Producând electricitate diferit ...

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/10/03, 19:31

Am postat aceste informații pe lista de distribuție :)

Vă rugăm să o specificați din nou aici, dar aveți grijă, trebuie să știți care este costul energetic al pompării apei și eficiența conversiei înainte de a pretinde victoria ... Cred că trebuie să fie destul de redus (la fel ca toate conversiile prin schimbarea natura energetica: aici avem o reactie mecanica -> reactie electrica).

Aceste cifre lipsesc foarte mult în acest moment.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/10/03, 19:42

În plus, vă sugerez să continuați această discuție pe lista de corespondență :) Va fi mai ușor să reacționeze toată lumea :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/10/03, 16:55

da, aveți dreptate la fel de mult să dublați sursele de informații :)

Există pe pagina de copertă a site-ului un cadru de înregistrare pentru lista de discuții (chestia portocalie)

ps: sunt pe deplin de acord pentru laptopuri și alte dispozitive mici (dacă studiul energiei este ok ceea ce nu știm), pentru producerea de energie mai importantă procesul are un viitor numai dacă producția este mai mare decât cele mai bune turbine de apă existente (aproape 60% mi se pare) câștigul va veni în principal din simplitate și costuri reduse .... Cred că ....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 372