Calcul RT 2005 cazan pe lemne ECS și etichetă BBC

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
FrancineD
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/05/10, 16:39

Calcul RT 2005 cazan pe lemne ECS și etichetă BBC




de FrancineD » 20/05/10, 15:09

bonjour,

Vă prezint problema mea: lucrez la un proiect pentru etichetarea locuințelor colective în BBC. Încălzirea este asigurată de un cazan pe lemne, când cazanul pe lemn este în funcțiune, permite și încălzirea apei calde menajere. Când cazanul pe lemne nu funcționează, ACM trece la electric. Când se efectuează calculul rt 2005 pentru etichetarea BBC, ACM este complet electric (deci cu un coeficient de 2.58) în timp ce de cele mai multe ori ACM este furnizat de către cazanul pe lemne; ceea ce duce la un Cep mai mare.

Întrebarea mea este, așadar, următoarea: cum se integrează cazanul pe lemne și electricitatea pentru ACM în calculul RT 2005?

Vă mulțumim pentru răspunsuri!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 20/05/10, 15:15

Elemente de răspunsuri aici: https://www.econologie.com/forums/normes-et- ... t9153.html și în acest document: https://www.econologie.info/share/partag ... U2O8Sm.pdf

RT2005 consideră lemnul ca orice alt combustibil fosil: prin urmare, nu îl favorizează (coef. 1.0, cum ar fi păcura sau gazul).

Nu face distincție între ACM și încălzire ... a priori!

Dacă doriți să estimați energia electrică a apei calde menajere, trebuie să faceți măsurători reale, cred ...
0 x
FrancineD
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/05/10, 16:39




de FrancineD » 20/05/10, 15:55

Conform cunoștințelor mele și a legăturilor trimise, pentru BBC coeficientul de lemn este de 0.6, iar ACM este diferențiat de încălzire, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 20/05/10, 15:57

Pentru lemn: BBC da, nu pentru RT2005. V-am răspuns la întrebarea dvs. doar pe RT2005.

Acestea sunt 2 standarde diferite de etichetare.

Pentru ECS nu există nicio distincție a priori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201