Compararea microalimentării voltaice - eoliene - baterii

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Proff
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 29/09/09, 15:40

Compararea microalimentării voltaice - eoliene - baterii




de Proff » 29/09/09, 16:25

bonjour
Sunt un zburător de zmeu (fac un zmeu) și sunt în proces de a crea un platan rotativ pentru aerofografie sau mai multe videoclipuri aeriene
principiul este simplu un zmeu este trimis între 100 și 500 m înălțime și pe linie vom atârna un coș motorizat de aproximativ 1 kg
ce face aceasta postare aici ?? ai dreptul să-ți pui întrebarea! :)

scopul este de a crea un sistem care poate dura 2 zile fără a fi nevoie să fie reîncărcat (capturile sunt rare pe plaje) și scopul este de a lăsa publicul să piloteze nacela

Îmi expun îngrijorarea de a încorpora o sursă de energie electrică de aproximativ 12V pentru 3 dispozitive:

- camera: aproximativ 500 mA
- emițătorul: aproximativ 600 mA
- receptorul radio și cele 3 servome asociate: între 400 și 600mA în funcție de utilizarea servomotorelor

știind că principala mea constrângere este greutatea și următoarele, durata de viață și dimensiunea, îmi pun următoarea întrebare
majoritatea oamenilor ca mine poartă baterii, dar nu lasă sistemul în aer toată ziua câteva zile la rând

Mă întreb care ar fi cel mai eficient pentru mine Am citit aici idei de asamblare a celulelor fotovoltaice recuperate pe lămpile de grădină cuplate cu lentile fresnel mi se pare puțin voluminoasă, dar poate aș putea să o cuplez cu baterii pentru a garanta o durată de viață puțin mai lungă
pe de altă parte, îmi spun că am vânt disponibil și de ce să nu fac o microturbină singură sau cuplată cu celule fotovoltaice sau cu baterii
pe scurt, am un pic de probleme la desenarea unei diagrame clare a tuturor acestor lucruri
prin încercarea de a minimiza greutatea, spațiul etc etc.

Îmi lipsesc informații despre micro-turbine eoliene Am încercat doar să mă uit la tensiunea furnizată de un ventilator de procesor doar suflând în el este ridicol (nici măcar 1 V) chiar și atunci concentrând un flux pe o rețea de mai mulți ventilatori cred că nu va fi niciodată dă-mi destul

pe de altă parte pentru fotovoltaic am citit aici că evident reușim să tragem între 4 și 5 A pentru echivalentul unei foi A4 cu celule fotovoltaice recuperate din lămpile de grădină și o lentilă fresnel dar cât de mult poate avea speranță să iasă fără obiectiv? pentru că nu mă văd luând mai mult decât un format A5 (jumătate din A4) și fără obiectiv
dacă aveți vreun sfat, idei etc înainte de a începe să sparg lumini de grădină și computere pentru a recupera piese !! ;)

multumesc pentru ajutor si multumesc ca ma scuzati daca acest mesaj nu este la locul potrivit dar sunt atatea subiecte pe care recunosc ca le-am cam pierdut! :)

măslin
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 29/09/09, 17:32

bonjour,

O idee bună, dar care va duce la multă gândire!
1) - Camera + transmițător:
consumă prea mult, trebuie să putem împărți consumul la cel puțin 2 și la trei dacă facem antene bine studiate. (nu este nevoie să udăm 10 km sau cerul)
2) - Verificați cu atenție consumul, deoarece orice economie în acest punct duce la mai puține kilograme pe platformă.
3) - În fotovoltaic, puterea este proporțională cu zona iluminată, deci nu este de așteptat niciun miracol.
4) - În energia eoliană, puterea este proporțională cu aria și cu cubul vitezei vântului.

În concluzie:
Cunoașteți puterea minimă pentru a asigura obiectivul dorit!
Cunoașteți viteza vântului atunci când sunteți operațional!
Dimensiunile și greutatea maximă a platformei de bord sunt posibile!

După aceea, este doar o adecvare de găsit pentru realizare ......

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Proff
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 29/09/09, 15:40




de Proff » 29/09/09, 17:53

multumesc frumos pentru acest prim raspuns

După mai multe cercetări astăzi, cred că pot
fără prea multe probleme înmulțind suprafața PV prin înmulțirea păstăilor (2 sau 3 păstăi doar pentru baterii), problema este simplă chiar și atunci când sunt orientate în sus, bateriile se vor mișca din cauza vântului și a faptului că sunt doar agățate pe o linie cu cât suprafața este mai mare, cu atât se mișcă mai mult (provocând, de asemenea, mișcări ale gondolei video)

pentru energia eoliană pot crește cu ușurință viteza vântului făcând un con înainte ca bariera ventilatorului să rămână pentru a găsi ceva care are o performanță mai bună decât ventilatoarele procesorului și care rămâne suficient de ușoară ..

În ceea ce privește consumul, 600 mA pentru transmițător sunt dificil de comprimat, putem în mod evident direcționa antena către sol fără prea multă îngrijorare, dar pare dificil să faci o antenă directivă, deoarece transmițătoarele de 2,4 GHz sunt ascuțite și ascuțite

modelul camerei nu este încă oprit complet, voi avea în scurt timp mai multe informații despre consumul lor real

în ceea ce privește receptorul și servo-urile, trebuie să le estimez mai bine. Am puține informații mai sus, dar voi găsi câteva

Sper să reușesc să întocmesc o factură de energie de 1 și 1,5 A
0 x
Proff
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 29/09/09, 15:40




de Proff » 05/10/09, 17:49

bine bah aici am făcut alegerea mea

în ciuda lipsei de răspunsuri de la motorwind la e-mailurile mele, m-am orientat către micro turbine eoliene. Am cumpărat 2 kituri de educație din 4 micro turbine, se vinde fără suportul turbinei, dar, deoarece va trebui să refac o structură de carbon, pot aranja livrat cu și prețul este interesant sistemul cu 8 turbine fiind de 450 USD (fără port) pentru turbina 2x4 pe care îl am pentru 300 $ cu portul
anunță 50W pentru 10m / s Voi face câteva teste și îți dau sentimentele mele imediat ce am rezultate interesante

vă mulțumesc pentru ajutor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/10/09, 21:13

În orice caz, trebuie să lucrați în ambele direcții: reduceți consumul, creșteți producția.

500mA pentru o cameră mi se pare mult, cu excepția cazului în care este de înaltă definiție. Trebuie să filmezi tot timpul: nu poți stoca imaginea pe un hard disk la sol?

600mA în emisie: idem: Am auzit rezultatele testului Wi Fi care s-au desfășurat pe kilometri: primirea antenei într-o parabolă, folie în mylar aluminizat pentru a trimite emisia înapoi.

servos: nu știu nimic, dar ar fi necesar să facem un consum mediu și să ne jucăm la maximum pe stabilitatea naturală a zmeului (coborârea centrului de greutate, de exemplu prin acomodarea bateriilor acolo)

Nu cred că „celuletele” felinarelor din hârtie chineză sunt cele mai bune din punct de vedere al performanței. Ar fi necesar să știm exact ce folosește Bertrand Picard. Aveți grijă, celulele goale au o grosime de 2 până la 3 zecimi de milimetru și sunt mai fragile decât sticla. Numărați 140 Wc / m² pe vreme bună.

Există celule flexibile care fac 40-50 W / m². Ne-am putea imagina un baldachin de 2-3m² care ar avea suficientă ridicare
Dacă chiar și există doar un metru pătrat de activ, există suficient pentru a reîncărca bateriile.

O provocare frumoasă, în orice caz.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Proff
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 29/09/09, 15:40

Sursă de alimentare auxiliară pentru camera de bord




de Proff » 06/10/09, 17:08

Salut elefant, mulțumesc, am refăcut calculele și am arătat puțin mai bine, iar conso sunt mult mai mici
camera este oricum 300ma ... așa că răspunsul este da: intenționez să filmez continuu scopul este să las această manipulare în aer toată ziua la festivalurile de zmee și să las publicul să urmărească în direct din cer și în același timp să să le schimbe punctul de vedere
emițătorul am găsit de la 50mw la 3W vezi chiar și 5W cred că m-am orientat pe un 700mw care va fi mult mai ușor de integrat consumă 250ma
pentru comandă este puțin mai complicat, dar cred că se va transforma la 100ma, de când nu există nicio acțiune
(de cele mai multe ori) nu consumă aproape nimic

îmi face o factură în jur de 800ma

Am pregătit o schiță pentru a explica puțin mai bine manipularea și am schimbat subiectul firului de discuții
pe schiță turbinele eoliene sunt sub aparatul de fotografiat nu este definitiv ele vor fi poate deasupra sau chiar în altă parte Nu știu încă trebuie să văd de unde generează cea mai mică mișcare pe imagine în albastru pe imagine mișcările care vor fi pilotate de la sol (atenția este bună dacă pendulul nu depășește 1 kg

Imagine

M-am orientat spre micro turbine eoliene dintr-un motiv care până la urmă pare destul de evident (chiar dacă inițial nu l-am văzut! :) ) ceea ce înseamnă că lumina nu este neapărat la întâlnire, există ceruri bine voalate uneori, mai ales când bate, în timp ce vântul, dacă zmeul zboară, este cel care există! :)
care a spus că dacă aveți un link cu informații despre furnizorii de filme PV flexibile, ar putea fi într-adevăr neinteresant să faceți un zmeu îmbrăcat cu acest tip de film! :)
pentru transmisia WIFI nu am date. Lucrez la ea cu un prieten electronic care are o casetă de monitorizare și nu mi-a spus nimic despre acest tip de proces, este posibil să nu fie încă la vânzare?
Dernière édition alin Proff 06 / 10 / 09, 17: 43, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/10/09, 17:41

Nu am spus că este necesar să se transmită în Wi Fi, am vrut să dau un exemplu de gamă posibilă la putere redusă.
Practic, dacă este vânt, greutatea nu ar trebui să fie un obstacol: am văzut zmee remorcând un fel de tricicluri.
Văd dacă găsesc ceva potrivit.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 06/10/09, 17:50

bonjour,

Asta e o veste bună. Proiectul este rafinat.
Fiind acoquiné cu un club care aruncă baloane stratosferice, cred că mai este un consum de scăzut.
- Camera, cu excepția cazului în care este de înaltă definiție, cu multe gadgeturi, mi se pare că consumă prea mult.
- Transmițătorul consumă 3 W pentru 750 mW de ieșire, de asemenea putem obține în mod normal un Watt bun de consum. (prietenii cu baloane folosesc 500 mW și balonul urcă mai mult de 10 km)

Iată pentru conso. Pentru platformă, mă înclin mai degrabă spre un plan gol care conține bateriile tampon (Li-Po) și turbinele eoliene din partea superioară a plăcii. Acesta face concentrator pentru turbinele eoliene plasate la capătul înalt.
Pentru turbinele eoliene, având o suprafață de 300 x100 mm și un vânt de 5 m / s, ar trebui să putem recupera o jumătate de Watt (60 ma / 12 V).
Deci, ferește-te de consum!


Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Proff
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 29/09/09, 15:40




de Proff » 06/10/09, 17:51

elefantul a scris: Am văzut zmee remorcând un fel de tricicluri.
Văd dacă găsesc ceva potrivit.


da, este și un car de zmeu și eu practic, dar este puțin diferit, dar hei, putem ridica aproximativ 1 kg și voi construi un zmeu mai mare pentru a transporta mai multe, dacă este necesar! :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/10/09, 18:00

Încercați să vedeți ce puteți obține din aceste 2 linkuri,

http://www.office-work.biz/owork/franca ... 14476.html

http://fr.nanosolar.com/technologie


dacă nu, trimiteți un e-mail la Bertrand Picard, prin intermediul site-ului său, pentru a vedea ce folosește. Arată frumos, deja i-am trimis un e-mail și am primit un răspuns.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219