Producția de energie din corpul uman

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne

Producția de energie din corpul uman




de MichelM » 18/08/06, 00:04

Bună seara
Nu știu dacă acest document a trecut deja?
https://www.econologie.com/stockage-et-p ... -3133.html

Informații interesante în care am văzut că (din păcate) energia cu ajutorul aerului comprimat are un raport energie / greutate mai mic decât bateriile, de exemplu. Producția de energie interesantă de către corpul uman etc ...
Michel
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/08/06, 10:10

Interesant dacă este puțin prea tehnic pentru amintirile mele fizice.

Știți dacă există un dispozitiv de acest tip adaptabil unei camere digitale?
Într-adevăr, dacă acest tip de dispozitiv face multe economii în ceea ce privește evoluțiile, în ceea ce privește consumul de energie electrică, comparativ cu un echivalent de film, este pisica!
Rezultat: în cel puțin 50% din cazuri, când doriți să faceți o fotografie, bateriile sunt epuizate :se încrunta:

Mă uimește că nimeni nu a comercializat încă un dispozitiv dinam (tip fermoar) care este fixat pe firul standard de sub dispozitiv (pentru a-l pune pe stand) și care oferă suficient pentru a face 2 sau 3 fotografii .
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Producție de energie pentru dispozitive portabile




de Christophe » 18/08/06, 10:13

michelm a scris:Informații interesante în care am văzut că (din păcate) energia cu ajutorul aerului comprimat are un raport energie / greutate mai mic decât bateriile, de exemplu. Producția de energie interesantă de către corpul uman etc ... Michel


Mulțumesc pentru .pdf nu am știut-o. Îl voi adăuga pe site.

Altfel nimic surprinzător pentru aer ... toți cei care au folosit deja instrumente pneumatice îl cunosc foarte bine ...

În același gen, dar în engleză: https://www.econologie.com/stockage-de-l ... t-241.html

Ps: pentru legătura lungă am descris procedura de urmat aici: https://www.econologie.com/forums/creer-et-m ... t2193.html Am corectat pentru această dată, dar ai grijă pentru restul. mulțumesc :)
Dernière édition alin Christophe 30 / 06 / 09, 11: 50, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/08/06, 11:11

Foarte interesant acest document ... Voi reformula titlul Subiectului care nu se potrivește bine cred.

Căldură metabolică: 80 W în repaus la mai mult de 1 kW în activitate intensă

Ahh, în sfârșit, o valoare a rezultatului unui corp uman pentru a „lucra” pagina 4.

Dar eficiență de conversie mecanică scăzută:
pentru 200 W mecanice, mai mult de 800 W de căldură și oboseală ...


Sau aproximativ 20% ... În cele din urmă, „noi” nu sunt mai buni decât un diesel bun : Cheesy:

ps: Am postat acest subiect și am pus .pdf pe site (în cazul în care sursa nu mai este disponibilă) https://www.econologie.com/stockage-et-p ... -3133.html
Dernière édition alin Christophe 30 / 06 / 09, 11: 51, editate 1 ori.
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 18/08/06, 13:34

Mulțumesc Christophe pentru legătură și formatare ... Și orice altceva!
Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
^ ___ ^
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 02/06/07, 18:16
Locul de amplasare: Planeta Pământ




de ^ ___ ^ » 11/06/07, 09:41

Pentru a vedea și: https://www.econologie.com/electronique- ... -4093.html

Dacă doriți să aflați mai multe, veți găsi în special sursele de informații pentru fiecare dispozitiv.
0 x
Pe drumul spre bucurie ^ ___ ^ !!!
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 04/12/07, 22:58

Christophe a scris:Căldură metabolică: 80 W în repaus la mai mult de 1 kW în activitate intensă


Activitate intensă ???? Iubito, poți veni un minut?
Este pentru binele planetei ...

Serios, este încă interesant!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 28/08/08, 20:05

Vedem că iarna nu a fost aspră, nu a fost prea multă experimentare !!! : Cheesy:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 28/08/08, 21:01

Targol a scris:Interesant dacă este puțin prea tehnic pentru amintirile mele fizice.

Știți dacă există un dispozitiv de acest tip adaptabil unei camere digitale?
Într-adevăr, dacă acest tip de dispozitiv face multe economii în ceea ce privește evoluțiile, în ceea ce privește consumul de energie electrică, comparativ cu un echivalent de film, este pisica!
Rezultat: în cel puțin 50% din cazuri, când doriți să faceți o fotografie, bateriile sunt epuizate :se încrunta:

Mă uimește că nimeni nu a comercializat încă un dispozitiv dinam (tip fermoar) care este fixat pe firul standard de sub dispozitiv (pentru a-l pune pe stand) și care oferă suficient pentru a face 2 sau 3 fotografii .


Ceea ce spui este adevărat pentru dispozitivele mici, cum ar fi să-l pun în buzunar ...
Au un dezavantaj major, ecranele lor (uneori foarte mari) nu numai că au avantaje, ci consumă foarte mult!

Cu ajutorul meu Reflex canon 350D, pot prelua aceeași baterie + 250 de fotografii (evenimente familiale) și nimic nu împiedică să ai o baterie de rezervă, nu? Folosesc acest dispozitiv de 2 ani, încă nu a trebuit să schimb bateria, asta te luminează?

Cele de mai sus, vă urez seara bună și voi vedea: Văzut din cer ...


O seară plăcută
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 28/08/08, 21:07

Lietseu a scris:Cu ajutorul meu Reflex canon 350D, pot prelua aceeași baterie + 250 de fotografii (evenimente familiale) și nimic nu împiedică să ai o baterie de rezervă, nu? Folosesc acest dispozitiv de 2 ani, încă nu a trebuit să schimb bateria, asta te luminează?


Cu aceeași cameră ca și tine, am făcut mai mult de 500 de fotografii la cupa mondială de ciclism montan din Houffalize, iar bateria nu era gunoi!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 255