GENERAREA ALEGERII PENTRU TURBINELE MICI DE Vânt

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
kirika
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 26/06/19, 17:58

GENERAREA ALEGERII PENTRU TURBINELE MICI DE Vânt




de kirika » 26/06/19, 18:05

bonjour,

Aș dori să am opinii și idei pentru alegerea unui generator (sau a unui generator) : Cheesy: ) pentru turbina mea eoliană: aceasta rulează inactiv între 50 și 80 de rotații / min cu vânt mediu!
diametrul turbinei eoliene aproximativ 68 cm, axa orizontală!
Nu exclud un sistem de înmulțire a vitezei axei turbinei eoliene, care să se adapteze generatorului
Aș putea face un generator, dar aș dori să încerc un model gata ^^

2 motoare (generator) mi-au atras atenția:

1) motor 24v 300 w pentru biciclete electrice

https://www.ebay.fr/itm/24-Volts-300-Wa ... SwBLlVcco6

Presupun că acest motor este reversibil (în sensul că poate produce curent dacă rotim axa lui), deci devine un generator?
Presupun că trebuie să te apropii de 2650 rpm pentru a obține cea mai bună putere?
Ce se întâmplă dacă motorul / generatorul funcționează doar la 1000 rpm? care ar fi atunci energia furnizată și estimată?

2) motor fără perii 12 - 24 v și 1800 W pentru scuter electric:

https://www.ebay.fr/itm/Moteur-sans-Bro ... 0005.m1851

motor reversibil în generator?
Nu înțeleg date tehnice
Viteza KV: 270 rpm / v
asta inseamna ca pentru 1 volt consumat, motorul functioneaza la 270 rot / min ??
sau ca generator, dacă am acționa motorul la 2700 rpm, atunci am obține 10 volți de tensiune ??
De ce există 3 fire la ieșirea / intrarea motorului?

Vă mulțumesc dacă puteți lua timp pentru a mă ajuta puțin în înțelegere
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 293