Încărcați o baterie cu ventilatoare pentru computer?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Billalo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/08, 20:10

Încărcați o baterie cu ventilatoare pentru computer?




de Billalo » 14/01/08, 20:56

Bună ziua tuturor!

Au trecut câteva zile când merg pe asta forum si nu ma pot satura !!
Am învățat deja o mulțime de sfaturi despre economia „activă” și sunt mândru de ea !! : Mrgreen:

În timp ce citeam câteva postări, am avut următoarea idee: Creați un generator pentru a reîncărca o baterie tampon folosind mai multe ventilatoare pentru PC.

De ce fanii calculatorului? Deoarece este ieftin, ușor de găsit, gata făcut și generatorul este integrat (motor de curent continuu?)

Evident, suprafața față de vânt este foarte mică, așa că am ideea de a proiecta un fel de pâlnie care să servească la creșterea suprafeței de „captare” a vântului și, de asemenea, la creșterea vitezei vântului în timpul scăderii diametru. (cu excepția cazului în care creează prea multă rezistență?)

Prima întrebare: Putem crea cu adevărat un curent prin rotirea palelor unui ventilator ca acesta?

A doua întrebare: Dacă da, putem pune mai multe generatoare în serie-paralelă pentru a obține curenții și tensiunea dorite? (Nu văd ce previne, dar hei ...)

Sistemul de reglare-stabilizare a tensiunii pentru sarcină nu ar trebui să reprezinte o problemă prea mare, în afară de următoarele:

A treia întrebare: Care este tensiunea care trebuie aplicată unei baterii plumb-acid pentru a o reîncărca știind că este de 12.6V aprox. incarcat complet?

Aș dori să subliniez că performanța mă interesează mult mai puțin decât experiența unui astfel de proiect. Totuși, ar fi frumos să combinăm cele două! : Cheesy:

Aștept cu nerăbdare comentariile și feedback-ul dvs.!
Multumesc frumos.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 14/01/08, 21:21

Bună seara, Billalo

Nu știu în special tipul de motor care echipează ventilatoarele PC-ului, dar sunt, fără îndoială, foarte mici și de tip DC cu magneți permanenți, tensiune 24 V (?)
Deci, a priori, se pot transforma într-un generator dacă le rulăm
Dar fii atent, viteza nominală a acestora trebuie să fie suficient de mare
Poate că cel mai ușor este să experimentați direct
Obțineți un voltmetru și măsurați tensiunea pe motorul ventilatorului atunci când suflați pe el
Acest lucru vă va oferi o idee despre caracteristici

Pentru efectul de pâlnie, aceasta poate părea o idee bună, dar aerul tinde întotdeauna să dorească să curgă acolo unde întâlnește cea mai mică rezistență, deci lângă obstacole.
Cu toate acestea, proiectele din locuințe reflectă în mod clar diferitele presiuni care pot exista între două fațade, una în direcția vântului și cealaltă în vânt.

Subiectul generatorului cu elice multiple a fost tratat cu un subiect pe un produs existent, voi încerca să îl găsesc

Pentru a încărca o baterie, 13.5 V este bun, dar trebuie să respectați regula de 10% pentru o baterie cu plumb oricum.
De exemplu, o baterie de 10 AH nu trebuie încărcată cu o intensitate mai mare de 1 A
Nu uitați diodele anti-retur, astfel încât încărcarea să se facă numai în direcția dorită, adică generator-> baterie

Bon curaj

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 14/01/08, 21:26

Iată legătura pe subiectul microturbinelor

https://www.econologie.com/forums/micro-turb ... t4195.html

A+
0 x
Billalo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/08, 20:10




de Billalo » 14/01/08, 23:11

Vă mulțumim pentru toate răspunsurile dvs. looping!
Încă răspunzi la multe dintre întrebările mele, iar părerea ta mă încurajează și mai mult.

Voi continua cercetarea pe această temă prin net și altele ... și poate voi avea timp să-mi găsesc vechiul meu multimetru și un (nu prea) vechi ventilator ...

Cunoașteți un site care explică simplu și prin proceduri matematice caracteristicile vânturilor, fluidelor și tot ceea ce poate fi legat de acestea? Sunt complet nou la acest subiect.

Nu voi ezita să vă împărtășesc progresele mele.
Nu ezitați să criticați nici proiectul meu. Toate opiniile sunt binevenite.

Multumesc frumos.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 14/01/08, 23:16

Mmmm, dacă nu mă înșel, cineva a propus deja exact aceeași idee pe forum. Ar trebui să găsim subiectul în cauză ...

Dacă îmi amintesc bine am ajuns la concluzia (nu urmasem foarte bine) că proiectarea „paletelor” ventillo-ului PC nu le oferă cele mai bune performanțe pentru „captarea” energiei ....
0 x
Billalo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/08, 20:10




de Billalo » 14/01/08, 23:26

Dacă îmi amintesc bine am ajuns la concluzia (nu urmasem foarte bine) că proiectarea „paletelor” ventillo-ului PC nu le oferă cele mai bune performanțe pentru „captarea” energiei ....


Cu toate acestea, designul ventilatoarelor este făcut pentru a expulza aerul cât mai bine posibil ...
Deci acest lucru nu este reversibil? M-aș fi gândit totuși ...

Când suflați fără să forțați, se întoarce foarte ușor ... Dar este adevărat că viteza poate să nu fie suficientă pentru a crea un curent semnificativ ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 14/01/08, 23:33

Cea mai bună performanță este obținută prin formele elicelor de avion, ale elicopterelor și, în cele din urmă, ale palelor turbinei eoliene (derivate din elicoptere) ... toate sunt destul de asemănătoare ... nu este o coincidență.

Pe de altă parte, forma lor este departe de „paletele concave” ale ventilatoarelor pentru PC ... Aș spune că ceea ce se caută cu un ventilator pentru PC este:
- raport optim debit / dimensiune
- reducerea / debitul zgomotului (bine în teorie ... : Cheesy: )

Funcționarea goală și crearea cuplului motorului nu este același ...
Puneți o ușoară frână la ventilatorul de testare și veți vedea că nu se întoarce atât de bine ...

Dar cred că interesul acestei idei este să reușești să faci turbine eoliene foarte ieftine cu echipament de salvare ... dar nu ar trebui să te aștepți la puteri interesante ... câțiva W pe ventilator
0 x
Billalo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/08, 20:10




de Billalo » 14/01/08, 23:52

Desigur, nu mă aștept la o putere uriașă, ci aproximativ 2.5W pe ventilator. Dar cel mai important aici este curentul (sub 12 sau 24Vcc) maxim util pentru reîncărcarea bateriei în cât mai puțin timp posibil.

Ventilatorul computerului nu funcționează niciodată „gol”, deoarece motorul (generatorul) este încorporat, nu? Nu prea înțeleg care ar fi frâna suplimentară. :?:

Principiul este, evident, să folosești materiale de recuperare sau materiale ieftine!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 15/01/08, 00:03

Billalo a scris:Ventilatorul computerului nu funcționează niciodată „gol”, deoarece motorul (generatorul) este încorporat, nu? Nu prea înțeleg care ar fi frâna suplimentară. :?:


Cu siguranță, dar dacă nu există cerere de curent și, prin urmare, de cuplu, este ca și cum ar fi gol .... nu?

Cred că ți-ai făcut testele suflând pe el fără a încărca electric dacă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 15/01/08, 06:18

bonjour

Locul de referință pentru autoconstrucția turbinei eoliene este:

www.mini-eoles.com

Puteți găsi toate informațiile despre recuperarea motoarelor mici ca generator.
Pentru problema lamelor, trebuie să știți că o elice motrice (tip avion sau ventilator) este inversată în comparație cu o elice generator (turbină eoliană)
Pe dimensiuni mici nu este prea enervant, deoarece randamentul nu este căutat

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 225