Loc izolat termoelectricitate geotermală la temperatură scăzută

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Gaston
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 15/09/14, 16:33

Loc izolat termoelectricitate geotermală la temperatură scăzută




de Gaston » 15/09/14, 16:57

bonjour
Îmi permit să postez pe super-ul tău forum să vă prezint proiectul meu:
implică reabilitarea spațiilor mari la altitudine mică în regiunea nord-estică.
Vreau să produc căldură și electricitate din surse geotermale superficiale de aproximativ 100/200 într-o regiune de temperatură medie de 5 grade.
forajele pot fi numeroase (10,20 sau mai mult) Lucrez în construcții și nu este nici dificil, nici scump pentru mine
gradientul meu termic mediu va fi, prin urmare, în jur de 10/15 grade

ar exista o soluție pentru a genera electricitate din acest gradient?

Am considerat deja sterlina, orcul, o microturbină ca în ciclul centralei etm și efectul seebeck, care până în prezent pare a fi singura soluție reală datorită existenței modulelor peltier la preturi consistente

dacă știi alte soluții?

De asemenea, intenționez să măresc temperatura surselor mele, pe de o parte pentru a produce încălzire și, de asemenea, pentru a-mi îmbunătăți eficiența termoeletrică, care crește foarte puternic cu gradienții termici

Am auzit de termocompresie, dacă cineva știe în detaliu sau dacă vedeți alte soluții?
(Vă reamintesc că am foarte multe surse cu gradient termic scăzut)

ultima mea soluție va fi să forez la 1000m sau mai mult, dar este mult mai complicat

vă mulțumesc tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 15/09/14, 17:49

Fără a vrea să fiu o bucurie, 15 grade de diferență mi se par insuficiente pentru a prevedea o producție suficientă de energie.
Pomparea de 100 m adâncime singură este probabil să necesite mai multă energie decât poate produce sistemul.

Prin comparație, exploatarea energia termică a mărilor funcționează de la o temperatură delta de aproximativ 20 °.
0 x
Gaston
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 15/09/14, 16:33




de Gaston » 15/09/14, 18:05

Mi-am imaginat o buclă închisă și sigilată cu un lichid de transfer de căldură și un schimbător în partea de sus
știind că căldura crește și frigul cade și că o buclă strânsă necesită foarte puțină energie pentru circulație ...
dar poate ma insel ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 15/09/14, 18:40

Ai dreptate ... în principiu.

Luând în considerare schimbătorul (schimbătoarele), diferența de temperatură „utilă” riscă să ajungă la 10-12 °, adică un randament maxim de 3-4%.

Pentru a obține o putere de 1kW, lichidul dvs. de transfer de căldură va trebui, prin urmare, să transporte 30kW termic.

Acest lucru va necesita un flux mare de fluid de transfer de căldură și schimbătoare (foarte) substanțiale (cu probabil căderile de presiune care merg odată cu el ...).
0 x
Gaston
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 15/09/14, 16:33




de Gaston » 15/09/14, 23:19

30 kW termic pe găuri de foraj cu diametrul de 20/30 cm, este imposibil?
Nu știu cum să calculez acest gen de lucruri, voi săpa puțin
merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 16/09/14, 04:23

Buna Gastonn,

Bine ai venit dragă „colegă”!

1) „Zăcămintele geotermale” superficiale se epuizează rapid (unii pretind că pot să o facă, dar vă rog să văd ... trebuie să izolăm tot ceea ce în timp ce pământul este liber în jur ... 'interes)

2) Forajul bun pare să aibă o adâncime de -360m, pentru că acolo avem deja o temperatură constantă „utilizabilă” (și chiar foarte confortabilă prin „pasivarea” unei case). Principiul este de a stoca căldura în timpul sezonului cald, pentru a preveni epuizarea depozitului și apoi a putea extrage ceea ce este necesar pe tot parcursul sezonului rece, pentru a începe din nou ciclul după aceea.

3) Trebuie să știți că la -2m noi la 8 ° C, la ~ [-] 150m în funcție de natura subsolului) avem o temperatură de numai 12,5 ° C. Sub aceasta obținem o temperatură de 1 ° C la fiecare 30m aproximativ, astfel încât:
- la -360 avem - datorită unui foraj - o temperatură constantă de aproximativ 20 ° C.
- la -500m avem - datorită unui foraj - o temperatură de 23 ° C oricum, permanent, indiferent dacă este stocată sau nu.

EPFZ oferă cifra realistă de 17 ° C la -300m (dar adâncime insuficientă dacă vrem să facem fără o pompă de căldură, amha)

Cu toate acestea, dacă avem o zi însorită, atunci putem păstra căldura produsă iarna în ciclul diurn, pentru a crește temperatura casei în ciclul nocturn, fără a o trimite adânc (și prin depozitare într-un cazan mare la dimensiuni ad hoc) deci trebuie să vedeți la ce latitudine / altitudine este casa (dacă sunteți deasupra piureului de mazăre la o altitudine de 1200m, de exemplu, acesta poate fi un mare avantaj). Iarna la munte, sunt cei care sunt mulțumiți de alimentarea directă și de un cazan mare, pentru că au soarele „pentru ...” (prin urmare, au salvat forajul)

4) Dacă avem deja o casă pasivă, nu mai este necesară astăzi, ar exista alte soluții mai ieftine (cum ar fi o cisternă în interior, dar trebuie să ai loc pentru ...)

5) Sunt surprins că nimeni nu a reacționat la acest lucru, ci energia geotermală de mică adâncime sau medie nu este creat pentru a genera electricitate, dar pentru a folosi căldura care poate fi recuperată pentru a încălzi „în direct”. Doar forarea profundă o poate permite, dar aici devine o soluție „industrială” care nu mai este la îndemâna conducerii unei case unifamiliale (depreciere grea și lungă). Pentru curent există panourile fotovoltaice, care au, fără îndoială, o performanță mai bună, dar ar fi necesar să îl putem stoca, există soluția de a-l vinde, de a-l cumpăra înapoi în ciclul nocturn ....

Astăzi, dacă dorim o soluție „economică”, alegem alte soluții. Forajul (atâta timp cât facem parte din el și că nu costă bombon) este un lux, de exemplu să avem o piscină încălzită tot timpul anului (deși putem adopta și strategia care merge bine și chiar utilizați apa piscinei în sine ca tampon termic în interior, întotdeauna într-o zi însorită ...). Dar dacă puteți face acest lucru, forajul oferă o soluție extraordinară și super confortabilă! Și profitabil în comparație cu explozia din prețul unui baril de brut (dacă ne putem permite.)

Cordialement,

Câteva linkuri către vechile discuții „animate” pe acest subiect: : Lol:
https://www.econologie.com/forums/post242319.html#242319
https://www.econologie.com/forums/stockage-e ... 10470.html
0 x
Gaston
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 15/09/14, 16:33




de Gaston » 16/09/14, 15:28

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau
Voi citi cu atenție cele două postări pe care mi le-ați legat

Nu aveam cunoștință de noțiunea de „epuizare a depozitelor geotermale” și m-am gândit că din momentul în care am forat, am pus o buclă strânsă și am închis am profitat de „ad-vitam” de temperatura subsolului ...
singurul lucru care mi s-a părut că trebuie să calculez a fost puterea termică a unui foraj de la 20 cm la 200 m la 18 grade (pentru a deduce puterea electrică exploatabilă) ținând cont, desigur, de conductivitatea termică a subsolului să-mi mențin forajul la temperatură

De fapt, am imaginat o utilizare directă a temperaturii subsolului la o adâncime mai mare (fără să mă gândesc la posibilitățile de depozitare), dar pentru că am nevoie de electricitate noaptea sau cu soare scăzut, am vrut mai întâi să studiez o soluție de producere a electricității termice, printre altele, prin creșterea temperaturii acestor surse cu gradient redus pentru a-mi îmbunătăți eficiența producției și a profita de aceasta pentru a obține temperatura mea de încălzire
Reflecția mea a venit de la faptul că găurirea 15x100 sau 15x200m este infinit mai simplă decât găurirea 1x1500 sau 2000 m ... chiar mă pot gândi să găuriți câteva zeci de puțuri la această adâncime
a trebuit doar să găsesc o modalitate de a crește temperatura acestor surse (termocompresie?)

bravo pentru cei peste 70 de milioane de km ai tăi (eu sunt doar peste 000) și îți mulțumesc foarte mult pentru toate aceste informații
Continuam să caut
0 x
Achernar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 09/08/14, 14:19




de Achernar » 16/09/14, 15:39

Din punct de vedere pur ecologic, aș fi pentru o soluție mai apropiată de un Stirling. Materialele modulelor Peltier sunt reale. Ulterior, acest tip de sistem bazat pe module Seebeck are performanțe de consum cu o delta de 50 ° C, astfel încât sistemul dvs. mi se pare corect. Dar, de asemenea, trebuie acordată o atenție deosebită schimbătorului. Fără un design potrivit, treceți de la rezultate pozitive la negative, foarte repede.
În cele din urmă, va fi, fără îndoială, un memento pentru dvs., dar cu acest tip de sistem, ca și în cazul pompelor de căldură, trebuie să fiți atenți la tipul de sol. Dacă aveți argile umflate, situația poate fi problematică.
0 x
Gaston
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 15/09/14, 16:33




de Gaston » 16/09/14, 16:00

îngrijorarea este că nu există sterline de vânzare (sau la prețuri indecente) darămite de faptul că nu sunt sigur cum va funcționa o sterlină pe un gradient de 50 de grade
în plus, problema ridicării temperaturii surselor rămâne intactă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 16/09/14, 17:01

gastonn a scris:în plus, problema ridicării temperaturii surselor rămâne intactă
Acolo, chiar nu văd ... :|
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321