7 € / lună per om peste 20 de ani pentru energie verde

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

7 € / lună per om peste 20 de ani pentru energie verde




de Hic » 08/06/10, 17:07

Salutare tuturor

Derizorie!

Un cost de 18.000 de miliarde de dolari pentru trecerea la energia electrică verde în 2050 la 95% la 7 EUR pe lună și per om pentru 20 de ani

OSLO, 7 iunie (Reuters) - O investiție de 18.000 trilioane de dolari până în 2030 la nivel global ar permite o schimbare radicală de la combustibilii fosili, astfel încât 95% din producția mondială de energie electrică să provină din energii regenerabile până în 2050, potrivit unui raport publicat luni.


http://www.euroinvestor.fr/news/story.aspx?id=11108678

http://www.electron-economy.org/article ... 52070.html
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5242




de Remundo » 08/06/10, 17:25

ridicol ...

pentru țările sărace nr.

Acestea fiind spuse, bugetul militar global anual este de aceeași ordine de mărime ca investițiile în energie regenerabilă care ar fi făcute odată pentru totdeauna.

De exemplu, SUA este de 1000 de miliarde de dolari / an pentru armată.

asta înseamnă înghețarea bugetului militar mondial seulement un an face posibilă construirea unui mix 100% de energie regenerabilă.

Evident, este utopic.

Cu toate acestea, Einstein a spus ...

„2 lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană ... Pentru Univers, nu am dobândit încă o certitudine absolută ...”
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 08/06/10, 18:05

Remundo a scris:ridicol ...

pentru țările sărace nr.

Acestea fiind spuse, bugetul militar global anual este de aceeași ordine de mărime ca investițiile în energie regenerabilă care ar fi făcute odată pentru totdeauna.

De exemplu, SUA este de 1000 de miliarde de dolari / an pentru armată.

asta înseamnă înghețarea bugetului militar mondial seulement un an face posibilă construirea unui mix 100% de energie regenerabilă.

Evident, este utopic.

Cu toate acestea, Einstein a spus ...

„2 lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană ... Pentru Univers, nu am dobândit încă o certitudine absolută ...”


utopic

la 42 € pe cap,
cele mai bogate țări se vor ocupa de ea

SUA la 260Million cap
Europa la 350 de milioane
Japonia la 200 de milioane
Total la 1 miliard

Egoist
la 42 € pe cap pentru Franța
obiectivele vor fi atinse în mai puțin de 5 sau 10 ani
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 08/06/10, 21:12

Ar fi interesant să știm la ce tipuri de tehnologii se referă pentru a stabili un astfel de cost?

Cred că cu cea mai bună tehnologie ne-am putea reduce cu ușurință cheltuielile cu 2!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/10, 15:01

"Nu este suficient de rentabil fiul meu ..."

Nu am citit încă detaliat linkurile, ci o primă reacție.

Chiar dacă această cifră (mică) a fost înmulțită cu 10 (copii, „prea” săraci ... vezi remarca lui Remundo), rămâne foarte puțin ... mai ales pentru noi bogați! De exemplu, este mult mai mic decât bugetul pentru mașină al tuturor francezilor !!

Dar poate că nu atât investiția reprezintă o problemă, cât capitalismul care ne guvernează ... „Noi” investim în ceea ce plătește cel mai repede. Bara de puncte. Iar sursele regenerabile de energie electrică în prezent nu sunt competitive în acest moment ... în X ani situația va fi diferită ... dar astăzi este un fapt de neoprit !!

„Riscul” (în general) nu este un factor predominant în investiție (cu excepția broșurilor de marketing, desigur) ... nu este pe termen scurt, deci nu pe termen lung, așa cum este cazul schimbarea climei ...

Tocmai l-am văzut în deversarea de petrol BP în Golful New Mexico!

Apoi va exista întotdeauna problema „transportului petrolier” ... și durata de viață a instalațiilor regenerabile care va trebui schimbată cu mult înainte de 2050 (calculul ține cont de acest lucru?)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5242




de Remundo » 09/06/10, 16:06

de aceea vorbeam despre utopie,

există aspectul pieței, dar și aspectul militar. Pe scurt, o mulțime de încuietori bine lacate.

Am scris-o deja de mai multe ori, energia curată, chiar și superabundentă, nu este o problemă tehnică.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/10, 16:11

Da Raymond, în aceeași ordine de idei de investiții, investește 1/10 din bugetul global de publicitate = sfârșitul foametei în lume și acest lucru în mod durabil ... Dar nu este prioritatea ... evident!

Urmăriți filmul 99F cu Dujardin, foarte interesant dacă vă plac filmele „transferate” ... ne place sau urăsc cred :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/10, 17:07

Aceste 18 miliarde de dolari trebuie să fie comparate cu câștigurile de țiței ...

Citiți articolul pe bani din țiței

extras:

Imagine

În 2010, trebuie să dateze cele 50 000 miliarde cumulate, doar pentru tranzacțiile cu țiței (nu există taxe și impozite). Acest lucru trebuie comparat cu cele 18 miliarde ...

Cred că ne adâncim, dar cred că ne place ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5242




de Remundo » 09/06/10, 17:14

mai presus de toate nu putem face prea multe altfel ...

Momentan.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/06/10, 17:19

Da, întotdeauna avem de ales ... factorii de decizie mult mai mult decât noi oamenii „inferiori” ...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 260