Instalarea cazanului de lemn cuplat cu termosifon

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
LaKahina
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 10/05/14, 19:09

Instalarea cazanului de lemn cuplat cu termosifon




de LaKahina » 10/05/14, 19:35

bonjour,

Sunt nou la asta forum. Îmi pare rău, dacă pun întrebări care au fost deja puse, cel puțin parțial.

Problema mea este următoarea: renovez o casă veche în IdF. Această casă nu are încălzire și vreau să instalez o sobă cu un cazan care, în principiu, ar trebui să funcționeze tot timpul, cu excepția cazului în care nu sunt acolo. Deoarece oricum trebuie să instalez un încălzitor de apă pe gaz, m-am gândit că ar fi mai inteligent să-mi împerechez aragazul cu un cazan pe gaz. Cu toate acestea, acest lucru mă confruntă cu două tipuri de probleme, cuplarea și instalarea în termosifon, deoarece am fost imediat dobândit de ideea de a nu fi dependent de EdF.

Am avut niște contacte cu inginerii de încălzire care toți mă privesc ciudat, deoarece pentru ei instalarea unui circulator reprezintă un progres real. Apoi îmi explică că oricum există deja un circulator în cazanul pe gaz. Deci, de ce să nu profitați de el, mai ales că țevile mari făcute necesare de termosifon nu ar fi foarte estetice. Există, de asemenea, problema găsirii unui loc de instalare a rezervorului de expansiune, care se pare că ar trebui să fie deschis și instalat în cel mai înalt punct, deci sub mansardă am izolat doar ...

Am un instalator care ar putea face o instalație clasică, dar care ezită în fața complexității sarcinii, în special cu nevoia de a calcula pante.

Poate că există și asta forum cititorii informați care ar putea să-mi împărtășească din experiența lor, astfel încât instalatorul „meu” să poată începe: Deci, concret, care sunt constrângerile la cuplarea unui cazan pe lemne și un cazan pe gaz, două instalate în termosifon? Care sunt elementele necesare pentru realizarea acestei cuplări (rezervor tampon etc.)? Calculul pantelor este într-adevăr știință de rachetă sau se poate face de pe manșetă așa cum am citit într-o postare veche despre asta forum ?

Vă mulțumim pentru răspunsuri!
0 x
Concasor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 20/05/14, 09:50




de Concasor » 20/05/14, 09:59

Bună ziua LaKhina

Lucrez ca consultant într-o companie care produce cazane de înaltă eficiență. Pentru probleme de siguranță și fiabilitate, una dintre condițiile de montare a aragazului menționat este faptul că acestea pot funcționa ca un termosifon. Deci, cererea dvs. nu este bizară. Modul de acționare a aragazului termosifonului este de a ridica apa lăsând cazanul la nivelul superior al casei și abia apoi de a-l coborî la radiatoare și la baterie care, în aceste condiții, poate chiar rămâneți la un nivel inferior al aragazului. În ceea ce privește vaza, totul funcționează normal așezându-l și în planul superior al locuinței.

Atât deocamdată.
Mult noroc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 20/05/14, 11:55

Bine ai venit LaKhina,

Iată un subiect care oferă metoda de calcul a unui termosifon: https://www.econologie.com/forums/calculs-th ... t7084.html

Este pentru energie solara, dar este adaptabil la orice sursa de caldura!

Iată un subiect despre termosifon în încălzirea centrală: https://www.econologie.com/forums/recherche- ... t7082.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306