Biomasa: electricitate verde

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
gandalf albul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 24/07/04, 13:22

Biomasa: electricitate verde




de gandalf albul » 24/07/04, 13:38

Bună ziua, sunt în BCPST prepa și trebuie să fac un proiect privind dezvoltarea durabilă.
Mi-aș fi dorit să știu dacă cineva știa cum a fost fabricată așa-numita electricitate verde, adică cea făcută de exemplu din distrugerea trestiei de zahăr, adică BAGASSE.
Aș dori, de asemenea, să știu: putem spune că sursele de energie ale biomasei constituie într-adevăr așa-numita energie curată?
Permiteți-mi să vă explic când cultivați trestia de zahăr, iau acest exemplu, deoarece fiind în Australia este mai ușor ^ pentru cercetările mele, fermierul folosește îngrășăminte chimice care, după ce s-au turnat în mare și au deteriorat Queensland. Marea Barieră de Corali, folosesc și camioane care folosesc benzină și produc gaze cu efect de seră pentru culturile lor.
Deci, bine pentru atmosferă, este un joc cu sumă zero, dar este într-adevăr un joc cu sumă zero pentru mediu?

Vă mulțumim pentru răspunsul viitor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/07/04, 22:04

Ai absolut dreptate să-ți pui aceste întrebări!
În „econologie” trebuie să vedem la nivel global fiecare soluție.

În acest caz, în cazul dvs., întrucât este o risipă a unui produs deja utilizat care nu a fost evaluat și că este de origine biologică, da, putem vorbi de electricitate curată.

Știți, fără această recuperare a energiei, îngrășămintele ar fi folosite și de fermieri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 27/07/04, 20:39

Nu știam bagaza, dar se pare că este deja folosită pentru a produce electricitate în Guadelupa (centrală termică cu cărbune):

Centrala electrică cu cărbune-bagas din Moule din Guadelupa are o
putere de 64 MW. Produce 400 GWh pe an, din care un sfert
provine doar din bagas, mai mult de 30% din
consumul Guadelupa.


conform acestui pdf (sursa EDF)

și apoi constatăm că aici :

Care este principiul fabricilor de „cărbune-bagas”?
Răspuns: Producătorii de zahăr, producătorii de zahăr din trestie, trebuie să scape de reziduurile de trestie de zahăr („bagas”) în cel mai economic mod posibil și fără impact negativ asupra mediului. De asemenea, au nevoie de abur semnificativ pentru a-și opera instalațiile. Pentru a produce acest abur, au ars bagaza, un reziduu lemnos din măcinarea trestiei de zahăr, a cărei putere calorică pe tonă este echivalentă cu 260 kg cărbune sau 180 kg păcură sau 210 m3 gaz natural sau chiar 550 kg lemn. Bagassa este produsă totuși numai în câteva luni ale campaniei pentru zahăr. Departamentul de inginerie Charbonnages de France a dezvoltat centrale electrice cu combustibil dual și cu energie dublă care ard bagazul și, între două campanii de zahăr, cărbune. Produc abur pentru industria zahărului și electricitate care furnizează rețelele și face posibilă satisfacerea cererii departamentelor de peste mări, în special. SIDEC a construit astfel mai multe centrale electrice de cărbune-bagas în apropierea centralelor de zahăr care furnizează bagas și utilizează abur și o parte din energia electrică produsă: Bois-Rouge și Le Gol pe Insula Reunion, Le Moule în Guadelupa și Bellevue în Mauritius.



vezi acest link interesant despre India: http: //www.solutionsauxchangementsclimatiq.../assoc/wade.htm

Deci, cred că veți găsi câteva informații pe net
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
LMSV
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 04/06/04, 11:08




de LMSV » 28/07/04, 16:20

gandalf le white a scris:Bună ziua, sunt în BCPST prepa și trebuie să fac un proiect privind dezvoltarea durabilă.
Mi-aș fi dorit să știu dacă cineva știa cum a fost fabricată așa-numita electricitate verde, adică cea făcută de exemplu din distrugerea trestiei de zahăr, adică BAGASSE.
Aș dori, de asemenea, să știu: putem spune că sursele de energie ale biomasei constituie într-adevăr așa-numita energie curată?
Permiteți-mi să vă explic când cultivați trestia de zahăr, iau acest exemplu, deoarece fiind în Australia este mai ușor ^ pentru cercetările mele, fermierul folosește îngrășăminte chimice care, după ce s-au turnat în mare și au deteriorat Queensland. Marea Barieră de Corali, folosesc și camioane care folosesc benzină și produc gaze cu efect de seră pentru culturile lor.
Deci, bine pentru atmosferă, este un joc cu sumă zero, dar este într-adevăr un joc cu sumă zero pentru mediu?

Vă mulțumim pentru răspunsul viitor

Iată un site care vă poate ajuta în cercetarea dvs., mai ales dacă vă aflați în Australia

LMSV

http://www.intecon.com.au/pdf/Eucalypt%20b...ass%20fuels.PDF
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385