Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie pentru viitor?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27

Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie pentru viitor?




de sustainergy » 05/12/13, 00:38

bonjour,

Știri despre forum și foarte interesat de noile resurse de energie regenerabilă, ce părere aveți despre o posibilă resursă descrisă aici:
https://peerj.com/preprints/66/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 05/12/13, 01:34

Este încă mai ușor să cultivi salată
sau sfeclă de zahăr.
Dacă este pentru a face zahăr, s-ar putea la fel de bine să crești plante care
deja se descurcă foarte bine.

Dar trebuie să fii pozitiv, în perioade de criză totul este bine de păstrat
treaba lui. Dacă sunt cei care sunt dispuși să plătească pentru căutarea altora
pentru a reinventa apa fierbinte. De ce să te privești de asta?
8)
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27




de sustainergy » 05/12/13, 03:07

Rabbit a scris:Este încă mai ușor să cultivi salată
sau sfeclă de zahăr.
Dacă este pentru a face zahăr, s-ar putea la fel de bine să crești plante care
deja se descurcă foarte bine.

Dar trebuie să fii pozitiv, în perioade de criză totul este bine de păstrat
treaba lui. Dacă sunt cei care sunt dispuși să plătească pentru căutarea altora
pentru a reinventa apa fierbinte. De ce să te privești de asta?
8)


Cu excepția faptului că creșterea plantelor pentru energie costă prea mult! Mai ales că avem nevoie de el pentru a mânca și este din ce în ce mai puțină apă de irigat!
Vom avea nevoie apoi de o soluție care să economisească apă și plante pentru utilizări mai vitale decât să avem bio diesel!
În timp ce zahărul sintetic din CO2 nu ar costa atât de mult!
Este posibil să nu fie vizibil în linkul de mai sus, dar pe următorul link există mai multe detalii cu desen pentru a vedea mai bine ideea:
https://peerj.com/preprints/66.pdf
Din păcate este în limba engleză, dar ideea este simplă și de înțeles din desenul din partea de jos a paginii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie din viitor?




de Gaston » 05/12/13, 11:31

sustainergy a scris:ce părere aveți despre o posibilă resursă descrisă aici:
Cred că este foarte „posibil” : Mrgreen:

Este doar o idee, nici măcar un experiment de laborator.

Documentul pare să se rezume la „Ar trebui să facem fotosinteză artificială pentru a produce zaharuri pe care le-am fermenta pentru a produce etanol”.

Nicio explicație pentru fotosinteza artificială.
Nicio explicație cu privire la modul în care sunt extrase zaharurile (fotosinteza naturală produce multe alte lucruri)

Pentru mine, este nivelul cafelei cumpărate de la magazin.
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27

Re: Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie din viitor?




de sustainergy » 05/12/13, 12:03

Gaston scria:
sustainergy a scris:ce părere aveți despre o posibilă resursă descrisă aici:
Cred că este foarte „posibil” : Mrgreen:

Este doar o idee, nici măcar un experiment de laborator.

Documentul pare să se rezume la „Ar trebui să facem fotosinteză artificială pentru a produce zaharuri pe care le-am fermenta pentru a produce etanol”.

Nicio explicație pentru fotosinteza artificială.
Nicio explicație cu privire la modul în care sunt extrase zaharurile (fotosinteza naturală produce multe alte lucruri)

Pentru mine, este nivelul cafelei cumpărate de la magazin.

Totuși, ceea ce spui este puțin exagerat, pentru că fiecare invenție excelentă începe cu o idee, nu?
Cum merge ideea de furt sau de telefon, etc. a început? Mai întâi ai nevoie de o idee înainte să-ți dai seama. Nu ne subestimați ideile!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/12/13, 12:19

Da poate...
Dar pentru ce este etanolul. :?:
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 05/12/13, 13:33

Dar pentru ce este etanolul.


Rularea unui v12 cu o eficiență de 15% în oraș !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27




de sustainergy » 05/12/13, 13:39

raymon a scris:
Dar pentru ce este etanolul.


Rularea unui v12 cu o eficiență de 15% în oraș !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sursa?
Ce înseamnă o rentabilitate de 15%?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie din viitor?




de Gaston » 05/12/13, 14:32

sustainergy a scris:Totuși, ceea ce spui este puțin exagerat, pentru că fiecare invenție excelentă începe cu o idee, nu?
Cu siguranță, dar atunci când ai o idee, de obicei începi cu cercetări pentru a afla dacă este fezabil, apoi încercări și, în general, te îmbunătățești puțin câte puțin.
A începe prin a publica ideea fără a avea cel mai mic început de explicație a „cum” să o realizăm, înseamnă a pune căruța în fața calului. :se încrunta:

sustainergy a scris:Mai întâi ai nevoie de o idee înainte să-ți dai seama. Nu ne subestimați ideile!
Nu-l subestimez, dar este ușor să vin cu idei ademenitoare care să-i mascheze doar pe cele care ar fi cu adevărat realizabile, chiar dacă acestea din urmă sunt uneori mai puțin visătoare.

Aici, am o idee: am putea face teleporteri individuali și voi scrie un articol de 2 pagini pentru a explica cât de grozav ar fi acest lucru, că nu ar mai exista blocaje pe drumuri, că am fi soluționat problema accidentologiei , toate cu o diagramă care arată cum să utilizați teleporterul.
Nimeni nu mă va întreba probabil cum să construiesc un teleporter sau cum funcționează : Mrgreen:

Este exact cazul cu fotosinteza artificială. Înainte de a judeca dacă ideea este bună, ar trebui să răspundem la întrebarea: Este fezabilă :?: Dacă da, construim un prototip (chiar mic și cu performanțe slabe) și apoi vorbim despre el ...
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27

Re: Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie din viitor?




de sustainergy » 05/12/13, 14:56

Gaston scria:
sustainergy a scris:Totuși, ceea ce spui este puțin exagerat, pentru că fiecare invenție excelentă începe cu o idee, nu?
Cu siguranță, dar atunci când ai o idee, de obicei începi cu cercetări pentru a afla dacă este fezabil, apoi încercări și, în general, te îmbunătățești puțin câte puțin.
A începe prin a publica ideea fără a avea cel mai mic început de explicație a „cum” să o realizăm, înseamnă a pune căruța în fața calului. :se încrunta:

sustainergy a scris:Mai întâi ai nevoie de o idee înainte să-ți dai seama. Nu ne subestimați ideile!
Nu-l subestimez, dar este ușor să vin cu idei ademenitoare care să-i mascheze doar pe cele care ar fi cu adevărat realizabile, chiar dacă acestea din urmă sunt uneori mai puțin visătoare.

Aici, am o idee: am putea face teleporteri individuali și voi scrie un articol de 2 pagini pentru a explica cât de grozav ar fi acest lucru, că nu ar mai exista blocaje pe drumuri, că am fi soluționat problema accidentologiei , toate cu o diagramă care arată cum să utilizați teleporterul.
Nimeni nu mă va întreba probabil cum să construiesc un teleporter sau cum funcționează : Mrgreen:

: Mrgreen:
Aici, ideea dvs. pe teleporter este deja în mișcare pentru bunuri și în câțiva ani ar deveni realitate:
http://www.bfmtv.com/economie/amazon-ve ... 58428.html

http://www.bbc.co.uk/news/technology-25180906

Cine știe atunci că acest lucru nu ar fi aplicat transportului aerian pentru oameni?
În orice caz, nu există nicio contradicție între ceea ce spui și ideea propusă. S-ar putea ca cercetătorii să fi început deja să se gândească la asta sau să fie deja pe drum!
Totul este posibil într-o lume la fel de nebună ca a noastră!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 426