricitate (verde)

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
HEKL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 20/07/09, 16:19

Alegeți furnizor de gaz și electricitate (verde)




de HEKL » 20/07/09, 16:31

salut după ce am trecut prin forum Aș dori să am o idee mai precisă a întrebărilor mele, deoarece nu aș putea rezuma toate informațiile:

Sunt student și urmează să mă stabilesc într-un apartament ... pentru moment normal: -) ... Mă număr redus la consumul maxim de electricitate și gaze .. dar am plecat ca membru pentru a beneficia de energie electrică și poweo în gaz.

după diferite lecturi, nu mai sunt sigur de meritele Enercoop și de impactul său asupra dezvoltării energiilor verzi .. oferta de energie electrică (verde) și gaz este, de asemenea, un bun compromis ..

de fapt, aș vrea să am informații clare și obiective în același timp cu privire la cea mai bună modalitate de a consuma minimum de energie, pentru a discuta și în jurul meu și pentru a crește gradul de conștientizare ... dar sunt puțin pierdut cu toate aceste articole

merci d'Avance
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79370
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 20/07/09, 17:51

hi,

Gestul dvs. este pe seama dvs., dar poate crea o problemă cu proprietarul (pentru că presupun că veți fi chiriaș).

De fapt: luarea unei oferte „eliberate” se face nu în numele dvs., ci la adresa unității de cazare și este „ireversibilă”. Cu alte cuvinte: locuințele nu vor putea NICIODATĂ să revină la tarifele EdF / GdF reglementate.

Prin urmare, această decizie trebuie luată cu sau de către proprietar ...
0 x
HEKL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 20/07/09, 16:19




de HEKL » 22/07/09, 17:16

Christophe a scris:hi,

Gestul dvs. este pe seama dvs., dar poate crea o problemă cu proprietarul (pentru că presupun că veți fi chiriaș).

De fapt: luarea unei oferte „eliberate” se face nu în numele dvs., ci la adresa unității de cazare și este „ireversibilă”. Cu alte cuvinte: locuințele nu vor putea NICIODATĂ să revină la tarifele EdF / GdF reglementate.

Prin urmare, această decizie trebuie luată cu sau de către proprietar ...


Am scris către enercoop și iată răspunsul lor:

Contractele Enercoop pot fi reziliate în orice moment gratuit. În plus, orice consumator privat care a optat pentru o ofertă de piață poate reveni la tarifele istorice reglementate ale EDF. El poate face cererea înainte de 1 iulie 2010, sub rezerva părăsirii tarifelor reglementate timp de cel puțin șase luni. Pentru o persoană, proprietarul nu se angajează să aleagă furnizorul de energie electrică al chiriașului său.


De îndată ce v-ați mutat, vă invităm să descărcați formularul de abonament Enercoop, pe care îl veți găsi atașat la acest e-mail și să ni-l returnați; Odată ce contractul este în posesia noastră, vom lua legătura cu rețeaua și punerea în funcțiune a dvs. se va face automat dacă energia electrică este încă în funcțiune.


deci este destul de pozitiv și răspunde la întrebările mele:

aici as vrea sa stiu cele mai bune oferte in materie de gaz .. poweo, gdf ??

merci
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79370
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 22/07/09, 17:21

Ei bine, tu mă înveți lucruri acolo ... întotdeauna „citesc” reversul ... vina „propagandei EdF”? :şoc: : Idee: :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 22/07/09, 17:55

Christophe a scris:Ei bine, tu mă înveți lucruri acolo ... întotdeauna „citesc” reversul ... vina „propagandei EdF”? :şoc: : Idee: :?:
Reversibilitatea a fost dobândită în primăvară mi se pare, în urma unor discuții amare.

heckl, de ce să ne îndoim de validitatea abordării Enercoop?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79370
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 22/07/09, 18:20

Ah ok ... nu știam asta ... așa că, în „marea sa amabilitate”, EDF a tolerat o posibilă retrogradare pentru o perioadă de puțin peste un an (primăvara anului 2009 până la 1/07/10) ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 22/07/09, 18:35

Am avut vizita lui Poweo în octombrie 2008
https://www.econologie.com/forums/post103014.html#103014
Este de 10% pe consum că EDF sau GDF ar factura în același timp (nu abonamentele).
La posibila revenire, mi-a spus că da, deoarece legea tocmai a trecut, dar nu mi-a spus despre 2010.

Argumentele lor sunt de 10% imediat. Și că, în orice caz, prețurile la energie vor fi dereglementate în 2012.
(De altfel, ei cumpără energie verde).


Iar distribuitorii, în prezent „reglementați”, vor fi dulci ca toți ceilalți în 2012.
Deci, va fi cursa șobolanilor.
: Evil:
Înțeleg interesul lor să crească imediat, pentru că ulterior vor putea crește și mai mult ...

La fel pentru taxa pe carbon pe combustibilii fosili pentru persoane fizice, deoarece în 2012, acest lucru ar putea arunca ștecherul pe oală ...
0 x
HEKL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 20/07/09, 16:19




de HEKL » 23/07/09, 00:49

lista de prețuri:

depoweo

de gdf

în cazul meu: evident clasa 3 (încălzire și apă caldă și / sau bucătărie individuală) abonamentul este același, dar poweo este puțin mai scump în funcție de zonă ...

după un punct de vedere ecologic nu este mai bine să favorizăm unul sau altul ... aceasta este mai ales problema ... pentru că gazul ecologic nu este deocamdată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 23/07/09, 10:58

1) Da, urmărisem evoluția legii („dreptul de revenire la tariful reglementat”). Este într-adevăr o lege care fusese adoptată.

2) Pe de altă parte, dacă citesc corect: reveniți înainte de 1 iulie 2010 și „minimum 6 luni”. Ceea ce înseamnă într-un limbaj clar că trebuie să fi părăsit EdF înainte de sfârșitul lunii decembrie 2009 ... Este curând!

3) Cred că, în momentul liberalizării totale, „operatorii în funcțiune” (EdF și GDF) vor fi putut să păstreze o greutate economică enormă și vom fi într-o situație de oligopol. Vor putea să își impună prețurile ... Furnizorii alternativi decolează foarte puțin ... Vor fi pe nișe de piață!

Prin urmare, acest lucru pare a fi o creștere masivă a prețului (vezi și „ieșirile” CEO-ului EdF în ultima vreme!) ...
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 197